Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SpaceX podwaja swoją flotę statków kosmicznych Dragon wielokrotnego użytku w mniej niż dziewięć miesięcy

Komentarze urzędników NASA i SpaceX podczas odprawy przed trzecim startem operacyjnego astronauty Crew Dragon dostarczyły bardziej szczegółowego obrazu floty statków kosmicznych wielokrotnego użytku Dragon, które firma planuje budować i obracać, aby wspierać misje NASA.

W ramach odprawy dyrektor SpaceX Dragon Mission Management Sarah Walker ujawniła, że ​​zbliżająca się misja NASA Crew-3 zadebiutuje nową kapsułą Crew Dragon (prawdopodobnie C210), która zostanie polecona w kosmos na szczycie raz wystrzelonego Falcon 9 Booster B1067 … . B1067 zadebiutował 3 czerwca 2021 r., wysyłając drugi zmodernizowany statek kosmiczny Cargo Dragon w drogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), po czym powrócił na Ziemię i wylądował na pokładzie drona Oczywiście I Still Love You. Choć dalekie od pobicia rekordów transformacji SpaceX, wystrzelenie załogi B1067 3 będzie drugim, kiedy NASA zabierze astronautów na pokład sprawdzonej w locie komercyjnej rakiety.

SpaceX przetransportował astronautów NASA na pokładzie sprawdzonego pojazdu wspomagającego (Falcon 9 B1062) po raz pierwszy w kwietniu 2021 r. w ramach Crew-2 – wystrzelenia drugiej operacyjnej załogi Dragona i „rotacji” pierwszej załogi. Przetestowano również Crew Dragon’s Crew-2, który wsparł uruchomienie eksperymentalnego Astronauta 2 SpaceX w połowie 2020 r. – być może jeszcze bardziej imponujący wyczyn.

Pięć miesięcy później SpaceX wystrzelił pierwszą na świecie prywatną grupę astronautów w ramach zasadniczo charytatywnej misji znanej jako Inspire 4. Po raz kolejny sprawdzony w locie booster wystrzelił na orbitę sprawdzoną kapsułę Crew Dragon, która przewoziła czterech astronautów, co zwiększyło możliwość ponownego użycia sklasyfikowane przez człowieka przy pierwszym użyciu dwa razy-Falcon 9 poleciał na misję załogową.

Załoga-3 będzie zatem kontynuować nowy trend wystrzeliwania profesjonalnych NASA i międzynarodowych astronautów na sprawdzone w locie rakiety SpaceX. Zaplanowany start nie później niż o 2:43 nad ranem czasu wschodniego (06:43 UTC) w sobotę 30 października, udany start będzie oznaczał, że SpaceX wypuścił więcej Dragonów ze sprawdzonymi w locie Falconem 9 niż nowymi dopalaczami – i pomimo tego że firma zakończyła swój pierwszy start astronautów niecałe półtora roku temu.

READ  Gwiazdy ze starożytnej gromady znalezione w Drodze Mlecznej
Wystrzelenie B1067 w czerwcu 2021 r. wyniosło również na orbitę nową kapsułę Cargo Dragon 2 C209. (Richard Engel)

Podczas gdy załoga-3 przyzwyczajenie Będzie to trzeci załogowy start sprawdzonego w locie Dragona i nadal będzie odgrywać ważną rolę we wprowadzaniu nowego statku po raz pierwszy, ponieważ SpaceX powoli, ale pewnie gromadzi flotę orbitalnych statków kosmicznych wielokrotnego użytku. Prawdopodobnie Dragon 2 Capsule #10 (C210), będzie trzecim Smokiem Załogowym, który dołączy do floty dwóch pracujących kapsuł załogi SpaceX – C206 (Endeavour) i C207 (Elastyczność). SpaceX Walker potwierdził również, że Crew-4 – niedawno zaplanowany na start platformy .NET w kwietniu 2022 – uruchomi również nową kapsułę Crew Dragon, ostatecznie zwiększając flotę kapsuł załogi do czterech.

Każda z nich ma certyfikat na co najmniej pięć misji NASA, te cztery statki kosmiczne powinny wystarczyć na co najmniej kilka lat realizacji krótkoterminowego zamówienia Crew Dragon. Jeśli rozszerzona certyfikacja poza pięć lotów jest niemożliwa lub jeśli firma nadal będzie latać publicznymi i prywatnymi astronautami na pokładzie Dragona do połowy do końca lat dwudziestych, prawdopodobnie będzie potrzebnych kilka dodatkowych kapsuł. Teoretycznie, jeśli Starliner Boeinga w końcu zacznie działać w 2023 r., a NASA będzie nadal obsługiwać Międzynarodową Stację Kosmiczną do 2030 r. i później, prawdopodobnie SpaceX otrzyma zadanie wspierania wystrzeliwania Crew Dragona NASA co roku w latach 2023-2030.

Kapsuła Crew Dragon C207 na swojej pierwszej misji orbitalnej, styczeń 2021 r. (NASA)
Crew Dragon Endeavour (C206) drugi przylot na Międzynarodową Stację Kosmiczną, kwiecień 2021 r. (NASA)
Kapsuła Cargo Dragon 2 C208 po raz drugi zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, sierpień 2021 r. (Thomas Bisquet/ESA)
Cargo Dragon 2 kapsułki C209, lipiec 2021. (NASA/ESA – Thomas Bisquet)

Jeśli chodzi o bezzałogową stronę rzeczy, Walker ujawnił również, że SpaceX wystrzeli dwa nowe statki kosmiczne Cargo Dragon 2 na misje CRS-24 i CRS-25 w grudniu 2021 r. i maju 2022 r., podnosząc również bezzałogową flotę Dragonów firmy do czterech potężnych kapsuł. Tak długo, jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie działać, SpaceX prawdopodobnie będzie nadal dostarczać ładunek dwa razy w roku, co wymagałoby około 12-18 kolejnych startów Cargo Dragon od teraz do 2030 roku. Statek kosmiczny prawdopodobnie zastąpi Dragona, gdy zacznie działać i Agencja zatwierdziła. NASA rutynowo rutynowo przeprowadza misje załóg i ładunków, ale ten wyczyn trwa w najlepszym razie kilka lat, co prawdopodobnie zapewni, że Dragon będzie działał przez co najmniej następne 5-10 lat.

READ  Głębokie odkrycie początków życia na Ziemi - ewolucja białek wiążących metale

Tymczasem flota statków kosmicznych Dragon wielokrotnego użytku SpaceX wydaje się podwajać z czterech do ośmiu kapsuł w ciągu najbliższych ośmiu miesięcy.

SpaceX podwaja swoją flotę statków kosmicznych Dragon wielokrotnego użytku w mniej niż dziewięć miesięcy