Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczepienie po zakażeniu SARS-CoV-2 może na długo zmniejszyć ryzyko COVID – Wiadomości o zdrowiu konsumentów

PONIEDZIAŁEK, 23 maja 2022 r. (HealthDay News) – Dla dorosłych, u których wynik testu na SARS-CoV-2 jest pozytywny, szczepienie przeciwko COVID-19 po zakażeniu wiąże się ze zmniejszonym prawdopodobieństwem przedłużających się objawów COVID, zgodnie z badaniem opublikowanym online 18 maja . w BMJ.

Daniel Ayoubkhani z Urzędu Statystyk Narodowych w Newport w Anglii wraz z kolegami przeprowadzili kohortowe badanie obserwacyjne, aby oszacować powiązania między szczepionką COVID-19 a przedłużającymi się objawami COVID u dorosłych z zakażeniem SARS-CoV-2 przed szczepieniem. Uwzględniono dane dla 28 356 uczestników w wieku od 18 do 69 lat, którzy otrzymali co najmniej jedną dawkę szczepionki po pozytywnym wyniku testu na SARS-CoV-2. Pacjenci byli obserwowani przez co najmniej 12 tygodni po zakażeniu od 3 lutego do 5 września 2021 r.

Naukowcy odkryli, że podczas obserwacji 23,7 procent uczestników zgłosiło przedłużone objawy COVID o dowolnym nasileniu przynajmniej raz. Pierwsza dawka szczepionki była związana z początkowym 12,8% spadkiem prawdopodobieństwa przedłużonego COVID, a późniejsze dane były zgodne ze wzrostem i spadkiem ścieżki. Druga dawka szczepionki wiązała się z początkowym 8,8 procentowym spadkiem prawdopodobieństwa przewlekłego COVID, po którym następował cotygodniowy spadek o 0,8 procent. Nie było heterogeniczności w związkach między szczepieniem a przedłużającym się COVID przez zmienne zakłócające, w tym cechy socjodemograficzne, stan zdrowia i rodzaj szczepionki.

„Nasze wyniki sugerują, że szczepienie osób wcześniej zakażonych może wiązać się ze zmniejszonym długoterminowym obciążeniem zdrowia populacji wywołanym COVID, przynajmniej w ciągu pierwszych kilku miesięcy po szczepieniu” – napisali autorzy.

Streszczenie / pełny tekst

redakcyjny

READ  To the Moon and Beyond: co 2022 przyniesie podróżom kosmicznym | Próżnia