Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Yvon Chouinard has been uncomfortable with the personal wealth his company has brought

Założyciel miliardera z Patagonii porzuca firmę, by walczyć z kryzysem klimatycznym | Wiadomości klimatyczne

Właściciel-miliarder z Patagonii przekazał swoją firmę funduszowi ochrony środowiska non-profit.

Firma będzie nadal produkować odzież wierzchnią, artykuły kempingowe i inne towary, ale teraz wszystkie zyski trafią do organizacji walczących z kryzysem klimatycznym.

„Nigdy nie chciałam być przedsiębiorcą”, powiedziała Yvonne Chouinard, założycielka firmy i niechętna miliarderka, ogłaszając decyzję.

„Zacząłem jako rzemieślnik, robiąc sprzęt wspinaczkowy dla moich przyjaciół i dla siebie, a potem przebierałem się.

„Kiedy zaczęliśmy dostrzegać zakres globalnego ocieplenia i dewastacji środowiska oraz nasz wkład w nie, Patagonia zobowiązała się do wykorzystania naszej firmy do zmiany sposobu prowadzenia działalności. Jeśli potrafimy postępować właściwie, oferując jednocześnie wystarczająco dużo, aby zapłacić rachunki, my może wpłynąć na klientów i inne firmy oraz potencjalnie zmienić system wzdłuż drogi ”.

Wcześniej Patagonia odkładała 1% sprzedaży każdego roku, a rok 2018 zmienił działalność firmy, mówiąc: „Pracujemy, aby ocalić naszą planetę”.

Ale teraz, jak powiedział pan Chouinard, to „nie wystarczy”.

Akcje firmy z prawem głosu trafią do Patagonia Purpose Trust, która „chroni wartości firmy”. Akcje bez prawa głosu trafią do Holdfast Collective, organizacji non-profit, która co roku przeznaczy zyski firmy na prace środowiskowe.

Kiedy zdecydował, co zrobić ze spółką, Chouinard powiedział, że sprzedaż firmy i przekazanie jej zysków lub wejście na giełdę z jej akcjami nie gwarantuje, że Patagonia będzie nadal odgrywać aktywną rolę.

Kliknij, aby zasubskrybować ClimateCast, gdziekolwiek otrzymasz swój podcast

W ostatnich latach firma zajęła się kwestiami klimatycznymi.

W 2018 r. Patagonia zapowiedziała, że ​​przekaże wszystkie pieniądze zarobione dzięki obniżkom podatków przez prezydenta Trumpa na cele ekologiczne.

Rok temu, w 2017 roku, przyłączyła się do procesu sądowego, aby uniemożliwić rządowi federalnemu ograniczenie skutków Beers’ Ears i Grand Stirkis Escalante w Utah.

Czytaj więcej:
Naukowcy proponują plan ponownego zamrożenia Arktyki i Antarktyki

Niechętny miliarder

READ  Pogrążone w żałobie rodziny wpadły w piekło spadkowe z powodu biurokratycznego chaosu

Pan Chouinard zawsze czuł się niekomfortowo z powodu ogromnego bogactwa osobistego, jakie przyniosła jego odnosząca sukcesy firma.

Powiedział New York Times: „Byłem w Forbes wymienionym jako miliarder, co naprawdę mnie wkurzyło.

„Nie mam w banku miliarda dolarów. Nie jeżdżę Lexusem”.

Decydując, co dalej robić, nawet jego dzieci nie chciały przejąć firmy.

„Czuli się z tego powodu naprawdę źle”, powiedział dyrektor generalny firmy Ryan Gilert dla The New York Times. „Wiem, że może to zabrzmieć mizernie, ale oni naprawdę są przykładem tego, że każdy miliarder jest porażką w polityce”.

Teraz wszystkie pieniądze firmy zostaną skierowane bezpośrednio na „Zwalczanie kryzysu ekologicznego i obronę przyrody”.

„Minęło prawie 50 lat, odkąd rozpoczęliśmy naszą działalność w zakresie odpowiedzialnego biznesu i dopiero zaczynamy” – napisał pan Chouinard.

„Jeżeli mamy jakąkolwiek nadzieję na prosperującą planetę – nie wspominając o dobrze prosperującym biznesie – za 50 lat, będzie to wymagało od nas wszystkich, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, przy użyciu posiadanych zasobów. To kolejny sposób, jaki znaleźliśmy, aby zrób naszą część.”

„Zasoby Ziemi, choć ogromne, nie są nieskończone, a my wyraźnie przekraczamy ich granice. Ale są również odporne. Możemy ocalić naszą planetę, jeśli będziemy się ich trzymać”.