Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wyższe wskaźniki depresji wśród młodszych pacjentów z IBD-RA

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany przez HCP na żywo. Ta wersja została lekko zmodyfikowana.

Młodsi pacjenci ze współistniejącą chorobą zapalną jelit i Z badań zaprezentowanych na konferencji w 2023 r. wynika, że ​​w przypadku IBD-RA częściej występuje depresja w porównaniu z ich odpowiednikami. Zachodnia Konferencja Reumatologii Klinicznej.1 Pacjenci ci byli również bardziej narażeni na zwiększone koszty opieki i nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich. Naukowcy zachęcają do edukowania klinicystów w zakresie sposobów lepszego rozpoznawania wczesnych oznak i objawów depresji u pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit (IBD), reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) lub IBD-RA, aby zapewnić lepsze ogólne rokowanie.

Poprzednie badania wykazały, że pacjenci ze współistniejącą depresją doświadczają większej niepełnosprawności i mają mniejsze szanse na osiągnięcie remisji w porównaniu z pacjentami bez depresji. Ponadto podwyższone poziomy interleukiny (IL)-Iβ i IL-6 są powiązane z rozwojem depresji z powodu upośledzonych reakcji fizjologicznych na stres, co prowadzi do gorszych wyników długoterminowych.

„Stwierdzono, że choroby autoimmunologiczne, takie jak nieswoiste zapalenie jelit i RZS, stanowią znaczne obciążenie społeczne, zwiększają koszty opieki zdrowotnej i postępującą niepełnosprawność” – napisali dr Brenda Paceda, specjalistka ds. reumatologii w Medical College of Georgia na Uniwersytecie Augusta wraz ze współpracownikami. „Badanie to kładzie nacisk na wczesne rozpoznanie częstości występowania dużych zaburzeń depresyjnych (MDD) u pacjentów z połączonym reumatoidalnym zapaleniem stawów i chorobą zapalną jelit, a tym samym zapobieganie niepełnosprawności”.

Dorośli pacjenci włączeni do badania byli hospitalizowani w okresie od stycznia 2000 r. do grudnia 2019 r. w ogólnokrajowej próbie pacjentów hospitalizowanych (NIS). W analizowanej populacji zdiagnozowano pierwotne lub wtórne IBD-RA, zidentyfikowane według kodów Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD)-9 lub ICD-10. Pacjentów sklasyfikowano także jako IBD-RA bez MDD lub IBD-RA z MDD.

Pierwszorzędowym punktem końcowym była ocena trendów czasowych i częstości występowania depresji u pacjentów z IBD-RA według wieku, rasy i płci. Zależność tę oceniono za pomocą analizy wieloczynnikowej z wykorzystaniem ważonego wielopoziomowego modelu efektów mieszanych i analizy regresji logistycznej. Test t-Studenta dla zmiennych ciągłych i testy Chi-kwadrat Rao-Scotta pozwoliły zidentyfikować zmienne kategoryczne pomiędzy kohortami.

READ  Dr Rimawi mówi o klinicznych implikacjach badania FeDeriCa we wczesnym stadium raka piersi HER2+

W sumie zidentyfikowano 133 315 rekordów z IBD i RA, a u 26 155 z tych pacjentów (19,62%) zdiagnozowano MDD. W porównaniu z osobami bez rozpoznania MDD, pacjenci z MDD byli młodsi (średni wiek 56 lat; S <0,0001), częściej były to kobiety (odpowiednio 80% vs. 73%) i częściej były rasy białej (odpowiednio 79% vs. 73%).

W 2000 r. MDD u pacjentów z IBD-RA wynosiła 54; W 2019 r. liczba ta wzrosła o 5233%, osiągając ważoną kwotę 2880 szekli (S <0,001). Nastąpił również wzrost całkowitego kosztu opieki z 20 564 dolarów w 2000 r. do 60 428 dolarów w 2019 r. (S <0,001). Choroby współistniejące związane z wysokim poziomem MDD w tej grupie pacjentów obejmowały palenie (skorygowany iloraz szans [aOR], 1,23; 95% CI, 1,19-1,27; S <0,0001) i chorób przełyku (aOR, 1,53; 95% CI, 1,48-1,58; S <.0001).

„Wielochorobowość i życie z wieloma schorzeniami stanowi coraz większe wyzwanie dla zdrowia publicznego” – podsumowali naukowcy. „Badania przesiewowe w kierunku depresji są użytecznym narzędziem w interwencjach mających na celu poprawę jakości życia związanej ze stanem zdrowia osób z autoimmunologicznymi chorobami zapalnymi, a tym samym lepsze wyniki”.

odniesienie

Basida B, Haider M, Kaur J. Trendy czasowe, wyniki i czynniki predykcyjne depresji u pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Konferencja Reumatologii Klinicznej. Wrzesień 2023.