Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oszałamiający wynik wyborów na Samoa: bliski utworzenia nowej partii rządzącej po raz pierwszy od 40 lat

analizowanie: Polityka na Samoa jest na krawędzi noża. Po tym, jak kraj głosował w wyborach parlamentarnych 9 kwietnia, jak dotąd hrabia doprowadziła do A. remis Pomiędzy dwiema głównymi partiami.

To zaskakująca i nieoczekiwana nagana wyborcza partii rządzącej, Partii Ochrony Praw Człowieka, która dominuje na Samoa od czterech dekad.

Jakie są dotychczasowe wyniki?

W związku ze zbliżającymi się wyborami Partia Praw Człowieka Pakistanu zdobyła 47 z 51 mandatów, a premier Tuilaipa Saileile Maligawi. Przewidywany Jego partia zdobędzie 42 z 51 mandatów. Wygrała tylko 25.

Czytaj więcej:
* Wybory na Samoa w 2021 r .: pośpieszne liczenie głosów pozostawia niezależnego kandydata na stanowisko króla
* Parlament Samoa przeprowadza reformy konstytucyjne, które były przez wielu krytykowane
* Rząd Samoa chce zablokować Facebooka

Dziewięciomiesięczna partia Fa’umpa i le Atua Samoa ua Tasi (FAST) również zdobyła 25 mandatów, czyli niewiele mniej niż 26 mandatów potrzebnych do bezpośredniego utworzenia rządu.

Lider FAST, były wicepremier Sa’o Faapito Fiame Naomi Matafa, mówi, że jej partia rozważy porozumienie koalicyjne ze zdobywcą pozycji 51, „Independent”. Tuala Tevaga Iosefo Ponifasio.

Tuala wskazał, że opowiada się za zmianą. Ale Tuilaiba – niesamowity i stary kapitan 23 lat – jeszcze nie przyznał się do porażki. W międzyczasie przeliczenia i potencjalne wyzwania związane z wynikami również spowalniają wynik finansowy.

Dlaczego otrzymaliśmy ten wynik?

Społeczeństwo Samoa było coraz bardziej niezadowolone ze swojego rządu. Potem sytuacja szybko się pogorszyła, gdy wywołał wszystkie trzy kontrowersje Faktury W zeszłym roku dzięki przeważającej większości rządu. Te rachunki Radykalnie zmieniła działalność sądu ds. Gruntów i tytułów własności, nadając mu dodatkowe uprawnienia do przyznawania gruntów i tytułów własności w rodzinach i wioskach.

Jako prawnik z siedzibą na Samoa Fiona E. W ubiegłym roku „podważyły ​​one również niezawisłość sądownictwa i praworządność, co ma znaczący wpływ na prawa człowieka”.

READ  Surfing: były mistrz Chris Davidson zginął w rzekomej bójce w pubie

Na znak protestu Fiame – która była prawą ręką Tollepy – zrezygnowała ze stanowiska wicepremiera pod koniec 2020 r. W marcu dołączyła do FAST jako nowy lider.

Poparcie dla planu pomocy humanitarnej również ucierpiało z powodu złych roszczeń rządu Nieprawidłowo Epidemia odry w 2019 r.

Co więcej, pomimo braku aktywnych przypadków Covid-19 na Samoa, kraj ten nadal podlega ograniczeniom stanu wyjątkowego. Dlatego narastają frustracje związane z ciągłym zamykaniem granic, które obciąża gospodarkę i uniemożliwia ponowne zjednoczenie rodzin.

Ale nawet przy tych wszystkich oznakach, że rząd tego nie faworyzuje, niewielu spodziewało się wyniku weekendu.

Skąd się wziął FAST?

Przejście Fiame do FAST i mianowanie na kapitana było politycznie inteligentne i w samą porę.

To da Fiame FAST to, czego ostatecznie potrzebuje, aby uwolnić HRPP od 40-letniej kontroli reżimów Samoa.

Jego wartość była i pozostaje dwojaka. Po pierwsze to jest na jej głowie A linia polityczna nadaje mu wielki lokalny urok. Po drugie, jego już ugruntowany profil i doświadczenie na scenie światowej są nieocenione, jeśli FAST zostanie kolejną partią rządzącą na Samoa.

FAST powstał w lipcu 2020 roku w odpowiedzi na trzy ustawy. Zaczęła stosować sprytne taktyki, przyciągać wybitnych kandydatów i wdrażać szeroką komunikację w mediach społecznościowych.

Poprzez media społecznościowe FAST był w stanie dotrzeć do wszystkich części Samoa i poza nim, a szczególnie połączyć się z dużymi społecznościami samoańskimi w Aotearoa, Nowej Zelandii, Australii i Stanach Zjednoczonych (z których wielu przekazało duże sumy pieniędzy i czas na swoją kampanię) .

Ze względu na zamknięcie granic duża liczba uprawnionych wyborców mieszkających poza Samoa nie była w stanie w razie potrzeby wrócić, aby oddać swoje karty do głosowania.

Sukces FAST można przypisać połączonemu przywództwu Fiame i wiceprzewodniczącego La’auli Polataivao Leuatea Schmidt oraz ich zdolności do wykorzystania pozornego niedoszacowania HRPP z Nastrój narodowyZarówno wbrew trzem projektom ustaw, jak i za odpowiednim dostępem do jasnych i solidnych informacji politycznych.

READ  Dzienna liczba przypadków Covid-19 prawie podwaja się w ciągu 24 godzin, a do Bożego Narodzenia ma wzrosnąć do 10 000

Z drugiej strony w dużej mierze opierał się plan pomocy humanitarnejPracuj jak zwykle„Podejście. Niedocenianie nastroju przez imprezę – i to szybkie – drogo ją kosztowało.

Co to znaczy?

W przypadku Samoa wynik wyborów nie dotyczy ataku na premiera i HRPP, ale raczej podniesienia jednoznacznego punktu dotyczącego zaangażowania Samoa w ochronę dwóch głównych „instytucji niepodległościowych”. te Być Aija (rodzina) Samoa i praworządność na Samoa.

Głosując na większość, która nie należy do planu dotyczącego praw człowieka na Samoa, wyborcy z Samoa głośno i wyraźnie dali do zrozumienia, że ​​są gotowi do podjęcia działań na rzecz ochrony.identyfikacjaAlbo ich samoańskie wartości, tożsamość i dziedzictwo.

Jeśli negocjacje powyborcze pójdą na marne, Vami zostanie kolejnym premierem Samoa. Chociaż byłaby pierwszą kobietą na tym stanowisku, przedkolonialne Samoa ma silną tradycję narodowych przywódców płci żeńskiej.

Zmieniający się krajobraz polityczny napędzany przez nowe przywództwo obiecuje nowe podejście do wielu wyzwań stojących przed narodem, w tym do zmian klimatycznych i rozwoju gospodarczego.

Samoa to ma Bogata historia Jako pionier niezależności politycznej na Pacyfiku. Ruchy protestacyjne przeciwko kolonialnym Niemcom i Nowej Zelandii sprawiły, że Samoa stało się pierwszym niezależnym krajem w regionie w 1962 roku.

Po tych wyborach Samoa odzyskało swoją pozycję jako jeden z najbardziej innowacyjnych domów na Pacyfiku dla samostanowienia i rodzimej demokracji.

Tamasailau Suaalii Sauni Jest profesorem nadzwyczajnym w Programie Kryminologii przy ul Uniwersytet Auckland I Patricia O’Brien Historyk i stypendysta wizytujący w Szkole Historycznej Australijskiego Uniwersytetu Narodowego oraz adiunkt w Programie Studiów Azjatyckich na Uniwersytecie Georgetown.

Ten artykuł został opublikowany ponownie z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytać Oryginalny artykuł.