Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wzrost poziomu morza w wyniku topnienia Antarktydy może być o 30% wyższy, niż sądziliśmy

Pokrywa lodowa Antarktydy zawiera globalną katastrofę, która czeka na zdarzenie.

Ponieważ globalne temperatury nadal rosną z powodu załamania się klimatu antropogenicznego, woda uwięziona obecnie w postaci lodu antarktycznego w oceanach topi się, podnosząc poziom mórz do stopnia, który będzie miał duży wpływ na społeczności przybrzeżne, nawet Kilka następnych dziesięcioleci.

Według naszych najlepszych prognoz na najbliższe tysiąc lat ta wysokość wynosi 3,2 metra (10,5 stopy), ale nowe badania sugerują, że nawet ta niepokojąca liczba może być bardzo optymistyczna. Według skorygowanych prognoz wysokość w ciągu następnego tysiąclecia może być o 1 metr wyższa, prowadząc do dodatkowego wzrostu nawet o 30 procent.

Jest to wynik, który będzie miał poważne konsekwencje dla sposobu, w jaki przedstawimy skutki przyszłego załamania klimatu.

„Wszystkie opublikowane prognozy wzrostu poziomu morza w wyniku topnienia pokrywy lodowej Antarktydy Zachodniej, oparte na modelowaniu klimatu, niezależnie od tego, czy projekcja sięga końca tego stulecia, czy dłużej w przyszłości, będą musiały zostać zrewidowane w górę ze względu na to, kto to robi , ” Ziemia i planetolog Jerry Mitrovica powiedział Z Uniwersytetu Harvarda.

„Każdy osobno”.

Wszystko to ma związek z tak zwanym mechanizmem spłukiwania wody. Kiedy pokrywa lodowa topi się, skały antarktyczne podnoszą się, obecnie poniżej poziomu morza, wyrzucając również roztopioną wodę do oceanu. Zgodnie z nowymi obliczeniami ta dodatkowa wypuszczona woda odpowiada za dodatkowy metr.

„Byliśmy zszokowani wielkością tego efektu” Ziemia i planetolog Linda Pan powiedziała Z Uniwersytetu Harvarda. „Wcześniejsze badania, w których uznano odrzucony mechanizm za nielogiczny”.

Pan i współpracownik Evelyn Powell i ich zespół po raz pierwszy zauważyli efekt, gdy pracowali nad innym projektem zmiany poziomu morza. Podczas obliczeń zauważyli, że nastąpiło większe podniesienie mechanizmu wyrzucania wody, niż się spodziewali, więc zmienili skupienie, aby zobaczyć, co się dzieje.

READ  Symulacje dostarczają wskazówek do tajemnicy zaginionych planet

Według szeregu badań płaszcz znajdujący się pod pokrywą lodową Antarktydy Zachodniej jest płytki i ma niską lepkość. Oznacza to, że musi szybko się podnieść, odpychając stopioną wodę. Wiadomo o tym już od jakiegoś czasu, ale wkład w podnoszenie się poziomu morza został oceniony jako nieistotny.

Jednak obliczenia zespołu dodały do ​​złożonej trójwymiarowej struktury gumowego płaszcza i wykorzystały ją do modelowania przeszłych i przyszłych zmian poziomu morza w wyniku topnienia pokrywy lodowej Antarktydy.

Podczas ostatniego zlodowacenia, kiedy udział w podnoszeniu się poziomu morza w wyniku zapadania się pokrywy lodowej Antarktydy obliczono na około 3 do 4 metrów, zespół odkrył, że mechanizm wyrzucania wody dodał metr w ciągu 1000 lat.

„Niezależnie od scenariusza, którego użyliśmy do załamania się pokrywy lodowej Antarktyki Zachodniej, zawsze stwierdzaliśmy, że nastąpił dodatkowy wzrost poziomu morza o jeden metr”, Pan powiedział.

Tworząc model przyszłego krachu, znaleźli podobny wkład. Ale to nie jest problem, że możemy po prostu zacząć w drodze. Zespół oblicza, że ​​kiedy dodamy mechanizm wyrzutu, do końca tego stulecia możemy zaobserwować 18-procentowy wzrost prognozowanego wzrostu poziomu morza.

Odkrycie to podkreśla potrzebę pilnych działań w celu osiągnięcia celów neutralności węglowej określonych w Porozumienie paryskie, Zanim przejdziemy Punkt bez powrotu.

„Podnoszenie się poziomu morza nie ustaje, gdy lód przestaje topnieć”, Pan powiedział. „Szkody, jakie wyrządzamy naszym wybrzeżom, będą trwały przez wieki”.

Wyniki badań zespołu zostały opublikowane w Postęp naukowy.