Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sprawdź największą w Europie fabrykę akumulatorów Giga w Polsce

LG Chem Rozwiązanie energetyczne LG (LGES) Niedawno ciekawy film PR o fabryce ogniw litowo-jonowych w Polsce, który daje nam rzadki wgląd w tę ogromną fabrykę.

Zakład, zlokalizowany we Wrocławiu w zachodniej Polsce, jest w rzeczywistości największą fabryką akumulatorów do samochodów elektrycznych w Europie i jedną z największych na świecie.

Firma nie podaje aktualnej produkcji, ale w Informacje Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) według stanu na 2020 r. Zapowiedziano, że początkowa moc produkcyjna 35 GWh/rok zostanie zwiększona do 65 GWh/rok.

Przykładowa objętość 10 GWh odpowiada 200 000 zestawów akumulatorów (50 kWh każdy).

To ogromny wolumen i prawdopodobnie największy do tej pory producent baterii LGES. Uważa się, że ta pojedyncza placówka jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość baterii dla setek tysięcy pojazdów elektrycznych rocznie.

Jak widać na filmie, istnieje wiele zaawansowanych i wysoce zautomatyzowanych procesów produkcyjnych. Południowokoreańska firma zauważa również, że elektrownia działa na 100% neutralnej pod względem emisji energii elektrycznej.

Film zawiera również mapę, gdzie baterie są eksportowane. Jak widać z akumulatorów LGES korzysta bardzo wielu producentów, m.in. Audi, BMW, Daimler, Jaguar, Porsche, Renault, Stellantis, Volkswagen i Volvo:

Lista klientów może w rzeczywistości być wyższa niż wyświetlana na mapie, w zależności od tego, kiedy została zaktualizowana.

Jak wynika z najnowszego komunikatu prasowego, Polska przyciągnęła inwestycję, wspierając ją kwotą 95 mln euro (104 mln USD), co Według Komisji Europejskiejjako niezbędne.

„Tak więc bez polskiego wsparcia w wysokości 95 mln euro LG Chem zdecydowałby się na inwestycję poza Europejskim Obszarem Gospodarczym”.

Inne kraje europejskie również starają się przyciągnąć ogromne inwestycje. Węgry były jednym z najbardziej udanych w ciągu ostatnich kilku lat, wybranym przez SK On of SK Innovation i Samsung SDI.

Obecnie w Europie jest dwa razy więcej budowanych/planowanych gigantycznych fabryk akumulatorów w porównaniu do gigantycznych fabryk akumulatorów dziesięć lat temu.

READ  Kovit-19: Nowe przepisy obowiązują w Polsce i Belgii