Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wiejska wioska stała się magnesem dla „kierowców 4WD” – ale mieszkańcy wciąż „dbają o siebie nawzajem”

Dwieście lat temu Tarleton stało się niezależną parafią, wcześniej związaną z Croston. Od tego czasu wiele się zmieniło, a wieś ponownie stoi na rozdrożu, ponieważ jej przyszłość odwraca się od rolniczej przeszłości.

Od 1881 roku liczba ludności wzrosła z 1900 prawie trzykrotnie więcej niż w czasie spisu powszechnego z 2011 r. Od tego czasu nastąpił dalszy wzrost, a we wsi i okolicach pojawiło się wiele nowych nieruchomości.

Dwa pokolenia temu użytkowanie gruntów rolnych było bardziej zróżnicowane, ale teraz skupiono się głównie na uprawach ornych, co czasami przyniosło Tarletonowi przydomek „talerz sałatkowy Lancashire”. Jedną z firm, która dobrze prosperuje w tym obszarze, jest Huntapac, firma rodzinna należąca do czwartego pokolenia, założona w 1942 r., która obecnie jest głównym dostawcą warzyw korzeniowych w całej Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

Podczas gdy praca w rolnictwie regularnie przyciąga pracowników z Europy Wschodniej, w ostatnich latach wieś odnotowała również napływ mieszkańców. Położony mniej więcej w połowie drogi między Preston i Southport, niedaleko Liverpoolu, przyciąga wielu, którzy szukali spokojniejszego miejsca do życia, pozostając w niewielkiej odległości od miejsca pracy. Posiada również połączenia autobusowe do obu tych miejsc, a także do Ormskirk.

Wiele się jednak zmieniło, Church Road nadal szczyci się prawie 100-letnimi masarniami i długoletnim sklepem dla majsterkowiczów, a także innymi firmami, które istnieją od dawna. Co-op Grocery Store przyczynia się do ograniczonej obecności krajowych sieci, podczas gdy Vestry Tap Room – w którym odbywają się regularne imprezy i muzyka na żywo – oferuje bardziej nowoczesne podejście do wiejskich pubów, Cock and Bottle i Village Inn.

Nowoczesne domy na Carr View Close w Tarleton(Zdjęcie: James Maloney/Lancs na żywo)

Na placu Marka, który od dawna uważa się za ognisko aspołecznych zachowań, znajduje się wiele sklepów, polecana włoska restauracja Gigi’s i księgarnia, której nie udało się zamknąć po represjach społecznych. Wszystko znajduje się na ziemi, o której wielu może nie wiedzieć, że w żywej pamięci jest polem uprawnym.

READ  Inflacja w Niemczech osiągnęła najwyższy poziom od prawie 50 lat