Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna rosyjsko-ukraińska: Afryka „wzięta jako zakładnik” przez inwazję, mówi Zełenski

Globalizm

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zdjęcie / AP

„Afryka jest już uwięziona” w rosyjskiej inwazji na Ukrainę w związku z katastrofalnym wzrostem cen żywności, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Zgromadzeniu Kontynentalnemu Unii Afrykańskiej podczas dzisiejszego przemówienia za zamkniętymi drzwiami.

Kilka tygodni zajęło Zełenskiemu skierowanie się do krajów afrykańskich, z których wiele utrzymuje bliskie stosunki z Rosją i nie poparło rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych potępiającej inwazję na początku tego roku.

Ukraina i Zachód mają nadzieję na osłabienie tych relacji, twierdząc, że działania Rosji są winne poważnym niedoborom pszenicy i olejów jadalnych oraz gwałtownym wzrostom cen żywności i paliw na kontynencie afrykańskim liczącym 1,3 miliarda ludzi. Główny dyplomata Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział w poniedziałek, że blokada ukraińskiego eksportu przez Rosję była „zbrodnią wojenną”.

Sklepikarz sprzedaje mąkę pszenną na Hamar Win Market w stolicy Mogadiszu w Somalii.  Zdjęcie / AP
Sklepikarz sprzedaje mąkę pszenną na Hamar Win Market w stolicy Mogadiszu w Somalii. Zdjęcie / AP

„Próbują wykorzystać was i cierpienie ludzi, aby wywrzeć presję na demokracje, które nałożyły sankcje na Rosję”, powiedział Zełenski Unii Afrykańskiej, której przywódcy spotkali się niedawno w Rosji z prezydentem Władimirem Putinem i powtórzyli twierdzenie Moskwy, że Sankcje Zachodu to sankcje. Częściowo winny jest kryzys bezpieczeństwa żywnościowego. Zaapelowali do innych krajów, aby nie zakazano eksportu zboża i nawozów z Rosji i Ukrainy.

Miliony ludzi w Rogu Afryki, w tym w Etiopii i Somalii, w czasie historycznej suszy walczą o żywność, a nawet humanitarną pomoc żywnościową. Associated Press jako pierwsza zgłosiła setki zgonów w tym roku w samej Somalii.

„Wiemy na pewno, że nastąpi wzrost liczby zgonów… do 2023 roku”, powiedział w zeszłym tygodniu Sean Jones, dyrektor misji Etiopia ACID.

Oficjalna reakcja na przemówienie Zełenskiego została wyciszona. Moussa Faki Mahamat, przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej i jeden z tych, którzy spotkali się z Putinem, powiedział w tweecie na Twitterze, że kraje afrykańskie „ponowili stanowisko Unii Afrykańskiej w sprawie pilnej potrzeby dialogu w celu zakończenia konfliktu”. Obecny prezydent Unii Afrykańskiej i Senegalu Macky Sall napisał na Twitterze, że Afryka szanuje „pokojowe rozwiązywanie sporów i wolność handlu”.

READ  Wysoka inflacja podnosi oprocentowanie kredytów hipotecznych

Rosja jest największym eksporterem broni do Afryki Subsaharyjskiej, a Moskwa podkreśla swoje wieloletnie związki z narodami afrykańskimi, sięgające czasów Związku Radzieckiego. Tymczasem niektórzy przywódcy afrykańscy są rozgniewani wysiłkami światowych mocarstw, by wybrać jedną lub drugą stronę.

Ukraina powtórzy swoją sprawę jeszcze w tym tygodniu, kiedy jej minister spraw zagranicznych przemówi do dziennikarzy w Afryce na konferencji zorganizowanej przez rząd USA na temat „wpływu masowej inwazji Rosji na Ukrainę na bezpieczeństwo żywnościowe na kontynencie afrykańskim”.

Najwyższy dyplomata UE powiedział, że napisał do wszystkich afrykańskich ministrów spraw zagranicznych, aby wyjaśnić, że sankcje UE na Rosję nie są odpowiedzialne za zbliżający się światowy kryzys żywnościowy, i obiecał znaleźć sposoby, aby eksport żywności i nawozów dotarł do ich kontynentu.