Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tajna umowa Google pozwala Spotify całkowicie ominąć opłaty za sklepy z aplikacjami na Androida

Tajna umowa Google pozwala Spotify całkowicie ominąć opłaty za sklepy z aplikacjami na Androida

Z nowych zeznań wynika, że ​​serwis strumieniowego przesyłania muzyki Spotify zawarł z Google wyjątkową i najwyraźniej bardzo hojną umowę na płatności w systemie Android. Epicki mecz przeciwko Google test. Na platformie Don Harrison, szef globalnego partnerstwa Google, potwierdził, że Spotify płaci 0% prowizji, gdy użytkownicy decydują się na zakup subskrypcji za pośrednictwem własnego systemu Spotify. Jeśli użytkownicy wybiorą Google jako swojego operatora płatności, Spotify oferuje 4 procent — znacznie mniej niż popularna opłata Google wynosząca 15 procent.

Podczas walki antymonopolowej z Epic Google walczył o zachowanie prywatności numerów Spotify, twierdząc, że może to zaszkodzić negocjacjom z innymi twórcami aplikacji, którzy mogliby chcieć bardziej hojnych cen. Program rozliczeniowy Google oparty na wyborze użytkownika, wprowadzony w 2022 r., jest zwykle opisywany jako obniżający o około 4 procent prowizję Sklepu Google Play, jeśli programiści korzystają z jego systemu płatności, obniżając w ten sposób 15-procentową opłatę za subskrypcję Google do około 11 procent. Często oszczędza to deweloperom niewiele pieniędzy lub nie oszczędza ich wcale, ponieważ sami muszą ponieść koszty przetwarzania płatności. W sądzie Google skupił się na korzyściach, takich jak większa elastyczność, a nie na oszczędnościach.

Harrison twierdzi jednak, że „bezprecedensowa” popularność Spotify była na tyle duża, że ​​uzasadniała zawarcie „szytej na miarę” umowy. „Gdybyśmy Spotify nie działało prawidłowo w Usługach Play i usługach podstawowych, ludzie nie kupowaliby telefonów z Androidem” – zeznał Harrison. W ramach umowy obie strony zgodziły się także przeznaczyć po 50 milionów dolarów na rzecz funduszu Success Fund.

Google w oświadczeniu potwierdził zeznania Harrisona krawędź. „Niewielka liczba programistów inwestujących bezpośrednio w Androida i Play może mieć różne opłaty za usługi w ramach szerszego partnerstwa obejmującego znaczne inwestycje finansowe i integrację produktów w różnych obudowach” – mówi rzecznik firmy Dan Jackson. „Te kluczowe partnerstwa inwestycyjne pozwalają nam przyciągnąć więcej użytkowników do Androida i Play poprzez ciągłe ulepszanie doświadczeń wszystkich użytkowników i tworzenie nowych możliwości dla wszystkich programistów”.

READ  Konsole PS5 i Xbox są już dostępne w ramach Walmart Plus

W przeszłości Spotify wielokrotnie skarżyło się na opłaty za zakupy w aplikacji. W połowie 2023 r. całkowicie zrezygnowała ze wsparcia systemu rozliczeniowego Apple App Store, aby uniknąć płacenia 30-procentowej prowizji, i była jednym z najważniejszych pierwszych członków Coalition for App Fairness, grupy, w skład której wchodziła firma Epic i która wspierała Fortnite Pozew antymonopolowy wydawcy przeciwko Apple i Google. Jednak podczas gdy Epic kontynuował batalię prawną przeciwko obu stronom, wydaje się, że Spotify znalazło znacznie łatwiejsze i tańsze wyjście z batalii Google.