Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: córki Putina na celowniku amerykańskich sankcji

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na bliskie otoczenie prezydenta Rosji Władimira Putina, w tym na jego córki.

Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

Działania te następują po ujawnieniu okrucieństw popełnionych przez siły rosyjskie na Ukrainie, w tym fotografii ciał cywilów rozrzuconych na ulicach Buczy pod stołecznym Kijowem.

Rosja twierdzi, bez dowodów, że zdjęcia zostały zrobione przez kijowskich urzędników.

Chociaż zdjęcia satelitarne pokazują, że kiedy Rosjanie kontrolowali Buchę, zginęli cywile, Putin w środę określił to wydarzenie jako „brudną i cyniczną prowokację reżimu kijowskiego”.

Stany Zjednoczone poinformowały, że dwie córki Putina, Katerina Władimirowna Tichonowa i Maria Władimirowna Woroncowa, zostały ukarane „za bycie dorosłymi dziećmi Putina, osoby, której własność i interesy majątkowe są zakazane”.

W ogłoszeniu opisano Tichonowę jako „urzędnika technicznego, którego praca wspiera rząd Republiki Iraku”. [Russian government] i przemysł obronny.

Dodała, że ​​jej siostra Woroncowa „kieruje finansowanymi przez państwo programami, które otrzymały od Kremla miliardy dolarów na badania genetyczne, które Putin osobiście nadzoruje”.

Zapytany, dlaczego Stany Zjednoczone zaatakowały dwie córki Putina, wysoki rangą urzędnik administracji Bidena powiedział, że Stany Zjednoczone są przekonane, że mogą kontrolować część aktywów ich ojca.

„Mamy powody, by sądzić, że Putin i wielu jego kumpli, oligarchia, ukrywają swoje bogactwa, ukrywają swój majątek, a członkowie rodziny lokują swoje aktywa i fortuny w amerykańskim systemie finansowym, a także w wielu innych częściach świata ”, powiedział urzędnik.

„Uważamy, że wiele aktywów Putina jest ukrytych wśród członków rodziny, dlatego ich atakujemy”.

Sankcje USA ogłoszone przez Biały Dom obejmują:

  • Środki gospodarcze w celu zakazu nowych inwestycji w Rosji
  • Surowe kary finansowe dla największego rosyjskiego prywatnego banku Alfa Bank i największej instytucji finansowej Sbierbanku
  • Sankcje nałożone na duże przedsiębiorstwa państwowe
  • Sankcje dla rosyjskich urzędników państwowych i członków ich rodzin

Wielka Brytania ogłosiła dalsze sankcje wobec ośmiu rosyjskich oligarchów i banków, w tym największego w kraju banku Sbierbanku i Moskiewskiego Banku Kredytowego.

Unia Europejska dyskutuje również o odcięciu importu rosyjskiego węgla w związku z rosnącym niepokojem o rzekome zbrodnie wojenne.

Zanim nowy zestaw sankcji został ogłoszony w Waszyngtonie, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że nie może „wytrzymać żadnego wahania przed podjęciem decyzji”.

Przemawiając w środę do irlandzkiego parlamentu, powiedział, że nadal istnieje potrzeba przekonania niektórych w Europie, którzy uważają, że „wojenne i zbrodnie wojenne nie są tak przerażające jak straty finansowe”, aby poparli zaostrzenie sankcji.

„Rosyjska ropa nie może napędzać rosyjskiej machiny wojskowej” – dodał, a minister spraw zagranicznych Ukrainy powiedział na Twitterze, że embargo na gaz i ropę było konieczne, aby naprawdę wpłynąć na zdolność Rosji do finansowania wojny.

Wołodymyr Zełenski wezwał do dalszych działań, gdy w środę rozmawiał z irlandzkimi prawodawcami.

Josep Borrell, czołowy dyplomata UE, oddzielnie przyznał w środę, że 1 miliard euro (1,09 miliarda dolarów; 833 milionów funtów) wydawanych dziennie przez Europę na rosyjską energię rzuciło ostrą perspektywę na miliard euro przekazany Ukrainie w ramach pomocy wojskowej od początku inwazja.

Niektóre europejskie państwa członkowskie, w tym Niemcy, są w dużym stopniu uzależnione od rosyjskiej energii i niechętnie skupiają się na tym sektorze.

Jednak początkowo Komisja Europejska zaproponowała we wtorek ewentualny zakaz importu rosyjskiego węgla, który musi zostać zaakceptowany przez wszystkich 27 członków. Europa kupuje rocznie od Moskwy około 4,4 miliarda dolarów węgla.

Wydaje się, że nastroje zmieniły się po tym, jak pojawiły się dowody na rosyjskie zbrodnie wojenne, a prezydent Francji Emmanuel Macron przyłączył się do apeli o zakaz węgla na początku tego tygodnia.

READ  Covid-19: Fidżi potwierdza pięć kolejnych przypadków opartych na społeczności

Zakaz został zaproponowany przed ogłoszeniem zestawu sankcji we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami G7.

Urzędnicy UE twierdzą, że z pewnością rozważane są sankcje nałożone na import węgla i ropy z Rosji.

Oczekuje się również, że europejskie państwa członkowskie nałożą „całkowity zakaz transakcji” na cztery rosyjskie banki i zabronią szeregu innych towarów importowanych z Rosji i Białorusi, w tym drewna, cementu, owoców morza i napojów alkoholowych o wartości 6 miliardów dolarów.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała, że ​​zamierza zamknąć porty UE dla rosyjskich statków i zakazać rosyjskim i białoruskim operatorom transportu lądowego z tego obszaru.

Von der Leyen oskarżył Rosję o „rozpoczęcie okrutnej i brutalnej wojny” przeciwko ukraińskim cywilom i powiedział, że UE powinna „w dalszym ciągu wywierać presję na Putina i rosyjski rząd w tym krytycznym momencie”.

We wtorek wieczorem litewski minister spraw zagranicznych Gabrielus Landsbergis skrytykował proponowany przez UE pakiet sankcji, nazywając go „słabą reakcją” i „zaproszeniem do kolejnych okrucieństw”.

„Węgiel, cztery banki… zakazy portów i granic (z wyjątkami) nie są tak naprawdę odpowiednim pakietem sankcji za ujawnione masakry”, napisał Landsbergis na Twitterze.

– BBC