Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zaćmienie Słońca widoczne w całej Europie z najlepszymi widokami na Syberię

Pierwsze w tym roku zaćmienie Słońca było widoczne w wielu częściach Europy w czwartek, a najlepszy widok miała Syberia.

Niebiańskie wydarzenie stworzyło „pierścień ognia” lub zaćmienie obrączkowe, ponieważ słońce było postrzegane jako pierścień wokół księżyca.

Zaćmienie Słońca następuje w fazie nowiu księżyca, kiedy porusza się on bezpośrednio między Słońcem a Ziemią. To powoduje, że księżyc blokuje światło słoneczne i rzuca cień na ziemię.

Podobnie jak zaćmienie częściowe, zaćmienie obrączkowe nie obejmuje całego księżyca. Dzieje się tak, ponieważ Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi, więc Słońce wydaje się nieco większe niż Księżyc.

Kiedy księżyc przechodzi przed słońcem, pojawia się jako ciemny dysk ze świecącym pierścieniem. Ten wygląd jest powodem, dla którego zaćmienia obrączkowe nazywane są “Pierścieniem Ognia”.

Rzadki spektakl był całkowicie widoczny tylko dla ludzi żyjących w najwyższych szerokościach geograficznych, w północno-zachodniej Kanadzie, dalekiej północy Rosji, Grenlandii i Arktyce.

Zaćmienia pierścieniowe były również widoczne, ale tylko częściowo, nad północno-zachodnią Ameryką Północną, większością Europy, w tym Francją i Wielką Brytanią, a także częściami Azji.

Zaćmienie trwało około dwóch godzin, między 11 a 13 CST. Swój szczyt osiągnął między 11:55 a 12:20 CST.

Fani astronomii zabrali się do mediów społecznościowych, aby podzielić się swoimi najlepszymi ujęciami z niebiańskiego wydarzenia.

Ważne jest, aby podczas obserwacji zaćmienia słońca zachować odpowiednie środki ostrożności, aby nie uszkodzić wzroku. Dlatego ci, którzy chcą obserwować zaćmienie, powinni używać atestowanych okularów, soczewek lub filtrów.

Inną opcją jest użycie perforowanego projektora, który można wykonać w domu przy użyciu podstawowych materiałów.

Fotografowałeś? Wyślij to na Facebooku lub Instagramie, a najlepsze z nich podzielimy się tutaj i na naszych portalach społecznościowych, takich jak ten, zaczerpnięty z Noia w północnej Hiszpanii.