Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Spektakl teatralny „Żydowski pies” przenosi widzów do Polski roku 1945 oczami psa

Spektakl teatralny „Żydowski pies” przenosi widzów do Polski roku 1945 oczami psa

Jeśli kiedykolwiek patrzyłeś na psa rodzinnego i zastanawiałeś się, co myśli, jest sztuka, która sprawi, że wrócisz do domu, aby mocniej przytulić psa. W „Żydowskim psie”, który można oglądać do 19 listopada o godz Centrum sztuk performatywnych Wallis AnnenbergS, Pies rodzinny został porzucony po aresztowaniu jego rodziny w czasie Holokaustu.

Jednoosobowe przedstawienie ze wspaniałą grą Roya Abramsona prowadzi widzów przez doświadczenia psa Cyrusa, opowiadając historię Holokaustu z perspektywy psa.

Hasło programu jest sprytne i wymowne: „Nie przegap tego nieoczekiwanego widoku historii — zaledwie 20 cali nad ziemią”.

Tak, na scenie występuje dorosły aktor przebrany za psa. Nie, to nie do końca komedia. To intensywne. Smutna rzecz. Zarabia każdą minutę. Naturalnie naiwność i niezrozumienie Cyrusa dostarczają widzom chwil śmiechu. Abramson gra około 20 różnych postaci, które zarówno dostarczają, jak i absorbują terror. W żadnym momencie serialu nie ma wątpliwości, kogo i w jakim momencie gra Abramson. Gra starą Niemkę, młodą Ukrainkę, gra nazistów, gra Żydów, a nawet gra więcej niż jednego psa. Chociaż jego głos jest mocny z akcentem filadelfijskim, Abramson jest biegły w przechodzeniu od jednej postaci do drugiej.

Abramson wyjaśnia, że ​​sztuka przemawia do niego ze względu na jego żydowskie dziedzictwo i miłość do psów.

„Bardzo łatwo jest mi wzruszyć się w tym programie” – powiedział Abramson gazecie. „Czasami jesteś na planie filmowym czy coś, a oni mówią: «W tej scenie musisz zachować emocje, a wokół ciebie jest 20 osób». Ale w przypadku historii o psie łatwo jest mi wywołać emocje. nie zajmuje dużo.” I tak, dorastając, miałem psy.

Nie psując żadnej konkretnej sceny, widzowie zauważą, że nawet gdy pies Cyrus zostaje bez domu, nadal kocha tych, którzy też go kochają.

READ  Polska Boks Usyk Dubois | Krajowy

Żydowski pies był pierwotnie bestsellerem z 2007 roku autorstwa Ashera Kravitza. Został zaadaptowany na scenę przez izraelskiego dramaturga i reżysera Yonatana Esterkina. W trakcie wywiadu Abramson kilkakrotnie wyrażał wdzięczność Sterkinowi za wybranie go.

Chociaż występuje w teatrach w całym kraju, pierwsze występy Abramsona na żywo w roli psa Cyrusa miały miejsce na jego podwórku podczas pandemii Covid-19.

„Tom Dugan z Dugan’s Backyard Playhouse pozwolił mi (za darmo) zagrać trzy przedstawienia na swoim podwórku, aby zdobyć więcej doświadczenia i przygotować się do występu w Houston w Muzeum Holokaustu” w styczniu 2023 r., aby uczcić Światowy Dzień Holokaustu, Abramson powiedział. „Tom jest definicją słowa „człowiek”. To słowo zostało stworzone dla ludzi takich jak on.

Nie tylko jego żona Betsy oraz dzieci Benjamin i Madeline odegrały rolę w umyśle Abramsona, kiedy wchodził w tę(-e) postać(-y), ale także czerpał wskazówki od rodzinnego psa, mieszanki pudli o imieniu Charlie, którego znalazł błąkającego się po kanionie podczas wędrówka po kanionie. Zawozi swoje dzieci do szkoły. Pod wieloma względami Charlie, nieświadomie, był dla Abramsona świetnym trenerem przez cały okres jego przemiany w Cyrusa. Abramson odsunął się na chwilę od Charliego, aby porozmawiać o wrażeniach związanych z odgrywaniem na scenie psa Cyrusa.

(Rozmowa została zredagowana ze względu na przestrzeń i przejrzystość.)

Jewish Journal: Czy jako aktor myślisz, że ten serial będzie twoim dziedzictwem?

Roya Abramsona: Pomyślałem, że dzięki temu będę miał więcej zajęć w nadchodzących latach, ponieważ mam 62 lata i wszystko staje się coraz trudniejsze. Mam dwójkę dzieci, 22 i 20 lat, i wraz z wiekiem wszystko staje się trudniejsze – fizycznie, robienie różnych rzeczy, zapamiętywanie linijek. Chciałem więc w ciągu najbliższych 10 lat zrobić coś, co mógłbym zrobić w całym kraju. Chce to zrobić.

READ  Polscy posłowie zatwierdzają kontrowersyjną ustawę wymierzoną w opozycję

JJ: Opowiedz mi o przesłuchaniu i o tym, jak się przygotowałeś.

Widzieć: Nagrałem test w domu mojego przyjaciela. W tej części psa wysłano do mieszkania z gejem i jego żoną, kochającą nazistów. To był rodzaj rzeczy, w której było wiele osobistości na raz. I myślę, że rozwinąłem talent do dokonywania szybkich zmian osobowości. To jest najtrudniejsza rzecz. Kiedy dostałem tę rolę, przeczytałem program na telefonie, wszystkie 38 stron o pojedynczej odstępie. Jeździłem samochodem, żeby załatwić sprawy w Los Angeles, dokądkolwiek się udałem. Nie wsiadłbym do samochodu bez przejrzenia tego tekstu strona po stronie. Naprawdę ukończenie tego zajęło cztery lub pięć miesięcy. Jeśli w tym programie zapomnisz wersu, nie możesz patrzeć na swojego partnera scenicznego i mieć nadzieję, że cię uratuje.

JJ: Czego dowiedziałeś się dzięki temu programowi o historii Holokaustu?

Widzieć: Nie wiedziałem, że w nazistowskich Niemczech psy odbierano żydowskim właścicielom. Albo w pewnym sensie nauczył się tej części Ustaw Norymberskich. Żydzi musieli oddać swoje psy. Najpierw zabrali broń. Potem zabrali psy.

JJ: Co cię najbardziej zaskoczyło w reakcjach publiczności na program?

Widzieć: Zdziwiłem się, że się roześmiałem. Kiedy zrobiłem to po raz pierwszy, pomyślałem: „Wow, jest w tym mnóstwo śmiechu, a ty sprawiłeś, że było zabawnie”. Porównuję ten serial do książki „Maus” w taki sposób, że jest to inny sposób patrzenia na Holokaust, który nie jest tak tragiczny i bolesny, że słyszy się człowieka opowiadającego o molestowaniu, którego doświadczył. Słyszysz, jak pies o tym mówi. Więc to trochę uwalnia cię od strachu i bólu.

„The Jewish Dog” można oglądać w Wallis Annenberg Center for the Performing Arts do 19 listopada. Aby zdobyć bilety: https://thewallis.org/show-details/the-jewish-dog