Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W kwietniu rachunki za wodę wzrosną powyżej inflacji

W kwietniu rachunki za wodę wzrosną powyżej inflacji

  • Napisane przez Kevina Beachy’ego
  • Reporter kosztów utrzymania

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Przedsiębiorstwa wodociągowe spodziewają się, że w kwietniu średnie rachunki gospodarstw domowych wzrosną powyżej inflacji, co wywołało krytykę ze strony aktywistów.

Oczekuje się, że średni roczny rachunek za wodę i ścieki wzrośnie w Anglii i Walii o 6%, z 27 do 473 funtów, twierdzi organizacja handlowa dostawców Water UK.

W Szkocji opłaty za wodę i odpady wzrosną o 8,8%, co stanowi wzrost o 36 funtów.

Przedsiębiorstwa wodociągowe są poddawane intensywnej kontroli po zrzucaniu ścieków do rzek.

David Henderson, dyrektor naczelny Water UK, powiedział: „W przyszłym roku nastąpi rekordowy poziom inwestycji ze strony przedsiębiorstw wodociągowych, które mają na celu zabezpieczenie naszych dostaw wody na przyszłość i znaczne zmniejszenie ilości ścieków w naszych rzekach i morzach”.

Powiedział, że firmy w Anglii i Walii zainwestują w następnym roku finansowym ponad 14,4 miliarda funtów, co będzie najwyższą roczną inwestycją w historii.

Giles Bristow, dyrektor naczelny organizacji charytatywnej Surfers Against Sewage, określił to posunięcie jako „mały pierwszy krok na bardzo długiej drodze do wyzdrowienia”.

„To znak, że branża wodna może wreszcie się obudzić i dostrzec skalę skandalu kanalizacyjnego oraz chroniczny stan naszego systemu wodociągowego w Wielkiej Brytanii” – stwierdził.

Rozliczenia mogą się różnić

Oczekiwany rachunek jest uśredniany przez przedsiębiorstwa i będzie wyższy niż niedawna stopa inflacji wynosząca 4%, która uwzględnia ogólny wzrost cen. Rzeczywiste faktury indywidualne mogą się znacznie różnić ze względu na… Różnice regionalne i poziom wykorzystania osób przy kasie.

Jedna z nich, Welsh Water – która obsługuje większość mieszkańców Walii – faktycznie obniży w kwietniu rachunki o 1%.

Organ nadzorczy powiedział także dostawcom, że muszą zaoferować pomoc tym, którzy borykają się z rachunkami.

Dyrektor naczelny David Black powiedział: „Jesteśmy w pełni świadomi, że będzie to stanowić prawdziwy problem dla tych, którzy już cierpią. W związku z tym przedsiębiorstwa wodociągowe muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby chronić tych, którzy najbardziej potrzebują pomocnej dłoni”.

Ponad milion gospodarstw domowych w Anglii i Walii otrzymuje tańsze rachunki dzięki programom taryf socjalnych firm, co pozwoliło im zaoszczędzić średnio 151 funtów w ubiegłym roku. Około połowa gospodarstw domowych w Szkocji otrzymuje wsparcie finansowe w postaci opłat za wodę.

Pięć przedsiębiorstw wodociągowych wykorzystuje część własnych zysków na finansowanie taryf socjalnych i wzywa inne grupy konsumentów, aby do nich dołączyły.

Mike Keel, dyrektor naczelny Consumer Council for Water (CCW), powiedział: „Prawie jedna piąta gospodarstw domowych twierdzi, że ma trudności z opłaceniem rachunków za wodę, a te podwyżki zwiększą presję na klientów o niskich dochodach”.

„Jeśli przedsiębiorstwa wodociągowe poważnie myślą o odbudowaniu zaufania do sektora, powinny przeznaczyć część swoich zysków na pomoc osobom, których nie stać na kolejną podwyżkę rachunków”.

Komentując, dlaczego przedsiębiorstwa wodociągowe w dalszym ciągu przeznaczają zyski na wypłatę dywidend akcjonariuszom, Henderson z Water UK stwierdził, że wskaźnik dywidendy w całej branży wynosi średnio 3% i utrzymuje się na tym poziomie od początku dekady.

„Jeśli osiągniemy zyski, nie otrzymamy potrzebnych nam inwestycji. Inwestorzy na całym świecie mogą lokować swoje pieniądze w innych sektorach i innych krajach. Ważne jest, aby lokowali swoje pieniądze tutaj” – powiedział.

Water UK twierdzi, że wzrost ten umożliwi podwojenie wydatków na infrastrukturę do 96 miliardów funtów.

Jednak Jim Wright, dyrektor Global Infrastructure Income Fund w Premier Mitton, zauważył, że nawet ten wzrost może nie wystarczyć do modernizacji brytyjskich systemów wodno-ściekowych.

„Liczby, których to dotyczy, są ogromne” – powiedział w programie Today w BBC Radio 4.

„Oczywiście wymienia się systemy, które w niektórych przypadkach mają 100 lat. A koszt ten potencjalnie wyniesie dziesiątki miliardów funtów w ciągu następnych 10 do 20 lat. Należy to oczywiście porównać z tym, na co ludzie mogą sobie pozwolić na ich rachunkach.” Dylemat Trudny dla przebaczających.”

Wright przyznał, że większość kosztów poprawy infrastruktury w Wielkiej Brytanii musieliby ponieść klienci, ale dodał, że przeciętna rodzina płaci 1,29 funta dziennie za usługi wodno-kanalizacyjne.

„Oczywiście nie jest to duża kwota” – powiedział. „Jeśli wzrośnie, tak, trafi do kieszeni ludzi, ale prawdopodobnie będzie to przystępna liczba, jeśli wzrośnie o 30–40% w ciągu najbliższych 10 lat i jeśli wydatki te pozwolą uzyskać właściwe wyniki”.

Czy poruszają Cię kwestie poruszone w tej historii? Podziel się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem poczty elektronicznej [email protected].

Jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC, podaj numer kontaktowy. Możesz także skontaktować się w następujący sposób:

Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz. Możesz też wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. W każdym zgłoszeniu proszę podać swoje imię i nazwisko, wiek i lokalizację.