Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Urazowe uszkodzenie mózgu związane z ryzykiem „uderzenia” w zaburzenia sercowo-naczyniowe, endokrynologiczne i mózgowe

Łagodne urazowe uszkodzenie mózgu Nowe badania pokazują, że TBI wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju szeregu późniejszych zaburzeń sercowo-naczyniowych, endokrynologicznych, neurologicznych i psychiatrycznych.

zranienie Nadciśnieniechoroba wieńcowa, cukrzyca, udar mózgu, depresjaDemencja zaczęła się nasilać wkrótce po uszkodzeniu mózgu i utrzymywała się przez ponad dekadę zarówno w przypadku łagodnych, umiarkowanych, jak i ciężkich urazów.

Naukowcy odkryli współistniejące choroby wieloukładowe we wszystkich grupach wiekowych, w tym u pacjentów w wieku poniżej 18 lat, a także stwierdzili, że pacjenci, u których wystąpiły liczne problemy po zakażeniu, mieli wyższą śmiertelność w ciągu dziesięcioletniego okresu obserwacji.

Wyniki sugerują, że pacjenci z TBI mogą wymagać dłuższej obserwacji i proaktywnych badań przesiewowych w kierunku choroby wielonarządowej, niezależnie od wieku lub ciężkości urazu.dr Ross Zafonte

„Fakt, że obaj pacjenci z łagodnymi, umiarkowanymi i ciężkimi urazami mieli trwałe, długoterminowe powiązania z chorobami współistniejącymi, które utrzymywały się w czasie oraz że mieli choroby układu krążenia, endokrynologiczne, neurologiczne i behawioralne” – powiedział autor badania. , MD, Katedra Rehabilitacji Spauldinga oraz Profesor i Katedra Medycyny Fizycznej i Rehabilitacji w Harvard Medical School, Boston, MA, Medscape Wiadomości medyczne.

badanie było Opublikowano online 28 kwietnia w Sieć JAMA jest otwarta.

Powaga urazu nie jest czynnikiem

Szacuje się, że każdego roku 2,8 miliona osób w Stanach Zjednoczonych cierpi z powodu TBI. Na całym świecie liczba ta może sięgać nawet 74 miliony.

Badania od dawna sugerowały związek między uszkodzeniem mózgu a późniejszymi zaburzeniami neurologicznymi, ale ostatnio zwrócono uwagę na badania sugerujące możliwy związek z problemami sercowo-naczyniowymi i endokrynologicznymi.

Oparte na Studium 2021 które wykazały zwiększoną częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych po wstrząśnieniu mózgu, naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną pacjentów z istniejącymi problemami zdrowotnymi, którzy byli leczeni z powodu TBI w latach 2000-2015 i którzy mieli również co najmniej jedną wizytę kontrolną w okresie od 6 miesięcy do 10 lat po początkowy uraz.

READ  Szpitale publiczne Sindh dyskryminują osoby żyjące z HIV i AIDS

Naukowcy przeanalizowali dane od 13 053 osób – 4351 z łagodną infekcją (mTBI), 4351 z umiarkowaną lub ciężką infekcją (msTBI) i 4351 bez ciężkiej infekcji. Najczęstszą przyczyną kontuzji był upadek. Wykluczono pacjentów z urazami sportowymi.

Częstość występowania nadciśnienia była istotnie wyższa wśród pacjentów z mTBI (współczynnik ryzyka [HR], 2,5; 95% CI, 2,1 – 2,9) i msTBI (HR, 2,4; 95% CI, 2,0 – 2,9) w porównaniu z grupą bez zmian. ryzyko rozwoju innych problemów z sercem i naczyniami krwionośnymi, w tym hiperlipidemii, otyłośćI choroba wieńcowa sercabyły również wyższe w grupach dotkniętych chorobą.

Pacjenci z TBI zgłaszali również większą częstość występowania chorób endokrynologicznych, w tym cukrzycy (mTBI: HR 1,9; 95% CI 1,4 – 2,7; msTBI: HR 1,9; 95% CI 1,4 – 2,6). wysokie ryzyko udar niedokrwienny lub przemijający napad niedokrwienny Był również zwiększony (mTBI: HR 2,2; 95% CI 1,4 – 3,3; msTBI: HR 3,6; 95% CI 2,4 – 5,3).

Niezależnie od ciężkości urazu, pacjenci z TBI byli bardziej narażeni na rozwój zaburzeń neuropsychiatrycznych, zwłaszcza depresji, otępienia i zaburzeń psychotycznych. „To mówi nam, że łagodne do umiarkowanego uszkodzenie mózgu nie jest wolne od zdarzeń” – powiedział Zafonte.

Zaskakujący wskaźnik współzachorowalności wśród młodych dorosłych

Naukowcy odkryli zwiększone ryzyko PTSD we wszystkich grupach wiekowych, ale naukowcy byli zszokowani wyższymi wskaźnikami u młodszych pacjentów w wieku od 18 do 40 lat. W porównaniu z osobami w tym samym wieku bez TBI w wywiadzie ryzyko nadciśnienia tętniczego było około sześciokrotnie wyższe u osób z mTBI (HR 5,9; 95% CI 3,9–9,1) i prawie czterokrotnie wyższe u pacjentów z mTBI. HR, 3,9; 95% CI, 2,5 – 6,1).

Wskaźniki hiperlipidemii i cukrzycy były również wyższe u młodszych pacjentów w grupie mTBI, a PTSD i PTSD wzrosły niezależnie od nasilenia.

Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci z MSTBI, ale nie ci bez mTBI, byli bardziej narażeni na śmierć w porównaniu z grupą nienarażoną (432 zgony). [9.9%] Za 250 zgonów [5.7%]; s <.001).

READ  Sonda BepiColombo wysyła swoje pierwsze zdjęcia Merkurego podczas lotu w pobliżu | przestrzeń

„Oczywiście możemy mieć do czynienia z tym, że wytrzymuje to nawet dla młodych ludzi” – powiedział Zafonte. „Kiedyś myśleliśmy, że ryzyko uszkodzenia mózgu było większe w ciężkich przypadkach, co jest, a jeszcze gorsze w przypadku osób starszych, co tak jest. Ale naszym młodym ludziom też to nie uchodzi na sucho”.

Podczas gdy badanie przedstawia związek między TBI a wieloukładowymi problemami zdrowotnymi, Zafonte powiedział, że w tym momencie nie można powiedzieć, czy uszkodzenie mózgu spowodowało zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych lub problemów endokrynologicznych. Przyczyną mogą być urazy innych narządów spowodowane urazem.

„Potrzebne są więcej danych, aby wyjaśnić mechanizm i przyczynowość, których tutaj nie mamy” – powiedział.

Liczne choroby współistniejące po zakażeniu pojawiały się średnio 3,5 roku po zakażeniu, niezależnie od stopnia zaawansowania. Ale niektóre schorzenia sercowo-naczyniowe i psychiatryczne pojawiły się znacznie wcześniej.

To ważne, ponieważ Zaproponuj badania Mniej niż połowa pacjentów z TBI otrzymuje opiekę kontrolną.

„To ma sens, aby ludzie, którzy wchodzą w interakcje z ludźmi, którzy przeszli TBI, podejrzewali choroby współistniejące stosunkowo wcześnie, w ciągu pierwszych dwóch lat” – powiedział Zafonte.

W zaproszonym komentarzu dr n. med. Vijay Krishnamurthy z Duke University School of Medicine w Durham w Północnej Karolinie oraz dr Monica S. Vavilala z University of Washington w Seattle podkreślili niektóre ograniczenia badania, w tym brak informacje na temat ciężkości choroby współistniejącej i braku dopasowanej grupy pacjentów, którzy doznali urazu innego niż głowy.

Zauważają, że pomimo tych ograniczeń badanie dostarcza ważnych informacji o tym, jak TBI wpływa na narządy poza mózgiem.

Krishnamurthy i Vavelala piszą: „Jeśli zostaną powtórzone w przyszłych badaniach, obserwacje te podnoszą interesujące implikacje dla przyszłej opieki nad pacjentami z TBI, w tym zwiększone środki badań przesiewowych chorób przewlekłych i ulepszone wytyczne dotyczące pozaczaszkowej opieki przewlekłej dla pacjentów z uszkodzeniem mózgu. podłoga”. .

READ  Zmiany w łączności mózgu wykryte u osób z przedkliniczną chorobą Alzheimera

Badanie nie otrzymało żadnego konkretnego dofinansowania. Zafonte informuje, że otrzymała osobiste honoraria od Springer/Demos, zasiadając w naukowych radach doradczych dla Myomo i OnCare oraz otrzymała fundusze od Harvard Football Players’ Health Study, finansowane częściowo przez National Football Players Association. Krishnamurthy i Vavelala nie ujawnili żadnych powiązanych relacji finansowych.

Gamma neto jest otwarte. Opublikowano online 28 kwietnia 2022 r. pełny tekstI redakcyjny

Aby uzyskać więcej informacji o Medscape Neurology, dołącz do nas Facebook I Świergot