Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Straszna tragedia”: co najmniej 20 osób zginęło, a 70 zostało rannych w wyniku zawalenia się metra w Mexico City

Naukowiec

W Meksyku zawalił się tor kolejowy. Wideo / BNO News

Urzędnicy miejscy powiedzieli, że zawaliła się podwyższona część metra w Meksyku i dziś po południu (późny poniedziałek czasu lokalnego) wysłała wagon metra w kierunku ruchliwej ulicy, zabijając co najmniej 20 osób i raniąc około 70.

Dźwig pracował, aby zatrzymać jeden z wagonów metra, które wisiały nad zawaloną częścią, aby ratownicy mogli wejść do samochodu i sprawdzić, czy ktoś nadal jest uwięziony.

Burmistrz Claudia Sheinbaum powiedziała, że ​​49 rannych było hospitalizowanych, a siedmiu było w ciężkim stanie i przechodziło operację.

Sheinbaum powiedział, że kierowca został uratowany żywcem z pojazdu uwięzionego na drodze poniżej. Dziesiątki ratowników kontynuowało przeszukiwanie gruzów zawalonej i wstępnie uformowanej konstrukcji betonowej.

„Niestety, wśród umarłych są dzieci” – powiedział Shinbaum, nie określając ich liczby.

Most znajdował się około 5 metrów nad drogą w rejonie South Tillawak, ale pociąg przejeżdżał przez betonowy środkowy pas, najwyraźniej zmniejszając straty wśród kierowców na drodze poniżej.

„Belka nośna ugięła się” – powiedział Sheinbaum, dodając, że belka zapadła się, gdy tylko przejechał nad nią pociąg.

Akcja ratunkowa została na krótko przerwana w środku nocy, ponieważ częściowo toczący się pociąg był „za słaby”.

„Nie wiemy, czy żyją” – powiedział Sheinbaum o ludziach, którzy mogli zostać uwięzieni w wagonie metra.

Setki policjantów i strażaków otoczyło miejsce zbrodni, gdzie zdesperowani przyjaciele i krewni gromadzili się w pociągach poza strefą bezpieczeństwa.

Oscar Lopez (26 lat) szukał swojej dziewczyny, 26-letniej Adriana Salas. W szóstym miesiącu ciąży jechała metrem do domu z pracy jako dentysta, kiedy przestała odbierać telefon w chwili wypadku.

READ  W górskim kurorcie w Czechach otwiera się najdłuższy na świecie most wiszący dla pieszych

„Straciliśmy z nią kontakt o 22:50 i nie było dalszego kontaktu w dosłownym tego słowa znaczeniu” – powiedział Lopez.

Mając niewiele informacji i poważną sytuację związaną z koronawirusem trwającą w Mexico City, Lopez powiedział: „Nic nam nie mówią, a ludzie się zbierają”.

Do załamania doszło na najnowszej linii metra w Mexico City, linii 12, która biegnie dalej w południowej części miasta. Podobnie jak wiele z dziesiątek linii metra w mieście, przebiega pod ziemią przez bardziej centralne obszary miasta o populacji dziewięciu milionów, ale następnie obejmuje wysokie, wstępnie uformowane konstrukcje betonowe na obrzeżach miasta.

Upadek może stanowić poważny cios dla meksykańskiego ministra spraw zagranicznych Marcelo Ebrarda, który był burmistrzem Meksyku w latach 2006-2012, kiedy zbudowano linię 12.

Zarzuty dotyczące złego projektu i konstrukcji linii metra pojawiły się wkrótce po odejściu Eberarda ze stanowiska burmistrza. Linia musiała zostać częściowo zamknięta w 2013 roku, aby tory mogły zostać naprawione.

„To, co wydarzyło się dzisiaj w metrze, to straszna tragedia” – napisał Ebrard na Twitterze.

„Oczywiście należy zbadać przyczyny i zidentyfikować odpowiedzialnych” – napisał. „Powtarzam, że jestem całkowicie do dyspozycji władz, aby wnieść swój wkład w każdy konieczny sposób”.

Nie było jasne, czy trzęsienie ziemi o sile 7,1 stopnia w 2017 roku wpłynęło na linię metra.

Metro w Meksyku, jedno z największych i najbardziej ruchliwych metra na świecie, od czasu otwarcia pół wieku temu doświadczyło co najmniej dwóch poważnych wypadków.

W marcu ubiegłego roku zderzenie dwóch pociągów na stacji Takobaya zabiło pasażera i raniło 41 osób. W 2015 roku pociąg, który nie zatrzymał się na czas, zderzył się z innym na stacji w Oceanii, raniąc 12 osób.