Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zorza polarna dodaje Halloweenowi niesamowity blask po ogromnym rozbłysku słonecznym | nowości naukowe i technologiczne

Rozbłysk słoneczny uderzył w Ziemię w Halloween, traktując obserwatorów gwiazd niesamowitym pokazem zorzy polarnej.

Kiedy naładowane cząstki z gwiazdy zderzyły się z magnetosferą planety, utworzyły piękne, przerażające zorze zielono-pomarańczowe.

Wesoli astronomowie, fotografowie i hobbyści zrobili dziesiątki zdjęć i filmów z pokazu i udostępnili je w mediach społecznościowych, w tym zdjęcia z Northumberland w Anglii.

Andrew Douglas, który często publikuje zdjęcia Farne Island u północno-wschodniego wybrzeża Anglii, uchwycił zdjęcia zorzy polarnej tańczącej w pobliżu horyzontu.

Rozbłysk – oficjalnie znany jako koronalny wyrzut masy (CME) – opuścił słońce w czwartek i pojawia się, gdy wchodzimy okres wzmożonej aktywności słonecznej.

Chociaż był to rozbłysk klasy X1 – najsilniejszy w historii – CME był „znacznie wolniejszy i bardziej wybudzony niż oczekiwano” według UK Met Office.

Michael Charnik, amerykański meteorolog odwiedzający Islandię, zrobił zdjęcie Halloween, używając tylko swojego iPhone’a 13.

Istnieją obawy, że niektóre rozbłyski mogą być tak silne, że mogą zakłócić układy elektroniczne na powierzchni Ziemi.

Niedawno amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) opublikowała alert ostrzegający, że burza geomagnetyczna może powodować wahania sieci energetycznej z alertami napięcia na wyższych szerokościach geograficznych, gdzie Ziemia jest najbardziej narażona.

Thomas Klein, niezależny dziennikarz, który obecnie próbuje zbudować domek z bali w szwedzkiej Laponii, udostępnił kilka innych zdjęć świateł pojawiających się niemal na niebie.

NOAA dodała, że ​​satelity mogą również zostać dotknięte i mogą wykazywać „nieregularności prowadzenia”, co oznacza, że ​​kontrola naziemna musi zmienić ich orientację, a także wszystko, co znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej, doświadczając zwiększonego oporu.

Komik Paul Black, który niedawno wystąpił w Edinburgh Fringe, zrobił cztery zdjęcia, korzystając z funkcji poklatkowej iPhone’a 12 Pro.

A burza geomagnetyczna NOAA wydała ostrzeżenie, że oczekuje się, że osiągnie tylko kategorię G2, która według agencji jest umiarkowanie silna.

READ  „Wirus Dog Corona jest obecny u ludzi”; Dlaczego się nie martwić: Tribune India

W końcu nie tylko burza i rozbłysk X1 spowodowały poważne zakłócenie, ale to zakłócenie miało miejsce w przeszłości.

Eksperci od pogody kosmicznej wskazują na zdarzenie Carringtona, uważane za największą zarejestrowaną burzę słoneczną, jaką kiedykolwiek zarejestrowano, która uderzyła w Ziemię w 1859 roku.

Zdarzenie Carringtona pozostawiło widoczną zorzę polarną na niebie, nawet na szerokościach znacznie bliższych równikowi, a we współczesnych raportach opisano ją jako jaśniejszą niż światło księżyca w pełni.

Spowodował awarię systemów telegraficznych w całej Europie i Ameryce Północnej, a podobna burza dzisiaj może spowodować miliardy dolarów szkód na całym świecie.

Zaobserwowano, że aktywność słoneczna naturalnie rośnie i spada co 11 lat, chociaż nie do końca jak zegar, a astronomowie uważają, że znajdujemy się teraz we wczesnych latach nowego, pracowitego okresu.

Nowa rodzina plam słonecznych, odkryta na powierzchni naszej gwiazdy w zeszłym roku, Uwolnij największą słoneczną poświatę Obserwowany przez naukowców od 2017 roku.