Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wrzawa polityczna w Polsce po tym, jak Duda zobowiązał się do podpisania ustawy o Komisji Kremla – POLITICO

Wrzawa polityczna w Polsce po tym, jak Duda zobowiązał się do podpisania ustawy o Komisji Kremla – POLITICO

Kliknij play, aby posłuchać tego artykułu

wyrażone przez sztuczną inteligencję.

WARSZAWA – Prezydent RP Andrzej Duda Powiedział W poniedziałek podpisze kontrowersyjną ustawę Faktura Stworzenie komisji do zbadania wpływów Rosji na polską politykę mogłoby na dekadę pozbawić ludzi pełnienia funkcji publicznych.

Duda i rząd PiS twierdzą, że to próba wykorzenienia agentów Kremla w Polsce, ale opozycja ostrzega, że ​​komisja ma na celu nękanie przeciwników politycznych – zwłaszcza Donalda Tuska, byłego premiera i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Rada stojąca na czele opozycyjnej Platformy Obywatelskiej – przed wyborami. Przewrót parlamentarny tej jesieni.

Decyzja prawdopodobnie pogorszy i tak już napięte stosunki między Warszawą a Brukselą, gdzie Komisja Europejska zamroziła miliardy unijnych funduszy na odbudowę po pandemii w związku z obawami, że polski rząd wycofuje się z demokratycznych zasad bloku.

Ustawa o prowizji została wąsko przyjęta przez polski parlament późnym wieczorem po gorącej debacie. Decyzja Dudy o szybkim podpisaniu go ustawą rozwiała nadzieje, że zdystansuje się on od prawa.

Duda zapowiedział też, że prześle ustawę do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny – najwyższy sąd kontrolowany przez lojalistów PiS – ale to nie powstrzyma komisji przed rozpoczęciem prac.

„Ludzie mają prawo wiedzieć” – Duda Powiedział w komunikacie radiowym ogłaszającym swoją decyzję, dodając: „Społeczeństwo musi wyrobić sobie własną opinię, jak… wybrani w wyborach powszechnych… rozumieją interesy Rzeczypospolitej Polskiej i czy te interesy rzeczywiście zostały należycie zrealizowane wdrożone”.

wściekła opozycja

Komisja została potępiona przez opozycję jako broń polityczna mająca na celu ujarzmienie rywali PiS przed wyborami, które może przegrać.

„Prezydent Andrzej Duda poważnie osłabił dziś nasz kraj, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, postanowił rozpętać polską wojnę domową”. Powiedział Szymon Hołownia, przewodniczący opozycyjnej partii Polska 2050.

READ  30-lecie Pharm Fritz Poland Dua

Borys Budka, jeden z liderów programu obywatelskiego, ostrzegał, że każdy, kto przystąpi do komitetu, powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

„Ta komisja nie ma niczego wyjaśniać, niczego decydować ani niczego osądzać, ma tylko być młotkiem przeciwko sprzeciwowi” Powiedział.

Lewicowa partia opozycyjna o imieniu Żeby Doda stanął przed Trybunałem Stanu, organem, który ma sądzić polityków.

Badanie opinii polskiego parlamentu narodowego

pobierać…

Aby uzyskać więcej danych sondażowych z całej Europy, odwiedź stronę Polityk Ankieta.

Lider lewicy Włodzimierz Czarzasty powiedział: „Zrobiliście coś absolutnie haniebnego dla demokracji w naszym kraju”.

Komisja odnotowała również Stany Zjednoczone, główny sojusznik wojskowy Polski w NATO.

„Rząd USA podziela jego obawy dotyczące przepisów, które mogą wydawać się utrudniać elektorom możliwość głosowania na wybranych przez nich kandydatów poza jasno określonym procesem przed niezależnymi sądami” — powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński Powiedzieć polska telewizja.

Sejm wybierze dziewięcioosobową komisję, przy czym Prawo i Sprawiedliwość będzie miało niewielką większość. Kilka partii opozycyjnych zapowiedziało bojkot tego środka.

Zbadane zostaną działania podejmowane „pod rosyjskim wpływem” w latach 2007-2022 – czyli okresie obejmującym rządy Platformy Obywatelskiej Tuska z lat 2007-2015 oraz obecną administrację PiS.

Krytycy twierdzą, że komisja łamie konstytucję, ponieważ jej praca jest źle zdefiniowana, jej orzeczenia są ostateczne, a członkowie komisji są zwolnieni z wszelkiej odpowiedzialności karnej. Wszystkie krajowe agencje wywiadowcze, policja, prokuratura i inne oficjalne organy są upoważnione do współpracy z nią i nie ma konkretnych procedur ustalania, kto będzie ją prowadził.

Może zadecydować o zakazie wykonywania przez ludzi przez 10 lat prac związanych z wydawaniem publicznych pieniędzy – co mogłoby uniemożliwić im ubieganie się o urząd.

„Duda podpisał ustawę zezwalającą parlamentowi na powołanie komisji, która przejmie funkcje sądów, prokuratury i służb specjalnych” – powiedział. ćwierkanie Ben Stanley, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, dodaje: „Jest głęboka ironia w ustawie, która rzekomo dotyczy zbadania rosyjskich wpływów w polskim życiu publicznym, jednocześnie przewidując utworzenie od razu sądu kangura” ideologii Putina”.

READ  W Polsce sprzedaż detaliczna w sierpniu spada rok do roku

Rząd zapewnia, że ​​nie ma żadnych ukrytych celów.

„Nie ma się czego bać” Powiedział Premier Mateusz Morawiecki, dodając: „Dlaczego ta nasza szanowna opozycja, a zwłaszcza pan Tusk, tak bardzo boi się komisji sprawdzającej rosyjskie wpływy?”

Chociaż PiS i Platforma Obywatelska mają swoje korzenie w Solidarności, która porzuciła rządy komunistyczne w latach 80., PiS próbował przedstawiać swoich rywali jako sympatyków komunizmu i spekulantów, jednocześnie bagatelizując liczbę starszych członków PiS, którzy służyli. Partia Sprawiedliwości. Partia komunistyczna.

Długoterminowa umowa gazowa Tuska została wypowiedziana przez Prawo i Sprawiedliwość, ale kraj był dużym nabywcą rosyjskiego węgla aż do inwazji na Ukrainę na pełną skalę w zeszłym roku i nadal kupował rosyjską ropę rurociągami, dopóki Moskwa nie zakręciła kranów w lutym .

Tusk wezwał ludzi do zorganizowania masowego protestu w Warszawie 4 czerwca – w rocznicę częściowo wolnych wyborów z 1989 r., które zakończyły rządy komunistyczne w Polsce.

To już nie jest demonstracja jednej partii, chodzi o bezpieczeństwo narodowe. „Nasi politycy wezmą udział” – powiedział Hołownia.

Ten artykuł został zaktualizowany o oświadczenie ambasadora USA.