Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Talibowie zdobywają piąte co do wielkości miasto w Afganistanie

Globalizm

Cywile, którzy pracowali z NZDF, błagają premier Jacindę Ardern o pomoc w ucieczce przed talibami. Wideo / Dostawca

Członek Rady Ghulam Rabbani Rabbani powiedział, że talibowie w niedzielę przejęli kontrolę nad częściami stolicy prowincji Kunduz w północnym Afganistanie.

Większość części miasta Kunduz była pod kontrolą talibów, powiedział Rabbani, a walki wybuchły wokół biura gubernatora i kwatery głównej policji. Powiedział, że główny budynek więzienia w Kunduz był pod kontrolą talibów.

W sobotę bojownicy talibscy wkroczyli do stolicy prowincji Jawzjan po tym, jak opanowali dziewięć z 10 dystryktów w prowincji. Wiele z pozostałych 34 prowincjonalnych stolic tego kraju jest zagrożonych, gdy bojownicy talibscy z zawrotną szybkością najeżdżają ogromne połacie Afganistanu.

Talibowie nasilili się, gdy siły USA i NATO zakończyły wycofywanie się z kraju. W miarę nasilania się ataków talibów, afgańskie siły bezpieczeństwa i siły rządowe odpowiedziały nalotami z pomocą Stanów Zjednoczonych. Walki wzbudziły rosnące obawy o ofiary cywilne.

Członek rady prowincji powiedział w niedzielę, że naloty zniszczyły przychodnię zdrowia i szkołę średnią w stolicy prowincji Helmand w południowym Afganistanie.

Oświadczenie Ministerstwa Obrony potwierdziło przeprowadzenie nalotów na części miasta Lashkar Gah. Dodał, że siły atakowały pozycje talibów, zabijając 54 bojowników i raniąc 23 innych. Nie wspomniał, że zbombardowano klinikę czy szkołę.

Afgańczycy dokonują inspekcji zniszczonego budynku po nalotach na miasto Lashkar Gah w prowincji Helmand.  zdjęcie / AP
Afgańczycy dokonują inspekcji zniszczonego budynku po nalotach na miasto Lashkar Gah w prowincji Helmand. zdjęcie / AP

Majid Akhund, zastępca przewodniczącego Rady Prowincji Helmand, powiedział, że naloty uderzyły w przychodnię zdrowia i szkołę w siódmym okręgu policji w mieście późnym wieczorem w sobotę. Powiedział jednak, że obszar jest pod kontrolą talibów, więc wszelkie straty mogą być spowodowane przez talibów.

Dr Ahmed Khan Weyar, urzędnik z Departamentu Zdrowia Publicznego Stanu Helmand, powiedział, że pielęgniarka zginęła, gdy nalot lotniczy uderzył w przychodnię zdrowia, a strażnik został ranny.

„Amerykańscy najeźdźcy zbombardowali i zniszczyli kolejny szpital i szkołę w Helmand” – napisali talibowie w oświadczeniu. Dodał, że zbombardowano szpital Saviano i szkołę średnią Muhammada Anwara Khana.

READ  Były astronauta NASA mówi, że „nie jesteśmy sami” we wszechświecie po przejrzeniu odtajnionego raportu na temat 144 obserwacji obiektów latających.

Według Akhunda klinika w Lashkar Gah służyła głównie nomadom, którzy przechodzili przez ten obszar, ale w ostatnich dniach obszar ten był pod kontrolą talibów i mogli być tam leczeni bojownicy talibów.

W Askar Gah i wokół niego wybuchły ciężkie walki, a amerykańskie i afgańskie siły powietrzne rozpoczęły naloty na miasto. Talibowie kontrolują dziewięć z dziesięciu okręgów policyjnych miasta.

Centralne Dowództwo USA twierdzi, że wycofanie wojsk jest zakończone w ponad 95% i zostanie zakończone do 31 sierpnia.