Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna rosyjsko-ukraińska: wycofanie wojsk rosyjskich z północy i skupienie się na wschodzie

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył Zachód o inwazję Moskwy na Ukrainę i porównał ją do II wojny światowej w swoim przemówieniu z okazji Dnia Zwycięstwa. Wideo / Wiadomości ITV

Armia ukraińska ogłosiła w sobotę (czasu lokalnego), że po tygodniach bombardowań siły rosyjskie wycofują się z okolic drugiego co do wielkości miasta na Ukrainie, a siły kijowskie i moskiewskie toczą zaciekłą walkę o serce strefy przemysłowej na wschodzie. kraju.

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie wycofują się z północno-wschodniego miasta Charkowa i skupiają się na ochronie szlaków zaopatrzenia, jednocześnie ostrzeliwując moździerze, artylerię i naloty we wschodniej prowincji Doniecka w celu „odwodnienia sił ukraińskich i zniszczenia fortyfikacji”.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że jego kraj „wchodzi w nową, przedłużającą się fazę wojny”.

Tymczasem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraińcy robią wszystko, co w ich mocy, aby wypędzić najeźdźców i że wynik wojny będzie zależał od wsparcia Europy i innych sojuszników.

Strażacy gaszą pożar po rosyjskim bombardowaniu parku w Charkowie na Ukrainie.  Zdjęcie / AP
Strażacy gaszą pożar po rosyjskim bombardowaniu parku w Charkowie na Ukrainie. Zdjęcie / AP

„Nikt dzisiaj nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwa ta wojna” – powiedział Zełenski w swoim nocnym przemówieniu pod koniec piątku.

W ramach wyrazu poparcia delegacja Senatu USA pod przewodnictwem przywódcy mniejszości Mitcha McConnella spotkała się w sobotę w Kijowie z prezydentem Ukrainy. Wideo zamieszczone na koncie Zelenskyy’ego w Telegramie pokazało McConnella, który reprezentuje Kentucky, oraz innych republikańskich senatorów Susan Collins z Maine, Johna Barrasso z Wyoming i Johna Cornyna z Teksasu.

Ich podróż nastąpiła po tym, jak inny senator z Kentucky, Rand Paul, zablokował do przyszłego tygodnia zatwierdzenie przez Senat dodatkowych 40 miliardów dolarów, aby pomóc Ukrainie i jej sojusznikom wytrzymać trwającą trzy miesiące rosyjską inwazję.

Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa w wyniku inwazji 24 lutego, prezydent Rosji Władimir Putin skupił się na Donbasie, regionie przemysłowym, w którym od 2014 roku Ukraina walczy z separatystami wspieranymi przez Moskwę.

READ  Rekin pływa przed swoim domem na Florydzie, gdy huragan Ian uderza w stan USA

Ofensywa rosyjska ma na celu okrążenie bardziej doświadczonych i lepiej wyposażonych sił ukraińskich, rozmieszczonych na wschodzie, oraz zdobycie części Donbasu, które nadal znajdują się pod kontrolą Ukrainy.

Naloty i bombardowania artyleryjskie sprawiają, że przemieszczanie się dziennikarzy na wschód jest zbyt niebezpieczne, co utrudnia uzyskanie pełnego obrazu walk. Ale wydaje się, że tnie się tam iz powrotem bez większych przełomów po obu stronach.

Rosja zdobyła kilka wiosek i miast Donbasu, w tym Robyżny, które przed wojną liczyło około 55 000 mieszkańców.

Zełenski powiedział, że siły ukraińskie poczyniły również postępy na wschodzie, odbierając w ciągu ostatniego dnia sześć miast i wsi.

Miasto Charków, blisko granicy z Rosją i tylko 80 mil na południowy zachód od rosyjskiego miasta Biełgorod, od tygodni było intensywnie bombardowane. W dużej mierze rosyjskojęzyczne miasto z przedwojenną populacją 1,4 miliona było głównym rosyjskim celem wojskowym na początku wojny, kiedy Moskwa miała nadzieję na zdobycie i kontrolę głównych miast.

Institute for the Study of War, think tank z siedzibą w Waszyngtonie, powiedział, że Ukraina „wygląda na to, że wygrała bitwę o Charków”. „Siły ukraińskie uniemożliwiły siłom rosyjskim okrążenie Charkowa, nie mówiąc już o jego zdobyciu, a następnie wypędziły ich z całego miasta, tak jak to zrobili z siłami rosyjskimi, które próbowały zdobyć Kijów”.

Gubernator regionu Oleh Senegubow powiedział za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, że w ciągu ostatniego dnia nie było żadnych zamachów bombowych na Charków.

Dodał, że Ukraina przeprowadziła kontratak w pobliżu Izyum, miasta znajdującego się 125 km na południe od Charkowa, kontrolowanego przez Rosję przynajmniej od początku kwietnia.

Dziesiątki zniszczonych lub uszkodzonych rosyjskich pojazdów opancerzonych nad brzegiem rzeki Siverskyi Doniec we wschodniej Ukrainie.  Zdjęcie / AP
Dziesiątki zniszczonych lub uszkodzonych rosyjskich pojazdów opancerzonych nad brzegiem rzeki Siverskyi Doniec we wschodniej Ukrainie. Zdjęcie / AP

Ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow powiedział, że walki toczyły się na rzece Siewierskij Doniec w pobliżu miasta Siewierodonieck, gdy Ukraina rozpoczęła kontrataki, ale nie powstrzymała natarcia Rosji.

READ  Tonga wybiera nowego premiera George'a Sovalini

„Los dużej części armii ukraińskiej jest przesądzony – jest około 40 tys. ukraińskich żołnierzy” – powiedział.

Ale ukraińscy i brytyjscy urzędnicy powiedzieli, że rosyjskie siły poniosły ciężkie straty w ukraińskim ataku, który zniszczył pływający most, z którego korzystali, aby przeprawić się przez tę samą rzekę w mieście Belhoriwka.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Rosja straciła „znaczące zwrotne elementy pancerne” z co najmniej jednego batalionu taktycznego w ofensywie. Rosyjski batalion taktyczny liczy około 1000 żołnierzy.

Ministerstwo stwierdziło, że niebezpieczne przeprawienie się przez rzekę jest oznaką „presji na rosyjskich przywódców, aby przyspieszyć operacje we wschodniej Ukrainie”.

Dziesiątki zniszczonych lub uszkodzonych rosyjskich pojazdów opancerzonych nad brzegiem rzeki Siverskyi Doniec we wschodniej Ukrainie.  Zdjęcie / AP
Dziesiątki zniszczonych lub uszkodzonych rosyjskich pojazdów opancerzonych nad brzegiem rzeki Siverskyi Doniec we wschodniej Ukrainie. Zdjęcie / AP

W swoim przemówieniu wideo Zełenski ostrzegł, że wojna powoduje światowy kryzys żywnościowy, ponieważ Rosja uniemożliwia ukraińskiemu zbożowi opuszczenie portu.

Grupa Siedmiu gospodarek powtórzyła to, mówiąc w sobotę, że „wojna agresji w Rosji wywołała jeden z najpoważniejszych kryzysów żywnościowych i energetycznych we współczesnej historii, który teraz zagraża najbardziej wrażliwym grupom na całym świecie”.

Putin rozpoczął wojnę na Ukrainie w celu udaremnienia ekspansji NATO w Europie Wschodniej.

Ale inwazja sprawiła, że ​​inne kraje wzdłuż rosyjskiej flanki obawiały się, że mogą być następne, iw tym tygodniu prezydent i premier Finlandii powiedzieli, że woleliby starać się o członkostwo w NATO. Oczekuje się, że urzędnicy w Szwecji ogłoszą w niedzielę swoją decyzję, czy ubiegać się o przystąpienie do zachodniego sojuszu wojskowego.

W sobotę w rozmowie telefonicznej Putin powiedział fińskiemu prezydentowi Sauli Niinistö, że nie ma zagrożeń dla bezpieczeństwa Finlandii i że przystąpienie do NATO byłoby „błędem” i „negatywnie wpłynęłoby na stosunki rosyjsko-fińskie”.

Kreml powiedział, że obaj przywódcy przeprowadzili „szczerą wymianę poglądów”.

Niinistö powiedział, że dyskusja „była bezpośrednia i jednoznaczna i odbyła się bez przesady. Unikanie napięć było uważane za ważne”.

Jak dotąd reakcja Rosji na posunięcia Finlandii i Szwecji była wyciszona, choć wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Grushko powiedział w sobotę, że ich przystąpienie do NATO zwiększy napięcia w zakresie bezpieczeństwa w Arktyce, „zmieniając ją w arenę rywalizacji militarnej”.

READ  Studenci tracą ponad 100 godzin dydaktycznych w ciągu 12 miesięcy

Rosyjska grupa energetyczna Inter RAO wstrzymała w sobotę dostawy energii elektrycznej do Finlandii, wynika z oświadczenia fińskiego krajowego operatora sieci elektrycznej. Ale tylko około 10 procent fińskiej energii elektrycznej pochodzi z Rosji, a władze nie spodziewały się jej niedoboru.

Potencjalne oferty skandynawskie zostały zakwestionowane w piątek, kiedy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego kraj „Nie ma pozytywnej opinii”.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken ma spotkać się ze swoimi odpowiednikami z NATO, w tym ministrem spraw zagranicznych Turcji, w ten weekend w Niemczech.