Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wydawca w Polsce: Antysemickie oszczerstwa częścią „dyskursu naukowego”

Polski profesor, który twierdził, że Żydzi praktykowali „rytualne zabójstwa”, nie byłby skazany za poddanie się „dyskursowi naukowemu”, powiedział uniwersytet, który go zatrudnia.

Po rozpatrzeniu skarg dotyczących przemówienia wygłoszonego w Warszawie w 2018 roku, Wewnętrzna Komisja Etyki postanowiła nie podejmować po raz drugi działań dyscyplinarnych przeciwko Thaddeusowi Guzowi, księdzu i wykładowcy na Dublin Catholic University.

„Szanowni Państwo, wiemy, że faktów o mordu rytualnym nie da się wymazać z historii. Dlaczego? Bo w archiwach ocalałych, w zachowanych dokumentach, są dowody na to, że Żydzi żyli przez wieki z naszym narodem polskim” – powiedział. .

Pobierz nasze codzienne wydanie za darmo przez e-mail, więc nie przegap najlepszych wiadomości Bezpłatna rejestracja!

Mord rytualny był w średniowieczu powszechnym oskarżeniem przeciwko Żydom w całej Europie. Te oszczerstwa były wykorzystywane jako wymówka dla wielu niebezpiecznych masakr antysemickich.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów, organizacja non-profit promująca dialog, wezwała uczelnię do podjęcia działań dyscyplinarnych wobec pana Gusa za to, że nie przeprasza za swoje wypowiedzi. Uczelniana Komisja Etyki postanowiła nie wpuszczać Guz, szczególnie wskazując na fakt, że konferencja odbywała się poza szkołą.

Rada odwołała się, co doprowadziło do rozstrzygnięcia panelu w zeszłym tygodniu, w którym Guz powiedział „po prostu odnosi się do stanowisk naukowych w tej sprawie”.

Przed podjęciem decyzji rzecznik uniwersytetu powiedział, że komentarze Cousina nie odzwierciedlają stanowiska uniwersytetu i są zaangażowane w walkę z antysemityzmem.

READ  Polscy nacjonaliści przygotowują się do bitwy o przywództwo