Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Wielkiej Brytanii trwają testy nowej szczepionki przeciwnowotworowej zawierającej mRNA

Nowa szczepionka przeciwnowotworowa mRNA wyprodukowana przez firmę farmaceutyczną Moderna jest obecnie testowana na brytyjskich pacjentach.

Technologia mRNA – dostosowana do produkcji szczepionek na Covid-19 – pomaga organizmowi rozpoznawać i zwalczać komórki nowotworowe.

Eksperci uważają, że szczepionki te mogą doprowadzić do powstania nowej generacji „gotowych” metod leczenia raka.

Kiedy już dostaną się do organizmu, mRNA (materiał genetyczny) „uczy” układ odpornościowy, czym komórki nowotworowe różnią się od zdrowych, i mobilizuje je do zniszczenia.

Szczepionki przeciwnowotworowe mRNA produkowane przez takie firmy jak BioNTech, Merck i Moderna są testowane w małych badaniach na całym świecie, a wyniki są obiecujące.

W ramach najnowszego opracowania brytyjscy pacjenci testują szczepionkę o nazwie mRNA-4359 w ramach wczesnego etapu badania klinicznego, które początkowo będzie sprawdzało bezpieczeństwo i skuteczność.

Szczepionka skierowana jest do osób chorych na zaawansowanego czerniaka, raka płuc i inne nowotwory lite.

81-letni mężczyzna biorący udział w próbie prowadzonej przez Imperial College London i Imperial College Healthcare NHS Foundation Trust był pierwszym Brytyjczykiem, który otrzymał szczepionkę w szpitalu Hammersmith pod koniec października.

Mężczyzna z Surrey, który nie chce pozostać anonimowy, cierpi na czerniaka złośliwego, raka skóry, który nie reaguje na leczenie.

Lekarz trzymający pacjenta za rękę w szpitalu.

„Miałem inną immunoterapię, radioterapię i jedyną rzeczą, której nie miałem, była chemioterapia. Zatem miałem do wyboru albo nic nie robić i czekać, albo zaangażować się i coś zrobić” – wyjaśnił.

„Jestem bardzo wdzięczny szpitalom i osobom prowadzącym te badania.

„Musimy w jakiś sposób zmienić fakt, że jedna na dwie osoby w pewnym momencie zachoruje na raka, i musimy zwiększyć szanse”.

Do badania zwanego Mobilize na całym świecie rekrutuje się od 40 do 50 pacjentów, obejmującego Londyn, Hiszpanię, Stany Zjednoczone i Australię, chociaż badanie mogłoby zostać rozszerzone.

READ  Wyższe ryzyko ospy małp u dzieci w wieku 8 lat lub młodszych: naukowcy

Doktor Kyle Howlin, dyrektor ds. rozwoju, terapii i onkologii w firmie Moderna, powiedział agencji prasowej PA, że szczepionka może leczyć szereg nowotworów.

„Obecnie badamy zarówno pacjentów z czerniakiem, jak i rakiem płuc, ale wierzymy, że w badaniu Mobilize ta szczepionka ma szansę leczyć wiele innych nowotworów.

„Uważamy, że może być skuteczny w przypadku raka głowy i szyi, uważamy, że może być skuteczny w przypadku raka pęcherza moczowego, uważamy, że może być skuteczny w przypadku raka nerki.

„Zatem istnieje wiele nowotworów, w przypadku których naszym zdaniem ta szczepionka może być skuteczna.

„Ale zaczynamy od dwóch, które naszym zdaniem mają największy potencjał skuteczności, czyli czerniaka i raka płuc”.