Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Żenująca przechwałka Qualcomma na temat nadchodzącej platformy X Elite

Żenująca przechwałka Qualcomma na temat nadchodzącej platformy X Elite

Monica Chen, pisząca dla The Verge w zeszłym miesiącu: „Qualcomm twierdzi, że jego procesor Snapdragon X Elite będzie lepszy od Apple, Intela i AMD„:

Qualcomm to ma Zapowiedziano nową platformę Snapdragon X Elite, który wydaje się być najpotężniejszym jak dotąd procesorem komputerowym. Chipy (w tym zaprezentowany dzisiaj nowy Qualcomm Oryon) są zbudowane w procesie 4 nm i zapewniają przepustowość pamięci na poziomie 136 GB/s. Dostawy komputerów mają nastąpić w połowie 2024 roku. […]

Aha, Qualcomm twierdzi również, że jego chip zapewni „o 50% szybszą szczytową wydajność wielowątkową” niż chip Apple M2. To jest po prostu śmieszne twierdzenie. X Elite ma o 50 procent więcej rdzeni niż M2 i pochłania znacznie więcej energii, więc oczywiście będzie działać lepiej w Geekbench przy „szczytowej wydajności wielowątkowej”. To jakby zawodowy biegacz przechwalał się, że wygrał bieg na 100 metrów z grupą mistrzów maratonu.

Ta wiadomość jest bardzo stara Chen nie jest już pracownikiem The Verge (Co myślę, że wyjaśnia, dlaczego ona też nie napisała Oni Opinie W przypadku nowych MacBooków Pro M3), ale czyszczę stare karty i chciałem to skomentować.

Nonsens. Chipset, który ma pojawić się w żadnym laptopie dopiero „w połowie 2024 r.”, jest porównywany z procesorem M2, który Apple po raz pierwszy wprowadził na rynek w MacBooku Air w czerwcu 2022 r. Zatem nawet jeśli twierdzenia Qualcomm dotyczące wydajności są prawdziwe I Komputery oparte na chipach tej firmy są dostarczane zgodnie z harmonogramem i są porównywalne z chipami, które Apple wprowadził na rynek całe dwa lata temu.

Poza tym porównują wydajność wielordzeniową tylko z rdzeniem M2. Tak naprawdę nie porównują ogólnie wydajności wielordzeniowej, ale wydajność „szczytową”, niezależnie od tego, jak to określają. Prawda jest taka, że ​​są Tylko Wzmianka o wydajności wielordzeniowej zdecydowanie sugeruje, że jest ona wolniejsza niż M2 w przypadku wydajności jednordzeniowej, co jest ważniejsze w większości przypadków zastosowań konsumenckich/prosumenckich.

READ  Aplikacja Apple TV YouTube ma problemy z wyjściem, użytkownicy narzekają

I: Wydaje się, że nikt w świecie komputerów PC nie przejmuje się chipami ARM, przynajmniej w przypadku laptopów. Microsoft odniósł sukces ze swoją linią Surface i praktycznie się poddał. Rozumiem, że mniej niż 1 procent dzisiejszej sprzedaży komputerów PC to urządzenia oparte na architekturze ARM. Jeśli Microsoft nie chciał zoptymalizować systemu Windows, aby był oparty na architekturze ARM, ani nawet nie traktować ARM na równi z x86, podczas gdy sami próbowali wprowadzić na rynek laptopy z systemem Windows oparte na architekturze ARM, dlaczego mieliby to zrobić teraz?

Gdyby komputery Mac i MacOS były produkowane przez oddzielne firmy, a producent oprogramowania MacOS udzieliłby licencji na swój system operacyjny innym producentom OEM, naprawdę nie sądzę, aby krzemowy sprzęt Apple powstał. Zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa wydajność komputerów Mac Apple zasilanych krzemem jest wynikiem projektowania oprogramowania opartego na krzemie i optymalizacji oprogramowania na bardzo niskim poziomie zaprojektowanym dla krzemu. Qualcomm nie dostanie tego od Microsoftu z Windowsem.

Platforma Qualcomm Elite X może przewyższać procesory Intel i AMD, ale nie jestem pewien, czy będzie to miało znaczenie w świecie komputerów PC, chyba że Microsoft naprawdę wkroczy na rynek ARM w systemie Windows. Co nie wydaje mi się, aby miało miejsce. Ale pomysł, że niejasno doganiają krzem Apple, jest śmieszny i frustrujący, że większość prasy technologicznej poważnie traktowała wszelkie twierdzenia Qualcomma na temat względnej wydajności w porównaniu z krzemem Apple.

Wiemy na pewno, że chipy Snapdragon w telefonach od lat pozostają w tyle za chipami Apple z serii A pod względem wydajności bezwzględnej i wydajności na wat, i nic nie wskazuje na to, aby nadrobiły zaległości. W jaki więc sposób chipy ARM PC mogą przewyższać chipy Apple z serii M?

READ  Przewodnik po dniu społeczności Pokémon Go Fennekin

I tak, przewidziałem to już w listopadzie 2021 r., kiedy Qualcomm twierdził, że do 2023 r. wypuści „konkurencyjne chipy z serii M” do komputerów PC. Podobno nadal jest na dobrej drodze do wysyłki w 2023 roku Jeszcze rok temu, więc też nie wstrzymałbym oddechu do „połowy 2024”.