Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Turcja ogranicza wyjazdy migrantów na Białoruś w miarę narastania kryzysu na granicach UE

Turcja zakazała obywatelom Iraku, Syrii i Jemenu lotów z ich lotnisk na Białoruś, aby powstrzymać napływ migrantów do granic Unii Europejskiej.

Tysiące osób z Bliskiego Wschodu podróżowało w ostatnich miesiącach przez Mińsk do granic Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą w nadziei na wejście do Unii Europejskiej. Urzędnicy europejscy twierdzą, że podwyżka jest w toku gospodyni domowa Przez Mińsk w odpowiedzi na poparcie bloku dla białoruskiej opozycji.

Bruksela naciska na kraje wykorzystywane jako punkty tranzytowe na drodze do Mińska, aby pomóc powstrzymać przepływy. Turecki Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował w piątek, że obywatele Iraku, Syrii i Jemenu nie będą mogli kupować biletów z Turcji na Białoruś do odwołania.

„Po wdrożeniu środki te będą miały wymierny wpływ na obecną sytuację” – powiedział przed oficjalnym komunikatem wysoki rangą urzędnik UE. Kontynuujemy naszą komunikację z krajami pochodzenia i tranzytu. Dalsze kontakty są zaplanowane na najbliższe dni.”

Stambuł stał się ważnym węzłem komunikacyjnym łączącym Europę z Bliskim Wschodem i Afryką, ponieważ w ostatnich latach Turkish Airlines znacząco zwiększyły swoją obecność na arenie międzynarodowej.

Krajowa linia lotnicza wprowadziła własny zakaz dla pasażerów przybywających z Syrii, Iraku i Jemenu w czwartek wieczorem, według osoby zaznajomionej z tą sprawą. Źródło dodało, że linia lotnicza zmniejszyła również liczbę lotów tygodniowo z 14 do 10.

Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odwiedził w piątek libańską stolicę Bejrut w ramach szerszego tournée po regionie, którego celem jest przekonanie krajów do pomocy w zmniejszeniu liczby migrantów. Jego planowana jest podróż do Iraku następnym razem.

Posunięcie Turcji następuje, gdy Unia Europejska przygotowuje się do jego narzucenia Nowe kary na Białorusi w odpowiedzi na kryzys, który w miarę zbliżania się zimy sprawił, że tysiące migrantów utknęło w mroźnych warunkach między siłami białoruskimi i polskimi na wschodniej granicy bloku.

READ  BP i Islandia „skończą się jako pierwsze” w decydujących 48 godzinach, o ile nie zostaną zniesione reguły pingowania

Według osoby zaznajomionej z dyskusjami, sankcje mogą być wymierzone w 30-40 osób i linii lotniczych zaangażowanych w transport migrantów na Białoruś.

Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko ostrzegł w czwartek, że jego kraj może to zrobić odwzajemniać Przeciw wszelkim „niedopuszczalnym” sankcjom za odcięcie dostaw gazu lub towarów do Europy. Rosja dostarcza około 40 procent gazu UE, a około jedna piąta przechodzi przez Białoruś.

Kreml poinformował w piątek, że Łukaszenka nie konsultował się z Moskwą przed groźbami ograniczenia dostaw gazu, a Rosja jest wiarygodnym dostawcą gazu. Jednak w ramach demonstracji siły Rosja wysłała również spadochroniarzy do przeprowadzenia ćwiczeń w pobliżu zachodniej granicy Białorusi.

Polski minister obrony poinformował w piątek, że polskie siły otrzymają wsparcie brytyjskich inżynierów wojskowych w zabezpieczeniu ogrodzenia granicznego z Białorusią. Nie określił liczby zaangażowanych żołnierzy brytyjskich.

Ankara, która ma bliskie, ale złożone stosunki z Moskwą, zareagowała gniewnie na zarzuty Polski w ostatnich dniach, że Turcja działa „równocześnie” z Rosją i Białorusią w celu podsycenia kryzysu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju stwierdziło, że odrzuciło próby „przedstawienia go jako części problemu”.

Turcja przyjmuje prawie 4 miliony uchodźców, z których zdecydowana większość to Syryjczycy, ale także duża liczba Afgańczyków.

Dodatkowa sprawozdawczość Valentiny Pope w Brukseli