Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Moody's podtrzymuje rating Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną - The First News

Zaufanie Polski do Unii Europejskiej słabnie – The First News

Tylko 50 proc. Polaków ufa Unii Europejskiej z powodu długotrwałych nieporozumień z Brukselą – wynika z ostatniego badania Eurobarometru zleconego przez Komisję Europejską.

W przeszłości, mimo słabych relacji rządu z Unią Europejską, Polska zawsze była jednym z najbardziej proeuropejskich krajów, ale według nowego badania może się to zmienić.

„Wieloletnie spory z Brukselą spełniły swoje zadanie. Dziś tylko 50 proc. Polaków ufa Unii Europejskiej” – napisał dziennik Rzeczpospolita, powołując się na wyniki sondażu.

„To tylko nieznacznie lepsze wyniki niż średnia unijna wynosząca 49 proc., Ale dużo niższe niż w Portugalii, gdzie 78 proc. Populacji ufa Unii Europejskiej, Irlandii (74 proc.) Czy Litwie (70 proc.).

Gazeta podała, że ​​„38 proc. Polaków nie ufa Unii Europejskiej, a 12 proc. Nie ma zdania”.

„Polska tradycyjnie była entuzjastycznie nastawiona do Europy ze Stanów Zjednoczonych od dnia, kiedy została uwzględniona w badaniach Eurobarometru” – napisała gazeta, dodając, że to już przeszłość.

Gazeta zarzuciła zaistniałą sytuację trwające spory między polskim rządem a Brukselą w sprawie reformy sądownictwa i polegania funduszy Unii Europejskiej na praworządności.

Według Rzeczpospolitej odsetek Polaków, którzy ufają Unii Europejskiej, spadł w ciągu ostatniego roku o 6 punktów procentowych. „To największy spadek w całej Unii Europejskiej” – napisała gazeta, dodając, że poza Polską zaufanie do Unii spadło jedynie w Austrii (o 3 pkt. Proc. Do 41 proc.) I Danii (o 1 pkt. do 62 proc.).

Gazeta pisze też, że stan polskiej gospodarki może być kolejnym powodem spadku zaufania do Unii Europejskiej.

Gazeta napisała: „Mimo, że Polska należy do grupy krajów Unii Europejskiej, które przeszły epidemię koronawirusa i odniosły stosunkowo niewielkie szkody, Polacy nie podzielają tego odczucia”.

Według Eurobarometru 63% Polaków określiło sytuację gospodarczą swojego kraju jako złą, a tylko 34% – dobrą.

READ  Lokomotywa parowa Adams T3 klasy 4-4-0 nr 563 przechodzi pomyślnie test hydrauliczny - RailAdvent