Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczegóły: „prawdziwie konkurencyjne wybory” na Samoa kilkadziesiąt lat później, niezmienione

Szczegóły to codzienny podcast z wiadomościami przygotowywany dla RNZ przez newsroom Jest opublikowany na Stuff za zgodą. Kliknij ten link Subskrybować podcast.

Wieszak na klif, przesunięcie sejsmiczne, historyczny, bezprecedensowy. Wokół pełnych dramatu wyborów na Samoa istnieje wiele przesady. Mówi, że jest sejsmiczny Dr Damon Celsa, wicekanclerz Uniwersytetu Auckland (Pacific), Dlatego Po raz pierwszy od ponad 30 lat To „prawdziwie konkurencyjne wybory”.

Liderka Rapid Party Viam Naomi Mutaha.

Hagen Hopkins / Getty Images

Liderka Rapid Party Viam Naomi Mutaha.

„Jest to równoznaczne z utrzymaniem u władzy resztek rządu Muldoon. Minęło dużo czasu od istnienia tej partii i tego premiera od 1998 roku”.

Ale prawie dwa tygodnie po głosowaniu Samoańczycy nadal nie wiedzą, czy ich 22-letni przywódca Twilaypa Sailelli Maligawi i Partia Ochrony Praw Człowieka HRPP zostaną zwolnieni przez jego byłą zastępczynię Viamy Naomi Matuvę i jej szybką partię . , Co przekłada się na wiarę w Jedynego Prawdziwego Boga.

Czytaj więcej:
* Oszałamiający wynik wyborów na Samoa: bliski utworzenia nowej partii rządzącej po raz pierwszy od 40 lat
* Wybory na Samoa w 2021 r .: Maksymalna liczba głosów sprawia, że ​​niezależny kandydat jest królem
* Parlament Samoa przeprowadza reformy konstytucyjne, które były przez wielu krytykowane

Powiedz nam dzisiaj, Kenny Lisa, dziennikarz z Salsa i Samoan szczegóły Dlaczego wybory już dotykają Samoa i całego regionu – jeszcze przed ostatecznym wynikiem.

Pod koniec tygodnia ostateczne obliczenie potwierdziło, że każda partia zdobyła 25 mandatów i Wyglądał jak jedyny niezależny kandydat, Tuala Tevaga Iosefa Ponifasio, Będzie mieć decydujący głos w sprawie określenia rządu na najbliższe pięć lat.

Damon Celsa.

Dostarczone / szt

Damon Celsa.

Ale we wtorek wieczorem nastąpił nowy rozwój sytuacji, gdy głowa państwa wybrała nową posłankę do parlamentu, aby osiągnąć wymagany limit 10 procent parlamentarzystek.

READ  Elon Musk wycofuje się na Twitterze i mierzy w przyciąganie gwiazd YouTube

To zwiększa liczbę miejsc do 52 i daje Partii Praw Człowieka w Pakistanie większość z jednym mandatem, 26-25.

Wczoraj Ponifasio zagłosował z powrotem w impas, kiedy zdecydował się na FAST. Jednak w innym przypadku nowo przybyłe osoby zakwestionowały powołanie nowej zastępczyni i podejmują kroki prawne przeciwko członkinie opozycji, która została skazana za przestępstwo.

Salsa twierdzi, że petycje dotyczące poszczególnych miejsc jeszcze nie dotarły do ​​sądu, co również może wpłynąć na wynik. Ale niezależnie od tego, wynik naprawdę zmienia zasady gry.

Lider HRPP, Tuilaepa Sailele Malielegaoi

Tipi Autagavaia / RNZ

Lider HRPP, Tuilaepa Sailele Malielegaoi

„Będzie to zdecydowanie najsilniejsza opozycja, jaką Samoa kiedykolwiek widziało” – mówi. „Będzie prawdziwa opozycja, która będzie chciała zrobić dziury w rządzie, rzeczy, które nie wydarzyły się w Samoa, były tak naprawdę kosztem Samoa. W rzeczywistości tylko prasa na Samoa w ciągu ostatnich czterdziestu lat reprezentowała wszelkiego rodzaju niezależny głos krytyczny, który przemawiał w imieniu ludu. ”.

Kenny Lisa mówi, że Samoańczycy są podekscytowani i zdenerwowani wynikiem, który podzielił rodziny.

„Ludzie są tak zszokowani” – mówi Lisa – „Ludzie zadają wiele pytań”.

„Rezultatem jest kolosalne uderzenie w twarz HRP, ponieważ spodziewali się powrotu z 42 członkami”.

„W ciągu ostatniego roku ludzie naprawdę znaleźli swój głos i chcieli zmiany – i bardzo głośno o tym mówili.

„Ludzie w końcu mieli dość. Ludzie właśnie się obudzili i powiedzieli:„ Wystarczy przestać ”.