Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Świątek Polska w pełnym pasji apelu o pokój

Iga Świątek została ciepło przyjęta w sobotę w Roland Garros z poruszającą pokojową prośbą o „pozostanie silna na Ukrainie” po zdobyciu drugiego tytułu French Open.

21-latek przemawiał, wygrywając 6-1, 6:3 z Coco Gauff w zaledwie 68 minut na Court Philippe Chatrier, wyrównując rekord Venus Williams na najdłuższe zwycięstwo XXI wieku.

– Chciałam coś powiedzieć Ukrainie, żeby była silna, bo wojna wciąż trwa – powiedziała Świątek, która przez cały turniej nosiła wstążkę w barwach ukraińskiej flagi.

„Odkąd wygłosiłem moje przemówienie w Doha (po wygraniu turnieju w lutym), zaczęło się i miałem nadzieję, że wygłaszając kolejne przemówienie turniejowe, będzie lepiej, ale wciąż mam nadzieję”.

Chwilę później powiedziała NBC: „Wojna wciąż trwa, a ludzie cierpią”. „Kilku graczy zdjęło taśmy (Ukraina) i jest wielka dyskusja na temat mistrzostw i nadchodzących punktów. Nie chodzi o to, ale o całą sytuację i chcę, aby ludzie byli tego świadomi.”

Wzmocniona przez 18-letniego Świątka Gauffa jest najmłodszą kobietą w finale Wielkiego Szlema od czasu Marii Szarapowej na Wimbledonie w 2004 roku.

Amerykanka płakała, siedząc na korcie pod koniec finału i ponownie na podium.

Polak powiedział: „Przede wszystkim chciałbym pogratulować Coco, ponieważ wykonujesz świetną robotę. Cały czas idziesz do przodu. Znajdziesz go i będziesz tam, jestem tego pewien ”.

„Kiedy byłem w twoim wieku, byłem na pierwszym roku w trasie i nie wiedziałem, co robię.

„Chcę podziękować mojemu zespołowi, to znaczy, o mój Boże, gdyby nie wy, nie byłoby mnie tutaj, jestem tego pewien. możemy to zrobić. Zasługujemy na to, by tu być. Dziękuję za pełne wsparcie przez cały czas, bez względu na wszystko.

READ  Inflacja w Polsce już szósty miesiąc z rzędu sięga 8,6%