Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie wykazało, że siedem godzin snu to idealna ilość w średnim i starszym wieku

Badania sugerują, że siedem godzin snu każdej nocy to idealna ilość w średnim i starszym wieku.

Badanie prawie 500 000 dorosłych w wieku od 38 do 73 lat wykazało, że zarówno zbyt dużo, jak i zbyt mało snu były powiązane z gorszym funkcjonowaniem poznawczym i zdrowiem psychicznym, w tym lękiem i depresją. Korzystne wydaje się również zapewnienie stałej ilości snu.

Profesor Barbara Sahakian z Wydziału Psychiatrii na Uniwersytecie w Cambridge powiedziała: „Każda godzina, której brakuje Ci do siedmiu godzin, jest coraz gorsza. Jest bardzo jasne, że procesy zachodzące w naszym mózgu podczas snu są bardzo ważne dla utrzymania naszego zdrowie fizyczne i psychiczne”.

Dodała, że ​​dobry sen jest ważny na wszystkich etapach życia, a zwłaszcza z wiekiem. „Myślę, że to tak samo ważne jak ćwiczenia”.

Jedną z możliwych przyczyn związku między niewystarczającym snem a pogorszeniem funkcji poznawczych może być sen wolnofalowy lub głęboki, który, jak wykazano, jest ważny dla konsolidacji pamięci. Brak głębokiego snu może uniemożliwić mózgowi skuteczną detoksykację.

Badanie, w którym wykorzystano dane z brytyjskiego Biobanku, obejmowało obrazowanie mózgu i dane genetyczne od prawie 40 000 uczestników badania i wykazało, że obszar mózgu najbardziej dotknięty snem to obszar zawierający hipokamp, ​​ośrodek pamięci mózgu, z dużo więcej. Lub brak snu związany z mniejszym rozmiarem mózgu. Analiza wykazała, że ​​osoby, które spały siedem godzin na dobę, radziły sobie średnio lepiej w testach poznawczych szybkości przetwarzania, uwagi wzrokowej, pamięci i umiejętności rozwiązywania problemów.

Jednak praca nie mogła udowodnić związku przyczynowego, a związek między snem a niektórymi zaburzeniami mózgu jest złożony. Na przykład nietypowe wzorce snu i bezsenność są częstymi objawami u osób z demencją.

Naukowcy są mniej pewni, dlaczego spędzanie ośmiu lub więcej godzin w łóżku powoduje problemy. Jednym z wyjaśnień jest to, że ludzie, którzy mają słaby sen lub zaburzony sen, spędzają więcej czasu na zasypianiu – lub próbowaniu zasnąć – ponieważ czują się zmęczeni. „Tak naprawdę nie rozumiemy, dlaczego dłuższe spanie może być problemem” – powiedział Sahakian.

READ  Subplaneta Neptun krąży w „strefie nadającej się do zamieszkania” czerwonego karła

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano

Profesor Jianfeng Feng z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju powiedział: „Chociaż nie możemy definitywnie powiedzieć, że zbyt mało lub zbyt dużo snu powoduje problemy poznawcze, nasza analiza, patrząc na osoby przez dłuższy czas, wydaje się potwierdzać ten pomysł.

„Powody, dla których starsi dorośli doświadczają słabego snu, wydają się być złożone, na co wpływa połączenie składu genetycznego i struktury naszych mózgów”.

Opublikuj badania w czasopiśmie starzejąca się natura.