Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tetra Pak i Stora Enso potrójna polska pojemność puszki do recyklingu napojów

Tetra Pak i Stora Enso potrójna polska pojemność puszki do recyklingu napojów

Partnerstwo, które realizuje studium wykonalności, przewiduje wprowadzenie linii do przewijania kartonów na dużą skalę w zakładzie produkcyjnym Stora Enso Ostro Ostka w Polsce. Linia zwiększy roczne zdolności recyklingu zużytych puszek po napojach w Polsce z 25 000 do 75 000 ton. Pozwoli to na poddanie recyklingowi całej ilości puszek po napojach sprzedawanych w kraju, a także puszek z sąsiednich Węgier, Słowacji i Czech.

Całkowita inwestycja: 29,1 mln EUR (34,2 mln USD). Stora Enso zainwestuje 17 milionów euro (20 milionów dolarów) w nową linię rekonfiguracji do odzyskiwania włókien kartonowych, podczas gdy Tetra Pak wraz z Plastigram zainwestują 12,1 miliona euro (14,2 miliona dolarów) w budowę dodatkowej linii. Pozwoli to na oddzielne odzyskiwanie i recykling polimerów i aluminium przy użyciu opatentowanej technologii separacji. Obie linie będą działać do początku 2023 roku.

Oddzielone materiały będą wykorzystywane jako surowce do różnych zastosowań końcowych. Włókna z recyklingu zostaną włączone do recyklingowanej płyty Stora Enso. Wydzielone polimery i aluminium otrzymają nowe życie w postaci różnego rodzaju produktów, takich jak pudełka i folia.

Inwestycja ma przyczynić się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie państwa. Zostanie również dostosowany do Europejskiego Zielonego Ładu. Firmy zapowiedziały, że zebrane kartony w pełni wykorzystają materiały z procesu recyklingu.

„Dziś opakowania kartonowe nadają się do recyklingu. Są zbierane i poddawane recyklingowi na dużą skalę, gdzie istnieje infrastruktura gospodarowania odpadami i recyklingu. Ale dla nas to nie wystarczy. Szukamy możliwości w całym łańcuchu wartości recyklingu, aby poprawić sposób, w jaki kartony są poddawane recyklingowi i opracowywać rozwiązania, które skutecznie poddają recyklingowi wszystkie elementy opakowań, w tym polimery i aluminium”powiedział Charles Brand, prezes Tetra Pak na Europę i Azję Środkową.

READ  Akcje Tesli poszybowały w górę po tym, jak producent wprowadził rekordową liczbę pojazdów