Tonga miażdży Kanadę pomimo czerwonej kartki byłego zespołu All Black

14-osobowa drużyna rugby Tonga zapewniła sobie zwycięstwo 28:3 z Kanadą, pomimo utraty czerwonej kartki z George’em Mwala za niebezpieczny wślizg na stadionie Teofaifa w Nuku’alofa.

15. miejsce w rankingu Tonga – który przygotowuje się do Pucharu Świata w Rugby we Francji – zostało wyeliminowane przez 23. miejsce w rankingu Kanady, którzy wracają do gry po przegranej 43-37 z Namibią w listopadzie, która zakończyła ich nadzieje na udział w turnieju.

Korzystając z nowych zasad kwalifikacji, Totai Kivu z Tonga dobrze wszedł do gry, a Moala i Malakai Fekitoa ustawili się w kolejce w Ikali Tahi.

Kanada grała przyzwoicie w pierwszej połowie, ale nie udało jej się zamienić swoich szans na punkty, przegrywając 21-3 po pierwszej połowie, a ich grupa – w szczególności – słabła.

Rzucili koło ratunkowe, gdy niebezpieczny wślizg byłego All Black George’a Moali zmniejszył Tonga do 14 mężczyzn w drugiej połowie, ale gospodarze nadal dominowali.

Do ostatniego gwizdka Siyon Villano z Tonga strzelił dwa gole, a Sam Mauli i Sonatani Takoloa dołożyli po jednym golu, przy czym ten ostatni wykorzystał wszystkie cztery konwersje.

Kanada zarządzała tylko jednym rzutem karnym dzięki butom byłego Ulstermana Petera Nilssona.

Tonga: 15 Afusipa Taumoepeau, 14 Kyren Taumoefolau, 13 Malakai Fekitoa, 12 George Moala, 11 Fine Inisi, 10 Patrick Pellegrini, 9 Tane Takulua (kapitan), 8 Sione Vailanu, 7 Sione Havili, 6 Solomone Funaki, 5 Tanginoa Halaifonua, 4 Steve Maffei, 3 David Lolohi, 2 Sam Maule, 1 Tao Kulamatangi.

Alternatywy: 16 Paula Nguamo, 17 Foo Fotoaika, 18 Ben Tamifuna, 19 Faia Fetteta, 20 Lopeti Timani, 21 Johnny Ika, 22 Otomaka Muzia, 23 Solomon Kata.

Kanada: 15 Peter Nelson, 14 Kenua Lloyd, 13 Ben Lesage, 12 Spencer Jones, 11 Isaac Olson, 10 Robbie Bovey, 9 Ross Proud, 8 Siaki Vekelani, 7 Lucas Rumpal, 6 Mason Fleisch, 5 Conor Keys, 4 Issac Kelly, 3 Connor Young, 2 Andrew Quatrin, 1 Liam Murray.

READ  Rugby: All Blacks halfback TJ Perenara poza grą przez dziewięć miesięcy, w obliczu wyścigu Pucharu Świata

alternatywy: 16 Foster DeWitt, 17 Justice Sears Doro, 18 Cole Keith, 19 Pierce Von Dudelzen, 20 Sean Barry, 21 Travis Larsen, 22 Jason Higgins, 23 Mitch Richardson.