Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zmniejszyła się liczba zgonów związanych z infekcjami podczas dializy, ale ryzyko pozostaje wysokie

Zmniejszyła się liczba zgonów związanych z infekcjami podczas dializy, ale ryzyko pozostaje wysokie


Ujawnienia: Chung nie wspomniał o żadnych istotnych ujawnieniach finansowych.

Nie mogliśmy przetworzyć Twojego żądania. Spróbuj ponownie później. Jeśli ten problem nadal występuje, prosimy o kontakt pod adresem [email protected].

Gniazda główne:

  • Spośród 38 463 zgonów zarejestrowanych w okresie obserwacji 12% przypisywano infekcjom.
  • Infekcja bakteryjna była główną przyczyną zgonów związanych z infekcją u pacjentów poddawanych hemodializie.

Pomimo poprawy w czasie, pacjenci poddawani dializie mają 20-krotnie większe ryzyko zgonu związanego z infekcją niż populacja ogólna, zgodnie z niedawno opublikowanymi danymi.

Badacze, którzy przedstawili wyniki w American Journal of Nefrologyocenili trendy i długoterminowe ryzyko śmierci związanej z infekcją u pacjentów poddawanych hemodializie podtrzymującej w Australii i Nowej Zelandii.

Cewnik do hemodializy
Spośród 38 463 zgonów zarejestrowanych w okresie obserwacji 12% przypisywano infekcjom. Zdjęcie: Adobe Stock.

Celem było „oszacowanie trendów czasowych w częstości występowania zgonów związanych z infekcjami podczas hemodializy u pacjentów z niewydolnością nerek” Chanel H. Chung, MBBS, MM, Z Centrum Badań nad Nerkami w Szpitalu Dziecięcym Westmead w Australii i współpracownikami.

Badanie retrospektywne obejmowało dane 46 074 pacjentów poddawanych hemodializie i 20 653 pacjentów poddawanych dializie otrzewnowej w latach 1980–2018. Uczestnicy z Australii i Nowej Zelandii z historią dializ i przeszczepów byli obserwowani przez okres od 164 536 do 69 846 osobolat, co uwzględnia liczby pacjentów i czasu, jaki każda osoba spędziła w badaniu odpowiednio na hemodializie i dializie otrzewnowej.

Wyniki pokazały, że spośród 38 463 zgonów zarejestrowanych podczas obserwacji, 12% było spowodowanych infekcją, a infekcja bakteryjna była główną przyczyną zgonów związanych z infekcją (71%). Naukowcy napisali, że najwyższa śmiertelność wystąpiła w pierwszym roku dializy.

READ  Nowe badanie mówi, że częstsze drzemki w ciągu dnia u osób starszych może być wczesnym objawem demencji

inne kraje

Podczas gdy grupa miała siedzibę w Australii i Nowej Zelandii, wyniki były podobne w Stanach Zjednoczonych; Według danych z US Kidney Data System śmiertelność związana z infekcją wyniosła 10% w Stanach Zjednoczonych w podobnym przedziale czasowym. Jednak brytyjski rejestr nerek zgłosił 18% zgonów związanych z dializami z powodu infekcji, a koreański rejestr schyłkowej niewydolności nerek zgłosił 23% zgonów związanych z infekcją.

Ogólnie śmiertelność z powodu infekcji w badaniu wyniosła 185 na 10 000 osobolat dla pacjentów dializowanych i 232 na 10 000 osobolat dla pacjentów dializowanych otrzewnowo. Stawki różnią się w zależności od czynników, takich jak płeć, wiek i kiedy pacjent rozpoczął dializy. Autorzy piszą, że kobiety, osoby starsze i pacjenci, którzy rozpoczęli wcześnie (1980-2005 vs. 2006-2018) byli bardziej zagrożeni.

Współczynnik śmiertelności w czasie

W szczególności wyniki ujawniły spadek standaryzowanych wskaźników śmiertelności (SMR) zgonów z powodu infekcji w czasie. Ogólny SMR spadł z 37,1 dla pacjentów, którzy rozpoczęli dializy w latach 1980-2005 do 19,3 dla tych, którzy rozpoczęli dializy w latach 2006-2018.

Chociaż ryzyko śmierci związanej z infekcją było wyższe u pacjentów poddawanych dializie, „w ciągu ostatniego roku zaobserwowano spadek częstości zgonów związanych z infekcją u pacjentów poddawanych dializie podtrzymującej. [2] dziesięciolecia, piszą autorzy. „W przypadku populacji ogólnej zwiększone ryzyko śmierci związanej z infekcjami przekroczyło 100-krotnie w latach 80., ale z czasem zmniejszyło się do około 20-krotnie, z zauważalną poprawą w obu grupach”.

Zgodnie z wynikami można to wytłumaczyć nieznacznie zwiększonym bezwzględnym ryzykiem zgonu z powodu infekcji w populacji ogólnej i spadkiem wśród pacjentów hemodializowanych.

Autorzy napisali, że naukowcy nie byli w stanie przeprowadzić analiz mediacji w celu zidentyfikowania związków przyczynowych między infekcjami a zgonami związanymi z infekcjami z powodu wyzwań związanych z klasyfikacją danych, którymi mogą zająć się przyszłe prace. Niemniej jednak badanie podkreśla znaczenie kontynuowania badań i wskazuje na możliwe przyczyny niskiej śmiertelności związanej z infekcją.

READ  Często zmiany przedrakowe leczy się histerektomią

Terminowe wprowadzenie profilaktycznych antybiotyków [peritoneal dialysis] Chung i współpracownicy piszą, że wprowadzenie cewnikowania PD i mokrych zabrudzeń, oprócz lepszego leczenia zaparć, mogło przyczynić się do zmniejszenia ryzyka. „Wczesne skierowanie nefrologów doprowadziło do lepszego planowania dializy, zmniejszenia zależności od cewników naczyniowych do dializy i umożliwiło wczesne skierowanie na przeszczep nerki”.