Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zaskakujący powrót byłego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona

Zaskakujący powrót byłego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona

Były brytyjski premier David Cameron został mianowany ministrem spraw zagranicznych w szokującym powrocie człowieka odpowiedzialnego za politykę oszczędnościową i referendum w sprawie brexitu.

Cameron objął to stanowisko w poniedziałek w ramach poważnych wstrząsów w rządzie konserwatystów, które wiązały się także z kontrowersyjnym zwolnieniem Suelli Braverman.

Cameron, który stał na czele rządu Wielkiej Brytanii w latach 2010–2016, został mianowany przez premiera Rishiego Sunaka w wyniku zmian w rządzie, w wyniku których zwolniono Bravermana, postać wywołującą podziały, która wywołała gniew za oskarżenie policji o zbytnią pobłażliwość wobec propalestyńskich protestujących i twierdzenie, że osoby bezdomne były „wyborem stylu życia”.

Zastąpił ją James Cleverley, który był ministrem spraw zagranicznych.

Nominacja Camerona była zaskoczeniem dla doświadczonych obserwatorów politycznych. Rzadko zdarza się, aby osoba niebędąca prawodawcą zajmowała wysokie stanowisko w rządzie, a minęły dziesięciolecia, odkąd poprzedni premier piastował stanowisko ministerialne.

Rząd powiedział, że Cameron zostanie mianowany członkiem niewybieralnej izby wyższej parlamentu, Izby Lordów. Ostatnim ministrem spraw zagranicznych, który służył w Izbie Lordów, a nie w wybranej Izbie Gmin, był Peter Carrington, który w latach 80. był członkiem rządu premier Margaret Thatcher.

Były brytyjski premier David Cameron opuszcza Downing Street w Londynie w poniedziałek, 13 listopada 2023 r

Jamesa Manninga/AP

Były brytyjski premier David Cameron opuszcza Downing Street w Londynie w poniedziałek, 13 listopada 2023 r

Cameron powiedział, że Wielka Brytania „stoi przed ogromnym szeregiem wyzwań międzynarodowych, w tym wojną na Ukrainie i kryzysem na Bliskim Wschodzie”.

Dodał: „Chociaż przez ostatnie siedem lat znajdowałem się poza linią frontu polityki, mam nadzieję, że moje doświadczenie – jako lidera Partii Konserwatywnej przez 11 lat i premiera przez sześć – pomoże mi pomóc premierowi sprostać tym istotnym wyzwaniom .” – stwierdził w oświadczeniu.

Powołuje go ponownie do rządu jako lidera osłabionego decyzją Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej. Cameron wezwał do zorganizowania w 2016 roku referendum w sprawie członkostwa w UE, mając pewność, że kraj zagłosuje za pozostaniem w bloku. Zrezygnował dzień po tym, jak wyborcy zdecydowali się odejść.

READ  Winnica Otago jest oceniana jako jedna z najlepszych na świecie

Rishi Sunak był zdecydowanym zwolennikiem zwycięskiej strony „Wyjdź” w referendum w sprawie Brexitu. Powrót Camerona i dymisja Bravermana prawdopodobnie rozzłoszczą konserwatywną prawicę i zaognią napięcia w partii, które Sunak starał się uspokoić.

Wybitny prawicowy poseł Jacob Rees-Mogg powiedział, że dymisja Bravermana była „błędem, ponieważ Swella rozumiał, co myśli brytyjski wyborca, i próbował coś z tym zrobić”.

Sunak znajduje się pod coraz większą presją, aby usunąć Bravermana – twardogłowego popularnego wśród autorytarnego skrzydła rządzącej Partii Konserwatywnej – z jednego z najważniejszych stanowisk rządowych odpowiedzialnych za imigrację i policję.

Podczas niezwykłego ataku na policję w zeszłym tygodniu Braverman powiedział, że londyńska policja ignoruje łamanie prawa przez „propalestyński tłum”. Opisała demonstrantów żądających zawieszenia broni w Gazie jako „marsze nienawiści”.

W sobotę skrajnie prawicowi demonstranci starli się z policją i próbowali stawić czoła dużemu propalestyńskiemu marszowi, w którym na ulicach Londynu uczestniczyły setki tysięcy osób. Krytycy zarzucali Bravermanowi pomoc w zaognianiu napięć.

W zeszłym tygodniu, Bravermanie Napisał artykuł dla The Times of London Powiedziała, że ​​policja „jest faworytką, jeśli chodzi o protestujących” i zachowała się łagodniej wobec protestujących propalestyńskich i Black Lives Matter niż prawicowych protestujących czy chuliganów piłkarskich.

Artykuł ten nie został wcześniej, jak to zwykle bywa, zatwierdzony przez Kancelarię Premiera.

„Służenie na stanowisku Sekretarza Spraw Wewnętrznych było dla mnie największym przywilejem” – powiedziała w poniedziałek Braverman, dodając, że „w odpowiednim czasie będzie miała więcej do powiedzenia”.

Była brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman wraz z nowym ministrem spraw wewnętrznych Jamesem Cleverlym biorą udział w niedzielnej mszy upamiętniającej w grobowcu w Whitehall w Londynie, niedziela, 12 listopada 2023 r.

Kena Cheunga/AP

Była brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman wraz z nowym ministrem spraw wewnętrznych Jamesem Cleverlym biorą udział w niedzielnej mszy upamiętniającej w grobowcu w Whitehall w Londynie, niedziela, 12 listopada 2023 r.

Braverman, 43-letnia prawniczka, została przywódczynią populistycznego skrzydła partii, wzywając do zaostrzenia kontroli imigracyjnej i prowadząc wojnę z ochroną praw człowieka, liberalnymi wartościami społecznymi i tym, co nazwała „polityką zagraniczną”.Jedz tofu walkerati„.

READ  Ukończono oskarżenia Jacquesa Teixeiry: dostęp „ściśle tajny”, wyszukiwanie wycieków i prawo szpiegowskie

W zeszłym miesiącu opisała migrację jako „huragan”, który sprowadzi na te wybrzeża „miliony kolejnych migrantów, których nie da się kontrolować i których nie da się kontrolować”.

Jako minister spraw wewnętrznych Braverman bronił chwiejnego planu rządu wysyłania osób ubiegających się o azyl przybywających do Wielkiej Brytanii na łodziach w podróż w jedną stronę do Rwandy. W środę Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii ma rozstrzygnąć, czy taka polityka jest zgodna z prawem.

Krytycy twierdzą, że Braverman buduje swój profil, aby zająć pozycję w konkursie na przywództwo w partii, który może nastąpić, jeśli konserwatyści stracą władzę w przyszłorocznych wyborach.

Odważne zmiany są próbą Sunaka zresetowania słabnącego rządu. Konserwatyści sprawują władzę od 13 lat, ale sondaże od miesięcy plasują ich od 15 do 20 punktów za Partią Pracy w obliczu stagnacji gospodarki, utrzymującej się wysokiej inflacji, wyczerpania systemu opieki zdrowotnej i fali strajków w sektorze publicznym .

W zeszłym miesiącu Sunak próbował przedstawić swój rząd jako siłę wprowadzającą zmiany, mówiąc, że złamie „30-letnie status quo”, które obejmuje rządy Camerona i innych konserwatywnych poprzedników.

„Kilka tygodni temu Rishi Sunak powiedział, że David Cameron był częścią nieudanego status quo. Poseł Partii Pracy Pat Macfadyen powiedział: „Teraz sprowadza ją z powrotem jako łódź ratunkową. To unieważnia śmieszne twierdzenie premiera o wprowadzeniu zmian po 13 latach niepowodzeń torysów”.