Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Znieczulenie zewnątrzoponowe wiąże się ze zmniejszeniem liczby poważnych powikłań poporodowych

Znieczulenie zewnątrzoponowe wiąże się ze zmniejszeniem liczby poważnych powikłań poporodowych


Rejestr Posłuchaj tego artykułu za darmo

Dziękuję. Posłuchaj tego artykułu, korzystając z odtwarzacza powyżej.

Chcesz posłuchać tego artykułu za darmo?

Wypełnij poniższy formularz, aby odblokować dostęp do wszystkich artykułów audio.

W nowym ZostańNaukowcy odkryli, że podanie znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu może zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań w ciągu pierwszych kilku tygodni po porodzie. Artykuł opublikowany w BMJ, Może prowadzić do poprawy zdrowia matki.

Powikłania ciążowe rosną

Ciężka zachorowalność matek (SMM) odnosi się do 21 stanów lub zabiegów ciążowych, które mogą wystąpić w czasie ciąży, porodu lub w pierwszych kilku tygodniach po urodzeniu. Powikłania obejmują zawał mięśnia sercowego, rzucawkę i histerektomię. W latach 2009–2018 liczba urodzeń dotkniętych SMM w Wielkiej Brytanii wzrosła prawie dwukrotnie. 0,9% do 1,7% dostaw.

Chcesz więcej najświeższych wiadomości?

udział w Sieci technologiczneCodzienny biuletyn dostarczający najświeższe informacje naukowe prosto do Twojej skrzynki odbiorczej.

Subskrybuj za darmo

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest zwykle zalecane u kobiet, które są obciążone większym ryzykiem SMM, w tym u kobiet z chorobami podstawowymi, wysokim wskaźnikiem masy ciała lub kobiet, które urodziły kilkoro dzieci. Kobiety, które rodzą przedwcześnie, są również narażone na wysokie ryzyko rozwoju SMM.

Ograniczony badania Sugeruje się, że podanie znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu może zmniejszyć ryzyko SMM. Wspólny zespół z Uniwersytetu w Glasgow i Uniwersytetu w Bristolu zbadał wpływ znieczulenia zewnątrzoponowego na SMM oraz czy różni się on u kobiet, które mają wskazania medyczne do zabiegu.

Znieczulenie zewnątrzoponowe może zmniejszyć ryzyko powikłań

Przeanalizowano dane pochodzące od 657 216 matek rodzących drogą pochwową lub przez nieplanowane cesarskie cięcie w Szkocji w latach 2007–2019. Ich dokumentację medyczną wykorzystano do ustalenia występowania SMM od daty urodzenia do 42 dni po porodzie.

READ  Victoria: 1890 nowych przypadków COVID-19 i pięć zgonów

Uwzględniono także czynniki, które mogą mieć wpływ na częstość występowania SMM, takie jak wiek matki, masa ciała, pochodzenie etniczne, istniejące wcześniej schorzenia, miejsce urodzenia i wiek ciążowy w chwili urodzenia.

Wśród objętych badaniem kobiet 22% zostało poddanych znieczuleniu zewnątrzoponowemu, a SMM wystąpiło u 4,3 na 1000 urodzeń. Otrzymanie znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu wiązało się z 35% zmniejszeniem częstości występowania SMM u wszystkich kobiet biorących udział w badaniu.

U kobiet ze wskazaniami medycznymi do stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego ryzyko wystąpienia SMM było o 50% zmniejszone w porównaniu z 33% spadkiem u kobiet, które go nie stosowały. U kobiet, które rodziły przedwcześnie, ryzyko zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego było o 47% mniejsze w porównaniu z kobietami, które rodziły po porodzie lub po porodzie.

Poprawa świadomości jest niezbędna

Badacze przedstawili kilka wyjaśnień korzyści wynikających ze znieczulenia zewnątrzoponowego w porównaniu z SMM, w tym ścisłe monitorowanie kobiet, zmniejszenie reakcji na stres fizjologiczny podczas porodu i unikanie konieczności stosowania znieczulenia podczas cięcia cesarskiego.

Profesor Rachel Cairnsgłówny autor badania i profesor honorowy w School of Medicine, Dentistry and Nursing na Uniwersytecie w Glasgow, Powiedział: „Nasze badanie pokazuje, że znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu wiąże się ze znacznym zmniejszeniem częstości występowania poważnych powikłań zdrowotnych u matki. To odkrycie podkreśla potrzebę zapewnienia dostępu do znieczulenia zewnątrzoponowego, zwłaszcza kobietom najbardziej narażonym na ryzyko – kobietom, które są narażone na większe ryzyko zdrowotne lub rodzą. przedwcześnie.”

Spośród 77 439 kobiet obciążonych wysokim ryzykiem SMM tylko 19 061 otrzymało znieczulenie zewnątrzoponowe. Niska liczba podkreśla znaczenie zapewnienia dostępu do tej procedury i zwiększania świadomości kobiet na jej temat.

„Poszerzając dostęp i poprawiając świadomość, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych skutków zdrowotnych i zapewnić bezpieczniejszy poród”. Powiedział Cairns.

„Kontrola nad leczeniem zewnątrzoponowym w czasie ciąży, w tym nad stosowaniem znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu, jest ważna dla kobiet i ich partnerów. Ważne jest również, aby kobiety korzystające ze stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego w celu zapobiegania poważnym chorobom otrzymywały łatwe do zrozumienia informacje aby pomóc im podjąć świadomą decyzję.” Deborah Lawlor, Profesor epidemiologii na Uniwersytecie w Bristolu.

odniesienie: Cairns RJ, Kizaeva A, Halliday LOWE, Lawlor DA, Shaw M, Nelson SM. Znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu i ciężkich powikłań u matek: badanie populacyjne. BMJ. 2024;385:e077190. doi: 10.1136/pmj-2023-077190

READ  Badanie mówi, że opinia publiczna jest świadoma istnienia wirusów, które zabijają bakterie i akceptuje ich stosowanie jako alternatywy dla antybiotyków

Ten artykuł jest parafrazą Komunikat prasowy wydany przez Uniwersytet w Bristolu. Materiał został zredagowany pod względem długości i treści.