Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Yodel został uratowany przed upadkiem przez szybko rozwijającego się konkurenta

  • Napisane przez Laurę Jones
  • Korespondent biznesowy BBC News

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Firma kurierska Yodel została uratowana przed upadkiem dzięki akcji ratunkowej podjętej w ostatniej chwili przez jednego z jej rywali.

Działalność ta została podjęta przez YDLGP, nowo utworzoną spółkę przy wsparciu banku inwestycyjnego Solano Partners i zespołu stojącego za firmą logistyczną Shift.

Yodel realizuje około 190 milionów dostaw rocznie i uważa się, że umowa ochroni tysiące miejsc pracy.

Dyrektor naczelny firmy, Mike Hancox, powiedział, że to posunięcie „zapewni ciągłość” także pracownikom i klientom.

Właścicielem firmy była rodzina Barclay, a jej klientami były duże marki, takie jak Argos, Wren Kitchens, Gousto, platforma odzieży używanej Vinted i Very Group – również należąca do rodziny Barclay.

YDLGP nabyło firmę z siedzibą w Liverpoolu, posiadającą 50 oddziałów, za nieujawnioną kwotę.

Konsorcjum prowadzi rozmowy z Yodel od połowy ubiegłego roku.

Firma zatrudnia około 10 000 osób i pojawiły się obawy co do jej przyszłości jako jednej z największych brytyjskich firm kurierskich.

Konsorcjum stojące za transakcją ratunkową obejmuje założyciela i zespół kierowniczy stojący za szybko rozwijającą się konkurencyjną firmą Yodel, Shift.

W ramach umowy YDLGP ma również kupić Shift, która w czerwcu ubiegłego roku ponownie uruchomiła Tuffnells, firmę specjalizującą się w transporcie towarów o nieregularnych wymiarach i wadze.

Mamy nadzieję, że po sfinalizowaniu transakcji powstanie nowa „hiperskalowa” platforma logistyczna Yodel Poinformował o tym we wtorkowym oświadczeniuPołączenie platformy Shift opartej na sztucznej inteligencji ze specjalnością Tuffnells i dostępem do klientów Yodel.

„Sercem tej fuzji jest rewolucyjna platforma technologiczna Shift oparta na sztucznej inteligencji, która stanowi obietnicę przyszłości, w której wydajność i automatyzacja staną się podstawą operacji logistycznych”.

Chociaż Yodel wygenerował przychody w wysokości 561,8 mln funtów w roku kończącym się 31 grudnia 2023 r., a także niedawno dodał do swojego składu takich klientów, jak Boden i Zalando, znalazł się pod presją rywali.

W ubiegłym roku Citizens Advice oceniło Yodel jako najgorszą z pięciu największych firm kurierskich w Wielkiej Brytanii. Wraz z Averym uzyskał ogólny wynik dwóch z pięciu.

Z raportów wynikało, że jeśli nie znaleziono nabywcy, firma powinna była wezwać urzędników.

Analitycy powiedzieli wcześniej BBC, że rynek dostaw paczek stał się „niezwykle konkurencyjny” i „nowoczesny” wraz z rosnącą liczbą klientów decydujących się na dostarczanie paczek do domów i gwałtownym wzrostem zakupów online w następstwie pandemii.

W ostatnich miesiącach rodzina Barclayów znalazła się w centrum uwagi po tym, jak Lloyds Banking Group wystawiła na sprzedaż należące do niej gazety Telegraph i magazyn Spectator.

Bank przejął obligacje Barclays, próbując odzyskać 1,1 miliarda funtów z tego, co był winien.