Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna z Ukrainą: Finlandia potwierdza ofertę NATO, gdy sojusz mówi: „Rosja traci impet”

W niedzielę wysoki rangą urzędnik NATO powiedział, że Rosja posuwa się naprzód militarnie na Ukrainie Wygląda na to, że się potyka Miał nadzieję, że Kijów wygra wojnę, ponieważ sąsiadująca z Rosją Finlandia ogłosiła chęć przystąpienia do Zachodniego Sojuszu Wojskowego.

Czołowi dyplomaci NATO spotkali się w niedzielę w Berlinie, aby omówić większe wsparcie dla Ukrainy oraz posunięcia Finlandii, Szwecji i innych, aby przyłączyć się do zgromadzenia w obliczu gróźb ze strony Moskwy.

„Brutalna inwazja na Rosję traci impet” – powiedział dziennikarzom zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Guiwana. „Wiemy, że z odwagą narodu i armii ukraińskiej oraz z naszą pomocą Ukraina może wygrać tę wojnę”.

Prezydent i rząd Finlandii poinformowali w niedzielę, że dawniej neutralny kraj skandynawski, który dzieli długą granicę z Rosją, zamierza ubiegać się o członkostwo w NATO, torując drogę 30-osobowemu zachodniemu sojuszowi wojskowemu.

Czytaj więcej:
* Szef NATO mówi, że Finlandia i Szwecja są mile widziane, aby złożyć wniosek o członkostwo
* Putin: Rosja jest gotowa do dyskusji o środkach budowy zaufania
* Kryzys ukraińsko-rosyjski: co wiesz o obawach wojennych?
* Kryzys na Ukrainie: Brytyjczycy wysyłają wysłannika do Moskwy w celu złagodzenia narastających napięć

Ogłosili to prezydent Sauli Niinisto i premier Sanna Marin na wspólnej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim w Helsinkach. „To historyczny dzień. Rozpoczyna się nowa era” – powiedział Niinistö.

Oczekuje się, że decyzja zostanie ratyfikowana przez fiński parlament w najbliższych dniach, ale uważa się to za formalność.

Oficjalny wniosek o członkostwo zostanie następnie złożony w kwaterze głównej NATO w Brukseli, najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

Mircea Jiwana, zastępca sekretarza generalnego NATO.

Michael syn/AFP

Mircea Jiwana, zastępca sekretarza generalnego NATO.

Jiwana, który przewodniczył spotkaniu, gdy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg dochodzi do siebie po infekcji COVID-19, powiedział, że zwolennicy Ukrainy „są zjednoczeni, jesteśmy silni i nadal będziemy pomagać Ukrainie wygrać tę wojnę”.

Jednym z głównych tematów dyskutowanych w Berlinie była ekspansja NATO poza obecne 30 państw członkowskich.

Szwecja również podjęła już kroki w kierunku przystąpienia do sojuszu, a oferta Gruzji jest ponownie dyskutowana mimo strasznych ostrzeżeń Moskwy o konsekwencjach wstąpienia jej sąsiada do NATO.

„Finlandia i Szwecja są już najbliższymi partnerami NATO” – powiedział Giwana, dodając, że oczekuje, iż sojusznicy przychylnie przyjmą ich prośby.

Annalena Barbock (z prawej), minister spraw zagranicznych Niemiec.

Bernd von Guterczynka / AFP

Annalena Barbock (z prawej), minister spraw zagranicznych Niemiec.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Barbock powiedziała, że ​​jej kraj i inne kraje jasno dały do ​​zrozumienia podczas kolacji późnym sobotnim wieczorem, że są gotowe przyspieszyć krajowy proces ratyfikacji Finlandii i Szwecji. „Jeśli te dwa kraje zdecydują się dołączyć, mogą dołączyć bardzo szybko” – powiedziała.

Minister spraw zagranicznych Danii odrzucił sugestie, że sprzeciw rosyjskiego prezydenta Władimira Putina może przeszkodzić sojuszowi w przyjmowaniu nowych członków.

„Każdy kraj europejski ma fundamentalne prawo do wyboru własnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział dziennikarzom Djebi Kofod.

„Widzimy teraz świat, w którym Putin jest wrogiem numer jeden demokracji i sposobu myślenia, który reprezentuje” – powiedział, dodając, że NATO będzie również wspierać inne kraje, takie jak Gruzja, które, jak powiedział, zostały „wykorzystane” przez Rosję. .

Fińska premier Sanna Marin.

Frank Robichon/AFP

Fińska premier Sanna Marin.

Na marginesie spotkania sekretarz stanu USA Anthony Blinken spotkał się wcześniej w niedzielę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrom Kulebą, aby omówić skutki wojny i sposoby dostarczania ukraińskiego zboża na rynki międzynarodowe.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że Blinken „podkreślił trwałe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w obliczu niesprowokowanej wojny z Rosją”.

Szef brytyjskiej dyplomacji powiedział, że członkowie NATO omówią również kwestie bezpieczeństwa poza Europą podczas niedzielnego spotkania – odniesienie do rosnącego zaniepokojenia demokracji w związku z rozwojem Chin.

„Oprócz ochrony bezpieczeństwa euroatlantyckiego musimy także zwracać uwagę na bezpieczeństwo Indo-Pacyfiku” – powiedziała sekretarz stanu Liz Truss.

Spotkanie odbędzie się po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych z Grupy Siedmiu głównych narodów na niemieckim wybrzeżu Bałtyku w tym tygodniu. Tamtejsi urzędnicy wyrazili silne poparcie dla Ukrainy i ostrzegli, że rosyjska blokada eksportu zboża z ukraińskich portów grozi podsyceniem światowego kryzysu żywnościowego.

READ  Epidemia Covid 19 Delta: Podczas gdy wiele osób próbuje żyć z wirusem, Chiny zachowują zero tolerancji