Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zielone światło wydaje się łagodzić ból, a nowe badanie na myszach wyjaśnia dlaczego: ScienceAlert

Badania sugerują, że może istnieć „prosty, bezpieczny i ekonomiczny” sposób na złagodzenie bólu: zielone światło. A nowe badanie na zwierzętach ujawnia biologiczne podstawy ich działania.

Naukowcy badają przeciwbólowe działanie zielonego światła Co najmniej pół dekadyaby odkryć przypadkowe dowody na to, jak to się stało.

To nowe badanie na szczurach, prowadzone przez neurobiologa Yu Long Tang z Fudan University w Szanghaju, ujawnia, które komórki oka i szlaki mózgowe wspomagają łagodzenie bólu odczuwanego czasami po ekspozycji na zielone światło o niskiej intensywności.

W serii eksperymentów naukowcy odkryli, że czopki i pręciki – komórki w oku, które wyczuwają światło – zmniejszają ulgę w bólu powodowanym przez zielone światło u zdrowych myszy i myszy z zapaleniem stawów.

Jak to często robią naukowcy, naukowcy wyłączyli określone komórki, aby zobaczyć, jaki wpływ miało to na odczuwanie bólu przez zwierzęta. Kiedy te pręciki zostały przerwane u niektórych myszy, zwierzęta te wykazywały tylko częściową ulgę w zielonym świetle, podczas gdy myszy bez czopków nie wykazywały żadnych oznak ulgi w bólu, gdy kąpały się w zielonej poświacie.

„Odkryliśmy, że fotoreceptory czopków siatkówki są niezbędne dla anody zielonego światła, podczas gdy pręciki odgrywają drugorzędną rolę” Wyjaśnić Tang i współpracownicy w ich opublikowanym artykule.

Stamtąd śledzili ścieżkę, jaką sygnały elektryczne z oczu przechodzą przez mózg.

Skąpane w zielonym świetle stożki i pręciki stymulowały grupę komórek mózgowych w mózgu Jądro kolankowate boczne brzusznektóry ma poprzednio połączone Ogólnie o uspokajającym działaniu jasnego światła.

W tej części mózgu te neurony wykazują hormon zaangażowany w sygnały bólowe. Komórki te następnie przekazują wiadomość do innej części mózgu zwanej mózgiem Jądro szwu grzbietowego Moduluje ból, skutecznie obniżając nacisk na intensywne odczucia bólowe.

Zidentyfikowano różne badania na zwierzętach inne mechanizmy Są one powiązane z przeciwbólowymi efektami zielonego światła, takimi jak receptory bólu w rdzeniu kręgowym – co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, jak złożone może być odczuwanie bólu. Obejmuje zmysłowe, fizyczne i psychologiczne doświadczanie bodźców i sygnałów, które odbijają się między mózgiem, rdzeniem kręgowym i receptorami bólu.

READ  Badanie wskazuje na rozpoznanie nadmiernego raka skóry u pacjentów rasy białej

Podczas gdy łagodzenie bólu u gryzoni jest dalekie od ludzi, w tym badaniu udało się zidentyfikować obwody bólowe w mózgu ssaków, które reagują na bodźce wzrokowe i poszerza naszą wiedzę na temat bezpiecznego i łatwego sposobu ich stłumienia.

„Chociaż nie jest jasne, czy postrzeganie kolorów jest porównywalne między ludźmi i gryzoniami, ekspozycja na zielone światło zarówno u ludzi, jak i gryzoni zmniejsza wrażliwość na ból, co sugeruje wspólne mechanizmy między tymi dwoma gatunkami” – mówi Tang i współpracownicy. Rodzajzauważając, że prawdopodobnie zaangażowane są inne regiony mózgu.

Narażanie ludzi na osiem godzin terapii światłem dziennie, tak jak to zrobił naukowiec w przypadku myszy w tym badaniu, nie jest praktyczne ani wykonalne, więc interesujące będzie sprawdzenie, czy krótsze okresy terapii światłem zielonym są skuteczne w łagodzeniu bólu – i jak długo.

W tej kwestii istnieją pewne zachęcające wyniki innych badań. Badanie na szczurach wykazało, że zielone światło łagodzi ból Może być długotrwałyi kontynuowano przez cztery dni po leczeniu.

Niedawno Badania kliniczne Wspomniałem również o terapii zielonym światłem przez kilka godzin każdego dnia Zmniejszona intensywność bólu w małej grupie pacjentów z fibromialgią liczba dni z bólem głowy w migrenie. Przewlekły ból krzyża Kolejny cel. Zielone światło może przynieść korzyści pacjentów po operacjizmniejszyć ich zależność od środków przeciwbólowych.

Chociaż może nie działać dla wszystkich, jeśli badania te można powtórzyć u większej liczby pacjentów, może to utorować drogę terapii zielonym światłem, która będzie całkowicie alternatywną opcją łagodzenia bólu.

Stałym wyzwaniem jest to, że przewlekły ból jest trudną bestią do okiełznania, a nie każdy ból jest taki sam. Opioidy są również niezwykle skuteczne w uśmierzaniu bólu, ale są niesamowicie uzależniające i nie wiemy jeszcze, jak wypada porównanie zielonego światła.

READ  Ogromna kometa lub mała planeta zbliżająca się do ekscentrycznej orbity

Pomijając przewlekły ból, odkrycia dodają trochę koloru do naszego zrozumienia przyczyny Spędzanie czasu na łonie natury jest takie przyjemne. Kokon leśny, który ma ciemnozielony kolor, może uspokoić nasz układ nerwowy na więcej niż jeden sposób.

Badanie zostało opublikowane w Nauki medycyny translacyjnej.