Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Solar Eclipse 2021: Widok na Wielką Brytanię i Irlandię | Wielka Brytania pogoda

Trwa zjawisko na niebie, ponieważ obserwatorzy z Wielkiej Brytanii przygotowują się do ujrzenia półksiężyca, podczas gdy widzowie na biegunie północnym cieszą się obrączkowym zaćmieniem Słońca.

Zaćmienie obrączkowe występuje, gdy Słońce i Księżyc są idealnie wyrównane z Ziemią, ale pozorny rozmiar Księżyca jest mniejszy niż Słońca. Powoduje to, że Słońce pojawia się jako bardzo jasny pierścień lub pierścień w zjawisku znanym jako pierścień ognia”. Pełen fenomen będzie widoczny w czwartek obserwującym w takich miejscach jak Kanada, Grenlandia czy północna Rosja.

W mało prawdopodobnym przypadku, aby każdy, kto oglądał Cieśninę Nares, która leży między Wyspą Ellesmere a Grenlandią, doświadczyłby zaćmienia trwającego prawie cztery minuty – dłużej niż gdziekolwiek indziej.

Przy sprzyjającej pogodzie, monitory w Wielkiej Brytanii i Irlandia, a także miejsca od Karaibów po Afrykę Północną, doświadczą raczej półksiężyca niż pierścienia – częściowego zaćmienia – ponieważ w tych miejscach Słońce, Księżyc i Ziemia nie są idealnie dopasowane. Met Office powiedział, że niektóre obszary Wielkiej Brytanii będą pochmurne, chociaż oczekuje się, że większość obszarów pozostanie sucha.

W miejscach takich jak Stornoway na wyspie Lewis obserwatorzy nieba mogą spodziewać się, że zobaczą około 40% zachodu słońca na wysokości wydarzenia, a najlepsze widoki można spodziewać się tuż przed 1120 rano. Jednak ci, którzy znajdują się na południu, również będą mogli być świadkami częściowego zaćmienia.

Te w centrum i na południowym wschodzie Anglia Według biura Met będzie miał jasne okresy na oglądanie sceny. W czwartek rano obserwatorzy w tych regionach będą mogli zobaczyć mniej więcej jedną trzecią słońca przesłoniętego przez księżyc.

zaćmienie Słońca
Zaćmienie Słońca „pierścień ognia” widziany w Boxing Day – wideo

Rzecznik Met Office Stephen Dixon powiedział: „W czwartkowy poranek będzie więcej chmur niż w ciągu ostatnich dni na wschodzie, południowym wschodzie i większości południowej Anglii, chociaż niektórym dobrym przerwom będą prawdopodobnie towarzyszyć okresy nasłonecznienia. Podobne warunki prawdopodobnie wystąpią na wschodzie i północy . orientalny Szkocja Wszystkie te regiony mają najlepszy widok na zaćmienie Słońca.

„Będą jasne okresy na większości środkowej i południowo-wschodniej Anglii. Znaczna część dalekiego południowo-zachodniej Anglii i Walii” Irlandia Północna, zachodnia i środkowa Szkocja będą miały więcej zachmurzenia i chociaż w ciągu dnia może być ono słabe, istnieje prawdopodobieństwo, że widoczność zaćmienia będzie nieco przejściowa.

„Dla wielu będzie sucho, zwłaszcza we wschodnich regionach, podczas gdy zachodnie i wyższe wyżyny prawdopodobnie doświadczą lekkiego deszczu i mżawki”.

„Pierścień ognia” będzie widoczny z Rosji, Grenlandii i północnej Kanady, powiedziała dr Emily Drabeck-Munder, astronom z Królewskiego Obserwatorium w Greenwich.

„Z Wielkiej Brytanii zaćmienie obrączkowe Słońca będzie zaćmieniem częściowym, co oznacza, że ​​zobaczymy tylko księżyc przechodzący przed niewielką częścią Słońca” – powiedziała.

Drabeek Maunder powiedział, że zjawisko rozpocznie się w czwartek o 10:08 w Wielkiej Brytanii, a maksymalne zaćmienie nastąpi o 11:13, kiedy Księżyc zakrywa prawie jedną trzecią Słońca. Zaćmienie częściowe zakończy się o godzinie 12.22.

Ostatnie zaćmienie obrączkowe miało miejsce w czerwcu 2020 r. i Było to widoczne dla obserwatorów W wąskim zakresie od Afryki Zachodniej po Półwysep Arabski, Indie i południowe Chiny.

Oczekuje się również całkowitego zaćmienia Słońca w 2021 r. – zjawiska, w którym Księżyc całkowicie zasłania powierzchnię Słońca. Wydarzenie ma się odbyć Wydarzy się 4 grudnia, będzie widoczny na Antarktydzie i ma trwać mniej niż dwie minuty.

Chociaż pokryta byłaby duża część dysku słonecznego, częściowo zaćmione Słońce byłoby widoczne bez niego. odpowiednia ochrona Może spowodować poważne i trwałe uszkodzenie oczu.

Drabeek Maunder powiedział: „Zaćmienie z Wielkiej Brytanii będzie widoczne tylko przy użyciu pewnych technologii i pomocy optycznych. Nigdy nie patrz bezpośrednio na słońce ani nie używaj zwykłych okularów przeciwsłonecznych – może to spowodować poważne uszkodzenie oczu”.

Nie jest też mądrze patrzeć na słońce przez lornetkę, teleskop lub teleobiektyw lustrzanki.

Zasugerowała użycie prostego projektora, okularów do oglądania zaćmienia – które można kupić online – lub specjalnych filtrów słonecznych, które można umieścić w teleskopach, aby obserwować zaćmienie.

„Możesz zrobić projektor, robiąc mały otwór w kartce. Umieść kartę skierowaną do słońca, aby światło przeświecało przez otwór i na kartce papieru za kartą. Będziesz mógł zobaczyć kształt słońce rzuciło się na kartkę papieru i obserwuj, jak zmienia się jego kształt, gdy księżyc przed nim przechodzi.

Królewskie Obserwatorium Greenwich również transmituje zaćmienie na swojej stronie internetowej i kanale YouTube.

READ  Czy wyciągniemy wnioski z pandemii?