Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wszystkie drogi między Polską a sąsiednią Białorusią zostały zamknięte z powodu narastających napięć

Ruch zatrzymał się na granicy między Polską a Białorusią we wtorek, ponieważ władze zdecydowały się zamknąć wszystkie drogi między tymi dwoma krajami.

Polskie MSZ potwierdziło w poniedziałek, że Mińsk zwolnił trzech polskich urzędników po tym, jak pojawiły się doniesienia o wydaleniu polskiej straży granicznej i dwóch członków polskiego konsulatu w przygranicznym Grodnie.

Dzieje się tak, gdy urodzony w Polsce dziennikarz Andrzej Bokzobot, krytyk reżimu prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, został dwa tygodnie temu uwięziony na osiem lat, co po raz kolejny zwiększyło napięcia między sąsiednimi krajami.

Pierwszą reakcją Polski było zamknięcie przejścia granicznego Bobrowniki, jednej z dwóch bezpośrednich dróg lądowych dla ciężarówek i zmotoryzowanych. Wycofała też swoich konsulów z Grodna i Mińska na Białorusi.

Białoruś zakazała wjazdu polskim ciężarówkom przez Litwę lub Łotwę.

Polskie władze poinformowały, że Mińsk wciąż wpycha do Polski tysiące migrantów.

W 2021 roku Polska, Litwa i Łotwa oskarżyły Łukaszenkę o wykorzystywanie migracji jako sposobu na destabilizację Unii Europejskiej po tym, jak dziesiątki tysięcy migrantów próbowało przedostać się z Białorusi w mroźnych warunkach.

Polska wzmocniła swoje granice nowym 186-kilometrowym płotem granicznym w czerwcu 2022 r.

READ  Zapowiedź preselekcji Eurowizji w Polsce