Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stany Zjednoczone otwierają swoje granice dla międzynarodowych podróżników

Brytyjski premier Boris Johnson z zadowoleniem przyjmuje decyzję USA. Wideo / ONZ

Stany Zjednoczone poinformowały w poniedziałek, że złagodzą ograniczenia linii lotniczych tej jesieni w podróżach do kraju dla osób z dowodem szczepienia i negatywnym testem na Covid-19, zastępując mozaikę zasad, która odrzuciła wielu nie-obywateli i wściekłych sojuszników w Europie i nie tylko. Gdzie przypadki zakażenia wirusem HIV są znacznie niższe.

Zmiany, które wejdą w życie w listopadzie, pozwolą rodzinom i innym osobom, które zostały rozdzielone 18-miesięcznymi ograniczeniami w podróżowaniu, na planowanie długo oczekiwanych zjazdów rodzinnych i umożliwią cudzoziemcom z pozwoleniem na pracę powrót do pracy w Stanach Zjednoczonych.

Linie lotnicze, grupy biznesowe i podróżni wiwatowali.

„To szczęśliwy dzień. Wielkie Jabłko, przybyłeś!” Francuski biznesmen Stephane Le Breton, lat 45, powiedział, że w końcu mógł zarezerwować lot do Nowego Jorku, który został zawieszony z powodu ograniczeń związanych z wirusami.

Nowa polityka zastąpi zakaz podróży ustanowiony przez prezydenta Donalda Trumpa w zeszłym roku i zaostrzony przez prezydenta Joe Bidena, który ogranicza podróże dla osób niebędących obywatelami, które były w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, Chinach i Indiach w ciągu ostatnich 14 dni. Albo Iran, Republika Irlandii, Brazylia czy RPA.

Koordynator White House Covid-19, Jeff Zents, ogłosił nowe zasady, które nadal wymagają od wszystkich zagranicznych podróżnych podróżujących do Stanów Zjednoczonych dowodu szczepienia przed wejściem na pokład, a także dowodu negatywnego wyniku testu na Covid-19 wykonanego w ciągu trzech dni od podróży . Biden zaostrzy również zasady testowania dla nieszczepionych obywateli USA, którzy będą musieli zostać przetestowani w ciągu jednego dnia przed powrotem do Stanów Zjednoczonych, a także po powrocie do domu.

Surowsze zasady dla nieszczepionych Amerykanów pojawiły się, gdy Biały Dom wprowadził wymagania dotyczące szczepień lub masowych testów dla nawet 100 milionów ludzi, aby zachęcić do rezygnacji z zastrzyków.

READ  Corona Virus Covid 19: Brak nowych przypadków na granicy, dwóch pacjentów nadal przebywa w szpitalu

Zents powiedział, że w pełni zaszczepieni pasażerowie nie będą musieli być poddawani kwarantannie.

Nie nastąpi natychmiastowa zmiana w polityce dotyczącej granic lądowych USA, która ogranicza podróżowanie przez granice z Meksykiem i Kanadą.

Prezydent Joe Biden przed kościołem rzymskokatolickim św. Edmunda w Rehoboth Beach, Del.  Zdjęcie/Manuel Balce Ceneta, AP
Prezydent Joe Biden przed kościołem rzymskokatolickim św. Edmunda w Rehoboth Beach, Del. Zdjęcie/Manuel Balce Ceneta, AP

Zakaz podróżowania stał się źródłem rosnącej frustracji geopolitycznej, szczególnie wśród sojuszników w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Poluzowanie ma nastąpić przed spotkaniem Bidena z niektórymi przywódcami europejskimi na marginesie Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w tym tygodniu.

„Opiera się to na podejściu indywidualnym, a nie państwowym, więc jest to silniejszy system” – powiedział Zenz.

Unia Europejska i Wielka Brytania przeszły wcześniej, aby umożliwić zaszczepionym amerykańskim podróżnikom bez kwarantanny, starając się pobudzić biznes i turystykę. Jednak w zeszłym miesiącu Unia Europejska zaleciła ponowne nałożenie pewnych ograniczeń na podróżnych amerykańskich do bloku ze względu na powszechne rozprzestrzenianie się wariantu delta koronawirusa w Ameryce.

Zents powiedział, że Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom będą wymagać od linii lotniczych zbierania danych kontaktowych od międzynarodowych podróżnych w celu ułatwienia procesu śledzenia.

Nie było od razu jasne, które szczepionki będą dopuszczalne w systemie amerykańskim i czy można zastosować te niezatwierdzone w USA. Zents powiedział, że decyzja będzie należała do Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Poniedziałkowe ogłoszenie spotkało się z pochwałami ze strony branży lotniczej, która straciła znaczne dochody z powodu spowolnienia w podróżach międzynarodowych.

„Nauka mówi nam, że szczepienia wraz z testowaniem to najbezpieczniejszy sposób na wznowienie podróży i jesteśmy optymistami, że ta ważna decyzja pozwoli na dalsze ożywienie gospodarcze zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą oraz zjednoczenie rodzin, które zostały rozdzielone przez więcej niż jeden rok “, powiedział rzecznik Delta Air Lines Morgan Durant. 18 miesięcy”.

Linie lotnicze, grupy biznesowe i podróżni z zadowoleniem przyjmują wiadomość o otwarciu granic USA.  Zdjęcie/Daniel Klein, Unsplash
Linie lotnicze, grupy biznesowe i podróżni z zadowoleniem przyjmują wiadomość o otwarciu granic USA. Zdjęcie/Daniel Klein, Unsplash

Na całym świecie podróże lotnicze są nadal o ponad połowę mniejsze w porównaniu z poziomem sprzed pandemii, a spadek jest jeszcze bardziej gwałtowny w przypadku podróży transgranicznych. Do lipca liczba podróży krajowych wzrosła do 84 proc. danych z 2019 r., ale podróże międzynarodowe stanowiły tylko 26 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem dwa lata wcześniej, według danych z tego miesiąca z głównej globalnej grupy handlowej branży lotniczej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego.

READ  Covid-19: NSW odnotowuje najwyższy wzrost przypadków z 291 nowymi infekcjami, epidemie w Queensland i Wiktorii wciąż rosną

Według American Airlines liczby są podobne, ale nie aż tak wyraźne w przypadku Stanów Zjednoczonych, gdzie podróże międzynarodowe w sierpniu stanowiły 46% tego z sierpnia 2019 r. Przyjazdy obywateli spoza USA stanowiły tylko 36% poziomu z 2019 roku.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson napisał na Twitterze, że jest „zachwycony” tą wiadomością. „To wspaniały impuls dla biznesu i handlu” – powiedział – „i wspaniale jest znów spotkać się z rodziną i przyjaciółmi po obu stronach stawu”.

Linie lotnicze okrzyknęły decyzję USA kołem ratunkowym dla podupadłego przemysłu. To był „poważny przełom”, powiedział Tim Alderslade, dyrektor generalny British Airways UK.

Shay Weiss, dyrektor generalny Virgin Atlantic, powiedział, że był to „duży kamień milowy… Wielka Brytania będzie teraz mogła wzmocnić relacje z naszym najważniejszym partnerem gospodarczym, Stanami Zjednoczonymi, promując handel i turystykę, a także łączenie przyjaciół, rodzin i współpracownicy”.

Zmiany zyskały również uznanie grup biznesowych, które zmagają się z brakiem siły roboczej, gdy gospodarka odbiła się z nieoczekiwaną siłą po zeszłorocznej recesji koronawirusa. Pracodawcy amerykańscy publikują oferty pracy – rekordowe 10,9 miliona w lipcu – szybciej niż kandydaci mogą je obsadzić.

„Umożliwienie zaszczepionym obcokrajowcom swobodnego podróżowania do Stanów Zjednoczonych pomoże promować silne i trwałe ożywienie amerykańskiej gospodarki” – powiedział w oświadczeniu Myron Brilliant, szef ds. międzynarodowych w amerykańskiej Izbie Handlowej.