Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wzrost płac w Wielkiej Brytanii pozostaje wysoki pomimo rosnącego bezrobocia

Wzrost płac w Wielkiej Brytanii pozostaje wysoki pomimo rosnącego bezrobocia

  • Autor: Dearbil Jordan
  • Korespondent biznesowy BBC News

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Wzrost płac w Wielkiej Brytanii pozostał silny, mimo że stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrosła do najwyższego poziomu od prawie roku.

Urząd Statystyk Krajowych podał, że stopa bezrobocia wzrosła do 4,3% w okresie od stycznia do marca, co stanowi najwyższy poziom od maja do lipca ubiegłego roku.

Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy, co oznacza, że ​​więcej bezrobotnych konkuruje o tę samą pracę.

Jednak podwyżki płac, po wyłączeniu premii, pozostały na poziomie 6%. Oczekiwano, że w okresie od stycznia do marca spadnie do 5,9%.

Biorąc pod uwagę inflację, która mierzy tempo wzrostu cen, płace wzrosły o 2,4%. „Wzrost płac realnych utrzymuje się na najwyższym poziomie od ponad dwóch lat” – stwierdziła Liz McKeown, dyrektor ds. statystyk gospodarczych w Urzędzie Statystyk Narodowych.

Powiedziała jednak również, że istnieją inne „wstępne wskaźniki”, że brytyjskie rynki pracy „spowalniają”.

W okresie od lutego do kwietnia liczba ofert pracy w Wielkiej Brytanii spadła o 26 000 do 898 000. Suma ta utrzymuje się powyżej poziomu sprzed pandemii, ale pani McKeown stwierdziła: „Wraz ze wzrostem bezrobocia liczba bezrobotnych nadal rośnie, zbliżając się do poziomu obserwowanego przed wystąpieniem Covid-19”.

Skarbnik Jeremy Hunt powiedział, że podwyżka „pomoże zmniejszyć presję związaną z kosztami życia gospodarstw domowych”.

Dodał: „W miarę jak uporamy się z niektórymi wyzwaniami związanymi z podażą pracy, w tym ze skutkami pandemii, wdrażamy reformy opieki nad dziećmi, podatku emerytalnego i opieki społecznej, jestem pewien, że zaczniemy zwiększać liczbę osób pracujący.”

Powiedziała: „Nic dziwnego, że obecnie rekordowa liczba osób zwalnianych z pracy z powodu długotrwałej choroby, biorąc pod uwagę, że listy oczekujących w NHS rosną, a torysi rzucili naszą NHS na kolana”.

Odsetek osób uznawanych za „biernych zawodowo”, czyli osób w wieku od 16 do 64 lat, które nie pracują i nie szukają pracy, w pierwszych trzech miesiącach roku spadł do 22,1%.

ONS stwierdziło, że wzrost bierności zawodowej w ostatnim kwartale był w dużej mierze spowodowany brakiem pracy „z powodu tymczasowej, długotrwałej choroby lub emerytury”.

Przestrzegł jednak, że do jego danych należy podchodzić z pewną ostrożnością, ponieważ opierają się one na mniejszej próbie badań gospodarstw domowych niż przed Covidem.

Choć ogólny wzrost wynagrodzeń, z wyłączeniem premii, nie zmienił się od stycznia do marca, w przypadku pracodawców z sektora prywatnego nieznacznie spowolnił do 5,9%.

Bank Anglii będzie uważnie obserwował dane dotyczące płac, aby zdecydować, czy i kiedy obniżyć stopy procentowe.

Ashley Webb z Wielkiej Brytanii stwierdziła: „Chociaż dalsze łagodzenie regularnych wynagrodzeń w sektorze prywatnym w marcu sugeruje, że presja płacowa osłabła nieco szybciej, niż oczekiwał Bank Anglii, szersze miary wzrostu płac mogą w dalszym ciągu być nieco zbyt mocne, jak na nasze gusta. „banku”. Ekonomista w Capital Economics.

„Na marginesie może to sprawić, że bank będzie nieco bardziej zaniepokojony pierwszą obniżką stóp procentowych w czerwcu.”

Na ostatnim posiedzeniu prezes banku Andrew Bailey stwierdził, że jest „optymistą, że sprawy zmierzają we właściwym kierunku”, chociaż dodał, że niższe koszty finansowania zewnętrznego „nie są rzeczywistością”.

Od sierpnia ubiegłego roku stopy procentowe wynoszą 5,25% i są najwyższe od 16 lat.

Czy poruszają Cię kwestie poruszone w tej historii? Podziel się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem poczty elektronicznej [email protected].

Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz. Możesz też wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. W każdym zgłoszeniu proszę podać swoje imię i nazwisko, wiek i lokalizację.