Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Moody's podtrzymuje rating Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną - The First News

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej kosztowało miliard euro w polsko-brytyjskiej wymianie handlowej, mówią analitycy – The First News

Polski Instytut Ekonomiczny podał, że straty w brytyjsko-polskim handlu po Brexicie szacuje się na 1 mld euro.

Instytut (PIE) zwrócił uwagę, że w pierwszym kwartale 2021 roku wolumen wymiany handlowej między Polską a Wielką Brytanią był o 840 mln euro mniejszy niż w analogicznym okresie w 2020 roku. 19 pandemia w związku z polsko-brytyjskim handlem Analitycy uznali, że warto zwrócić uwagę na dane z 2019 roku.

Analitycy PIE powiedzieli: „W porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 r. Obroty w ciągu pierwszych trzech miesięcy spadły o 1062 mln euro”, dodając, że pod względem wartości największe spadki odnotowano w eksporcie, który był o 634 mln euro mniejszy niż w 2019. Podczas gdy import spadł o 427 mln euro. Ale skala spadku była większa w imporcie, który spadł o 30 proc., Podczas gdy polski eksport do Wielkiej Brytanii spadł o 16 proc.

PIE wyjaśniła, że ​​część strat dotyczy nadmiernych zakupów dokonanych pod koniec 2020 r. Po obu stronach kanału La Manche. „Brytyjscy importerzy i Unia Europejska zgromadzili rezerwy przed spodziewanym wprowadzeniem ograniczeń w handlu na granicy” – powiedział PIE, zwracając uwagę na wyraźne spowolnienie handlu z Wielką Brytanią w marcu 2021 roku.

Największy wpływ na polski eksport miały produkty samochodowe (o 37 proc. Mniej niż w pierwszym kwartale 2019 r.), Maszyny i inny sprzęt (o 16 proc.) Oraz urządzenia elektryczne (o 14 proc.). PIE zauważyła: „Tylko meble radziły sobie lepiej, a eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł o 4,3 procent w 2021 roku w porównaniu z 2019”.

PIE wskazała, że ​​trudno jest ustalić wielkość strat z Brexitu. PIE skomentowała: „Różnica w porównaniu z rokiem 2019 może być widoczna w najbliższych miesiącach, ale jednocześnie można oczekiwać wzrostu w związku z ponownym otwarciem gospodarek”.