Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tropical Cyclone Seroga dotarł na ląd w Australii Zachodniej

Tropikalny cyklon Seroga uderzył w wybrzeże Australii Zachodniej, pozostawiając po sobie łańcuch zniszczeń.

Burza kategorii 3 dotarła na ląd w pobliżu miasta Kalbarri w niedzielną noc, w porywach dochodzących do 170 kilometrów na godzinę.

Później został osłabiony do systemu klasy II, ale Biuro Meteorologii ostrzegało przed trwającymi „niszczycielskimi wiatrami i ulewnymi deszczami”.

Domy zostały zniszczone, pozostawiając 26 000 mieszkańców bez zasilania po tym, jak huragan dotarł na ląd około godziny 20:00 (czasu lokalnego) ostatniej nocy.

Ella Couric, mieszkaniec Kalbarri, powiedziała ABC Radio, że miasto zostało „spłaszczone” przez szturm na dach lokalnego pubu i posterunek policji.

Jej rodzina siedziała przy stole w jadalni w domu jej brata, kiedy „wszedł do sufitu sąsiada przez okno”.

„Szkło się rozbiło, wszystko to wydarzyło się bardzo szybko, więc złapaliśmy dzieci i dotarliśmy do zlewu” – powiedziała.

„To było szaleństwo, w domu kruszono drewno, to było naprawdę przerażające”.

Komisarz ds. Straży pożarnej i ratownictwa, Darren Clem, powiedział, że 70 procent miasta Calbary zostało dotkniętych do pewnego stopnia.

Mieszkaniec Kalbarri powiedział Zachodnia australia Gazetę, którą musiał ukryć w sklepie z ciężarną żoną i psem.

Jason Reagan powiedział: „Słyszałem tłuczenie niektórych okien i głośne eksplozje. Poszedłem sprawdzić i poczułem, że pada. Nie spojrzałem w górę, ale wydaje mi się, że straciłem część dachu”.

Darius Winterfield, korespondent informacyjny Channel 9 w Calbary, stracił dach swojego balkonu i powiedział, że burza „będzie niszczycielska dla wielu, którzy jako pierwsi pojawią się ze światłem”.

Przed uderzeniem burzy premier Mark McGowan ostrzegł, że huragan „przypomina wszystko, co widzieliśmy przed dziesięcioleciami”.

READ  Covid 19: Australia pogrążona w chaosie: Trzeci nowy przypadek społeczności odnotowany w Queensland

Mieszkańcy obszaru 500 kilometrów na północ od Perth zostali wezwani do ewakuacji, gdy huragan przyspieszył do brzegu.

Służby ratunkowe otworzyły schrony przed nadejściem burzy.

W ubiegłym miesiącu tereny we wschodniej Australii zostały ewakuowane, gdy rzeki i tamy wylały się podczas najgorszych powodzi od dziesięcioleci, a prawie 18 000 osób zostało wysiedlonych.

BBC / ABC