Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tropical Cyclone Seroga dotarł na ląd w Australii Zachodniej

Tropikalny cyklon Seroga uderzył w wybrzeże Australii Zachodniej, pozostawiając po sobie łańcuch zniszczeń.

Burza kategorii 3 dotarła na ląd w pobliżu miasta Kalbarri w niedzielną noc, w porywach dochodzących do 170 kilometrów na godzinę.

Później został osłabiony do systemu klasy II, ale Biuro Meteorologii ostrzegało przed trwającymi „niszczycielskimi wiatrami i ulewnymi deszczami”.

Domy zostały zniszczone, pozostawiając 26 000 mieszkańców bez zasilania po tym, jak huragan dotarł na ląd około godziny 20:00 (czasu lokalnego) ostatniej nocy.

Ella Couric, mieszkaniec Kalbarri, powiedziała ABC Radio, że miasto zostało „spłaszczone” przez szturm na dach lokalnego pubu i posterunek policji.

Jej rodzina siedziała przy stole w jadalni w domu jej brata, kiedy „wszedł do sufitu sąsiada przez okno”.

„Szkło się rozbiło, wszystko to wydarzyło się bardzo szybko, więc złapaliśmy dzieci i dotarliśmy do zlewu” – powiedziała.

„To było szaleństwo, w domu kruszono drewno, to było naprawdę przerażające”.

Komisarz ds. Straży pożarnej i ratownictwa, Darren Clem, powiedział, że 70 procent miasta Calbary zostało dotkniętych do pewnego stopnia.

Mieszkaniec Kalbarri powiedział Zachodnia australia Gazetę, którą musiał ukryć w sklepie z ciężarną żoną i psem.

Jason Reagan powiedział: „Słyszałem tłuczenie niektórych okien i głośne eksplozje. Poszedłem sprawdzić i poczułem, że pada. Nie spojrzałem w górę, ale wydaje mi się, że straciłem część dachu”.

Darius Winterfield, korespondent informacyjny Channel 9 w Calbary, stracił dach swojego balkonu i powiedział, że burza „będzie niszczycielska dla wielu, którzy jako pierwsi pojawią się ze światłem”.

Przed uderzeniem burzy premier Mark McGowan ostrzegł, że huragan „przypomina wszystko, co widzieliśmy przed dziesięcioleciami”.

READ  Czym różni się płaca minimalna od płacy wystarczającej na utrzymanie?

Mieszkańcy obszaru 500 kilometrów na północ od Perth zostali wezwani do ewakuacji, gdy huragan przyspieszył do brzegu.

Służby ratunkowe otworzyły schrony przed nadejściem burzy.

W ubiegłym miesiącu tereny we wschodniej Australii zostały ewakuowane, gdy rzeki i tamy wylały się podczas najgorszych powodzi od dziesięcioleci, a prawie 18 000 osób zostało wysiedlonych.

BBC / ABC