Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska nakłada sankcje na 365 Białorusinów za „brutalny” wyrok na dziennikarza

Polska nałożyła sankcje na 365 obywateli Białorusi i zamroziła środki finansowe innych podmiotów i osób powiązanych z rosyjskim kapitałem.

WARSZAWA, Polska — Polska w poniedziałek nałożyła sankcje na 365 obywateli Białorusi i zamroziła aktywa finansowe 20 podmiotów i 16 innych osób powiązanych z rosyjskim kapitałem w odpowiedzi na to, co potępiła jako „surowy” wyrok dla dziennikarza.

Na mocy sankcji ogłoszonych przez polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych 365 Białorusinom odmówiono wjazdu do strefy Schengen, strefy ruchu bezwizowego w Europie. W gronie tym znajdują się posłowie, sędziowie, prokuratorzy, przedstawiciele mediów państwowych, sportowcy oraz osoby pracujące w instytucjach rządowych.

Posunięcie to jest najnowszym wydarzeniem w napiętych stosunkach między Polską, członkiem NATO i Unii Europejskiej, a Białorusią, krajem na jej północno-wschodniej granicy sprzymierzonym z Rosją i kierowanym przez autorytarnego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę, który przejął władzę. od 1994 r.

Osoby te promowały reżim białoruski, a także były zaangażowane w legitymizację i wspieranie represyjnej polityki władz w Mińsku. Są też odpowiedzialni za umotywowany politycznie wyrok przeciwko André Bokzobotowi, wydany na podstawie fałszywych zarzutów” – poinformowało MSW.

Sąd Najwyższy Białorusi w piątek utrzymał w mocy wyrok ośmiu lat więzienia dla Bokzobota, wybitnego członka licznej polskiej mniejszości w kraju i reportera jednej z czołowych polskich gazet.

Wyroki przeciwko Poczobutowi, 50-letniemu reporterowi liberalnej polskiej Gazety Wyborczej, są postrzegane jako część represji rządu białoruskiego wobec działaczy opozycji, działaczy na rzecz praw człowieka i niezależnych dziennikarzy.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska określiła ten ruch jako „ważny gest solidarności z Andriejem Bokzobotem i wszystkimi Białorusinami cierpiącymi z rąk reżimu”.

„Wszyscy więźniowie polityczni muszą zostać zwolnieni bez żadnych warunków” – powiedziała Cichanouska. „To także przesłanie dla wszystkich, którzy swoimi stanowiskami i działaniami wspierają reżim. Mamy nadzieję, że inne kraje pójdą za tym przykładem, a osoby odpowiedzialne za orzeczenia sądów politycznych zostaną pociągnięte do odpowiedzialności za swoje czyny”.

READ  Zabity na Ukrainie słup bojowy został pochowany jako bohater dwóch narodów

Gdy Polska ogłosiła sankcje, migranci utknęli pod murem granicznym Polski z Białorusią. Polscy obrońcy praw człowieka powiedzieli, że słyszeli od migrantów, że siły białoruskie nie pozwolą im wrócić. Tymczasem polskie władze nie pozwoliły im na wjazd w celu ubiegania się o azyl.