Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W centrum uwagi znajduje się Ukraina, ponieważ Chiny i Rosja kładą nacisk na partnerstwo „bez granic”.

Prezydent Rosji Władimir Putin i chiński przywódca Xi Jinping potwierdzili swoje „bezgraniczne” partnerstwo, które pogłębiło się w obliczu rosnących napięć z Zachodem, a także skrytykowali sojusze wojskowe USA w regionie Azji i Pacyfiku.

Na szczycie w Pekinie Putin podziękował Xi za chińskie propozycje zakończenia wojny na Ukrainie, które Ukraina i jej zachodni zwolennicy odrzucili jako w dużej mierze zgodne z linią Kremla.

Dwudniowa wizyta państwowa Putina u jednego z jego najpotężniejszych sojuszników i partnerów handlowych ma miejsce w momencie, gdy siły rosyjskie rozpoczynają ofensywę w północno-wschodnim obwodzie charkowskim Ukrainy, stanowiąc najbardziej znaczące wtargnięcie na granicę od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę 24 lutego 2022 r.

Chiny twierdzą, że są neutralne w konflikcie, ale popierają twierdzenia Kremla, że ​​Zachód sprowokował Rosję do ataku na Ukrainę i w dalszym ciągu dostarczają kluczowe komponenty potrzebne Moskwie do produkcji broni.

Chiny, które nie krytykowały inwazji, zaproponowały szeroko sformułowany plan pokojowy na 2023 rok, wzywający do zawieszenia broni i bezpośrednich rozmów Moskwy z Kijowem.

Ukraina i Zachód odrzuciły ten plan, ponieważ nie wezwał on Rosji do opuszczenia okupowanych części Ukrainy.

Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin.

Chiny dały także retoryczny ukłon w stronę rosyjskiej narracji na temat nazizmu na Ukrainie, wydając wspólne oświadczenie, w którym stwierdziły, że Moskwa i Pekin powinny bronić porządku po II wojnie światowej i „zdecydowanie potępiać gloryfikację nazizmu i militaryzmu, a nawet próby ich wskrzeszenia”.

Putin jako główny cel działań wojskowych wymienił „denazyfikację” Ukrainy, opisując rząd ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który jest Żydem i stracił krewnych w czasie Holokaustu, jako neonazistów.

Ta w dużej mierze symboliczna i uroczysta wizyta podkreśliła partnerstwo między obydwoma krajami, które stoją przed wyzwaniami w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi i Europą.

„Obie strony chcą pokazać, że pomimo tego, co dzieje się na świecie, pomimo presji, na jaką stają obie strony ze strony Stanów Zjednoczonych, obie strony nie zamierzają w najbliższym czasie odwrócić się od siebie plecami” – powiedział Hu Tiangbun, który prowadzi badania dotyczące chińskich spraw zagranicznych sprawy. Politologii na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze.

READ  Wybuch wulkanu Tonga: Nowozelandczycy organizują niezbędne dostawy pomocy dla mieszkańców Tonga dotkniętych tsunami

Choć Putin i Xi oświadczyli, że dążą do zakończenia wojny, w swoich publicznych oświadczeniach nie przedstawili żadnych nowych propozycji.

Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin.

„Chiny mają nadzieję na szybki powrót do pokoju i stabilności w Europie i będą w dalszym ciągu odgrywać konstruktywną rolę, aby to osiągnąć” – powiedział Xi w przygotowanych uwagach dla mediów w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie.

W jego słowach powtórzono słowa Chin, które przedstawiły szeroki plan pokojowy.

Zełenski powiedział, że wszelkie negocjacje muszą obejmować przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofanie sił rosyjskich, uwolnienie wszystkich więźniów, ściganie osób odpowiedzialnych za agresję oraz gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Spotkanie było kolejnym potwierdzeniem „nieograniczonych” przyjaznych stosunków, które Chiny i Rosja podpisały w 2022 roku, przed inwazją Moskwy na Ukrainę.

Od tego czasu Rosja staje się coraz bardziej zależna gospodarczo od Chin, ponieważ zachodnie sankcje odcięły jej dostęp do dużej części międzynarodowego systemu handlowego.