Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zanieczyszczenie powietrza powiązane z 135 milionami przedwczesnych zgonów: badanie

Zanieczyszczenie powietrza powiązane z 135 milionami przedwczesnych zgonów: badanie

Zanieczyszczenia spowodowane emisjami powodowanymi przez człowieka i innymi źródłami, takimi jak pożary lasów, powiązano z około 135 milionami przedwczesnych zgonów na całym świecie w latach 1980–2020 – podał w poniedziałek uniwersytet w Singapurze.

Uniwersytet Technologiczny Nanyang w Singapurze stwierdził, że zjawiska pogodowe, takie jak El Niño i dipol na Oceanie Indyjskim, zaostrzyły działanie tych substancji zanieczyszczających, zwiększając ich stężenie w powietrzu, co ujawnia wyniki badań przeprowadzonych przez badaczy.

Drobne cząstki zwane cząstkami stałymi 2,5 lub „PM 2,5” są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego w przypadku wdychania, ponieważ są wystarczająco małe, aby przedostać się do krwioobiegu. Pochodzą one z emisji pojazdów i emisji przemysłowych, a także ze źródeł naturalnych, takich jak pożary i burze piaskowe.

W oświadczeniu na temat badania opublikowanym w czasopiśmie Environment International uniwersytet stwierdził, że w latach 1980–2020 drobne cząstki „powiązano z około 135 milionami przedwczesnych zgonów na całym świecie”.

Ustalono, że ludzie umierali w wieku młodszym niż oczekiwana długość życia z powodu chorób lub schorzeń, które można było leczyć lub którym można było zapobiegać, takich jak udar, choroby serca i płuc oraz nowotwory.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Badanie wykazało, że wzorce pogodowe zwiększyły liczbę zgonów o 14 procent.

Uniwersytet stwierdził, że w Azji występuje „największa liczba przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem PM2,5” – ponad 98 milionów ludzi, w większości w Chinach i Indiach.

Dodała, że ​​w Pakistanie, Bangladeszu, Indonezji i Japonii odnotowano dużą liczbę przedwczesnych zgonów, sięgającą od 2 do 5 milionów osób.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Badanie to jest jednym z najbardziej ekspansywnych w dotychczasowej historii dotyczących jakości powietrza i klimatu i wykorzystuje dane z 40 lat, aby uzyskać pełny obraz wpływu cząstek stałych na zdrowie.

„Nasze odkrycia pokazują, że zmiany we wzorcach klimatycznych mogą pogorszyć zanieczyszczenie powietrza” – powiedział Steve Yim, adiunkt w Azjatyckiej Szkole Środowiska NTU, który kierował badaniem.

READ  Warianty SARS-CoV-2 zmieniają krajobraz komórkowy

„Kiedy wystąpią pewne zjawiska pogodowe, takie jak El Niño, poziom zanieczyszczeń może wzrosnąć, co oznacza, że ​​więcej osób może przedwcześnie umrzeć z powodu zanieczyszczenia PM 2,5” – dodał Yim.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„To podkreśla potrzebę zrozumienia i interpretacji tych wzorców klimatycznych podczas walki z zanieczyszczeniem powietrza w celu ochrony zdrowia światowej populacji”.

Singapurscy naukowcy zbadali dane satelitarne wydane przez amerykańską Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) dotyczące poziomu cząstek w atmosferze ziemskiej.

Przeanalizowali statystyki dotyczące zgonów z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniami, pochodzące z niezależnego ośrodka badawczego z siedzibą w USA, Institute for Health Metrics and Evaluation.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Informacje na temat wzorców pogody w tym okresie uzyskano od amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej.

Yim powiedział, że badanie skupiało się wyłącznie na wpływie normalnych warunków pogodowych na zanieczyszczenie powietrza, dodając, że wpływ zmian klimatycznych będzie przedmiotem przyszłych badań.

W badaniu uczestniczyli także naukowcy z uniwersytetów w Hongkongu, Wielkiej Brytanii i Chinach.

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​„połączone skutki zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego i zanieczyszczenia powietrza w gospodarstwach domowych” są powiązane z 6,7 milionami przedwczesnych zgonów na całym świecie każdego roku.

MBA/TIM