Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska nakłada sankcje na 365 Białorusinów za „brutalny” wyrok na dziennikarza

Polska nałożyła sankcje na 365 obywateli Białorusi i zamroziła środki finansowe innych podmiotów i osób powiązanych z rosyjskim kapitałem.

WARSZAWA, Polska — Polska w poniedziałek nałożyła sankcje na 365 obywateli Białorusi i zamroziła aktywa finansowe 20 podmiotów i 16 innych osób powiązanych z rosyjskim kapitałem w odpowiedzi na to, co potępiła jako „surowy” wyrok dla dziennikarza.

Na mocy sankcji ogłoszonych przez polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych 365 Białorusinom odmówiono wjazdu do strefy Schengen, strefy ruchu bezwizowego w Europie. W gronie tym znajdują się posłowie, sędziowie, prokuratorzy, przedstawiciele mediów państwowych, sportowcy oraz osoby pracujące w instytucjach rządowych.

Posunięcie to jest najnowszym wydarzeniem w napiętych stosunkach między Polską, członkiem NATO i Unii Europejskiej, a Białorusią, krajem na jej północno-wschodniej granicy sprzymierzonym z Rosją i kierowanym przez autorytarnego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę, który przejął władzę. od 1994 r.

Osoby te promowały reżim białoruski, a także były zaangażowane w legitymizację i wspieranie represyjnej polityki władz w Mińsku. Są też odpowiedzialni za umotywowany politycznie wyrok przeciwko André Bokzobotowi, wydany na podstawie fałszywych zarzutów” – poinformowało MSW.

Sąd Najwyższy Białorusi w piątek utrzymał w mocy wyrok ośmiu lat więzienia dla Bokzobota, wybitnego członka licznej polskiej mniejszości w kraju i reportera jednej z czołowych polskich gazet.

Wyroki przeciwko Poczobutowi, 50-letniemu reporterowi liberalnej polskiej Gazety Wyborczej, są postrzegane jako część represji rządu białoruskiego wobec działaczy opozycji, działaczy na rzecz praw człowieka i niezależnych dziennikarzy.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska określiła ten ruch jako „ważny gest solidarności z Andriejem Bokzobotem i wszystkimi Białorusinami cierpiącymi z rąk reżimu”.

„Wszyscy więźniowie polityczni muszą zostać zwolnieni bez żadnych warunków” – powiedziała Cichanouska. „To także przesłanie dla wszystkich, którzy swoimi stanowiskami i działaniami wspierają reżim. Mamy nadzieję, że inne kraje pójdą za tym przykładem, a osoby odpowiedzialne za orzeczenia sądów politycznych zostaną pociągnięte do odpowiedzialności za swoje czyny”.

READ  Kuchnia japońska od Sushi Master w Białymstoku

Gdy Polska ogłosiła sankcje, migranci utknęli pod murem granicznym Polski z Białorusią. Polscy obrońcy praw człowieka powiedzieli, że słyszeli od migrantów, że siły białoruskie nie pozwolą im wrócić. Tymczasem polskie władze nie pozwoliły im na wjazd w celu ubiegania się o azyl.