Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wbrew obawom Wagnera polskie siły pchną w kierunku granicy

Wbrew obawom Wagnera polskie siły pchną w kierunku granicy

Polska rozpoczęła przemieszczanie ponad 1000 żołnierzy na wschód kraju, powiedział minister obrony Polski, w obliczu rosnących obaw członka NATO, że obecność bojowników Grupy Wagnera na Białorusi może doprowadzić do wzrostu napięć na jej granicach.

Decyzja prezydenta Rosji Władimira Putina o zaoferowaniu Jewgienijowi Prigożynowi możliwości przeniesienia się na Białoruś do najemnych bojowników z Grupy Wagnera wywołała wśród wschodnich członków NATO obawy, że ich obecność doprowadzi do dalszej destabilizacji w regionie.

„Ponad tysiąc żołnierzy i blisko 200 jednostek sprzętu z 12. i 17. brygady zmechanizowanej zaczęło przemieszczać się na wschód kraju” – napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Świadczy to o naszej gotowości do reagowania na próby destabilizacji granic naszego kraju”.

W ubiegłą niedzielę Polska zapowiedziała, że ​​wyśle ​​500 policjantów w celu wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy z Białorusią.

Polska odnotowała w ostatnich tygodniach wzrost liczby migrantów próbujących przekroczyć granicę z Białorusią. Według straży granicznej w piątek ponad 200 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę, w tym obywatele Maroka, Indii i Etiopii.

Polska oskarżyła Białoruś o sztuczne wywoływanie kryzysu migracyjnego na granicy od 2021 r. poprzez przewożenie ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki i próby przepychania ich przez granicę.

Cytowano, że starszy dowódca Wagnera powiedział w sobotę, że najemnicy z grupy przygotowują się do wyjazdu na Białoruś.

READ  Polski prezydent zapowiada zawetowanie ustawy budżetowej w poważnym sporze z nowym rządem - Politico