Verstappen zdobywa pole position do Grand Prix Japonii, a Lawson kwalifikuje się na 11. miejscu

Lider Formuły 1, Max Verstappen, w dzisiejszych kwalifikacjach wywalczył pole position do Grand Prix Japonii, kończąc wyścig ze stratą 0,581 sekundy przed debiutantem McLarena, Oscarem Piastrim.

Bardzo zmotywowany po tym, jak nie stanął na podium w Singapurze, Verstappen był na szczycie każdej sesji od czasu przybycia do Japonii. Kierowca Red Bulla uzyskał najszybszy czas na torze Suzuka wynoszący 1 minutę i 28,877 sekundy.

Australijczyk Piastri po raz pierwszy w swojej karierze w Formule 1 stanie w pierwszym rzędzie. Trzeci był jego kolega z zespołu Lando Norris. Kierowca Ferrari Charles Leclerc zajął czwarte miejsce, a Sergio Perez, kolega Verstappena z Red Bulla, znalazł się w pierwszej piątce.

Nowozelandzki kierowca Liam Lawson, który właśnie otrzymał potwierdzenie od AlphaTauri, że w przyszłym roku pozostanie kierowcą rezerwowym pomimo imponującego przybycia do Formuły 1, został zmuszony do zajęcia 11. pozycji na starcie po tym, jak zabrakło mu zaledwie 0,043 sekundy do trzeciej rundy kwalifikacji.

Start z pierwszego rzędu jest kluczowy na Suzuce. W ciągu ostatnich 12 wyścigów zwycięzca tylko raz wyszedł zza pierwszego rzędu, kiedy w 2019 r. Valtteri Bottas wygrał z trzeciego miejsca.

Verstappen zakończył swoją passę 10 zwycięstw w Singapurze w ubiegły weekend, kiedy zajął piąte miejsce. Kierowca Ferrari Carlos Sainz zwyciężył na torze Marina Bay Circuit, po raz pierwszy w tym roku strącając Red Bulla z podium.

W przeciwieństwie do toru ulicznego w Singapurze, Suzuka to tor szybki, bardziej odpowiedni dla samochodu Verstappena. Holender zakończył w zeszłym roku swój drugi z rzędu turniej w Japonii.

Pomimo najgorszego wyniku od listopada ubiegłego roku w Singapurze, Verstappen powiększył swoją przewagę w mistrzostwach do 151 punktów, wyprzedzając swojego kolegę z zespołu Red Bulla Sergio Pereza, który w Singapurze zajął ósme miejsce.

READ  Amerykańska drużyna Five Stars zmierzy się z niezrównaną paprociową piłką nożną w Eden Park

Na siedem wyścigów do końca, w tym trzy rundy sprinterskie, do zdobycia jest 206 punktów, co oznacza, że ​​Verstappen nie będzie w stanie zdobyć tytułu w Japonii w ten weekend. Najbliższa szansa na zdobycie trzeciego tytułu będzie miała miejsce 8 października w Katarze.