Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Słabość Borisa Johnsona przynosi międzynarodowe komplikacje

Kiedy Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przeżył wotum nieufności Głosując w tym tygodniu, co najmniej jeden inny światowy lider podzielił się swoją ulgą.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że to „świetna wiadomość”, że „nie straciliśmy bardzo ważnego sojusznika”.

Był to mile widziany impuls dla brytyjskiego przywódcy, który dzieli swój kraj i swoją partię, ale zdobył szerokie uznanie jako sojusznik Ukrainy.

Stosunkowo niewielkie zwycięstwo Johnsona we wtorkowym głosowaniu Partii Konserwatywnej (NZT) – które pozostawiło go u władzy, ale grozi mu dalsze rebelie – ma reperkusje wykraczające poza granice brytyjskie.

Czytaj więcej:
* Bez triumfalnego powrotu Borisa Johnsona
* Nieszczęścia brytyjskiego premiera Borisa Johnsona „jeszcze się nie skończyły”, gdy walczy po rewolucji Partii Konserwatywnej
* Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przeprasza za „Partygate”

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ma wielu przeciwników w Londynie iw siedzibie Unii Europejskiej w Brukseli, ale jest ciepło przyjmowany w Kijowie na Ukrainie.

Matt Dunham/AFP

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ma wielu przeciwników w Londynie iw siedzibie Unii Europejskiej w Brukseli, ale jest ciepło przyjmowany w Kijowie na Ukrainie.

„Bardzo trudno jest sprostać jakimkolwiek międzynarodowym wyzwaniom, przed którymi stoimy podczas walki z twoją partią polityczną” – powiedział David Lawrence, pracownik naukowy w think-tanku Chatham House zajmującym się sprawami międzynarodowymi.

Johnson ma wielu przeciwników w Londynie i w centrali Unii Europejskiej w Brukseli, ale jest ciepło przyjmowany w Kijowie.

Jego silne poparcie dla walki Ukrainy z rosyjską inwazją, wsparte prawie 3 miliardami funtów (5,8 miliarda dolarów nowozelandzkich) brytyjskiej pomocy wojskowej i humanitarnej, zyskało mu wielu wielbicieli.

Piekarnia w stolicy Ukrainy Stworzył nawet słodki cukierek o nazwie „Boris Johnson”: Babeczka z bezą i lodami, trochę przypominająca blond mop brytyjskiego przywódcy.

Lawrence mówi, że związek Johnsona z Zełenskim – „obie bardzo duże osobistości” – był źródłem siły dla obu przywódców. Jednak eksperci twierdzą, że słabość Johnsona raczej nie będzie miała poważnego wpływu na poparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy.

Kiedy brytyjski premier Boris Johnson przeżył w tym tygodniu wotum nieufności, co najmniej jeden inny światowy przywódca wyraził ulgę: ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że

Biuro Prasowe Prezydenta Ukrainy / AP

Kiedy brytyjski premier Boris Johnson przeżył w tym tygodniu wotum nieufności, co najmniej jeden inny światowy przywódca wyraził ulgę: ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że to „świetna wiadomość”.

Poparcie dla pomocy wojskowej dla Kijowa i surowe sankcje wobec Moskwy jest silne wśród rządzących w Wielkiej Brytanii konserwatystów i centrolewicowej opozycyjnej Partii Pracy.

„Myślę, że każdy brytyjski rząd zrobiłby to samo” – powiedział Lawrence.

Zauważa, że ​​nieszczęścia Johnsona mają bardziej bezpośredni wpływ na stosunki Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Wygrał wybory w 2019 r. dzięki obietnicy „zrobienia Brexitu” i od tego czasu jest w konflikcie z blokiem w sprawie zasad handlu dla Irlandii Północnej, jedynej części Wielkiej Brytanii, która dzieli granicę z członkiem UE.

Spór o kontrole celne towarów wprowadzanych do Irlandii Północnej z pozostałej części Wielkiej Brytanii wywołał kryzys polityczny w Belfaście, który zakłócił delikatną równowagę między irlandzkimi nacjonalistami a brytyjskimi stowarzyszeniami unionistycznymi, które utrzymują pokój w Irlandii Północnej.

Wielka Brytania i Unia Europejska oskarżają drugą stronę o odmowę ustępstw. Teraz Johnson twierdzi, że będzie działał jednostronnie – a krytycy twierdzą, że nielegalnie – uchwalając prawo, które zrywa część wiążącego traktatu, który podpisał z blokiem.

Wotum nieufności opóźniło projekt ustawy, której oczekiwano w tym tygodniu.

Ciasto francuskie, centrum, nazwane na cześć brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, jest w sprzedaży w kawiarni miejskiej w Kijowie na Ukrainie.

Efrem Łukacki/AFP

Ciasto francuskie, centrum, nazwane na cześć brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, jest w sprzedaży w kawiarni miejskiej w Kijowie na Ukrainie.

Eksperci twierdzą, że głosowanie zmniejszyło pole manewru Johnsona, ponieważ nie może sobie pozwolić na gniew twardogłowych z powodu Brexitu lub bardziej prounijnych prawodawców w jego partii.

Sprawiło też, że UE była mniej skłonna do ustępstw, zwiększając szanse na wojnę handlową między Wielką Brytanią a blokiem.

„UE coraz bardziej wierzy, że Boris Johnson jest zbyt słaby, by zasługiwać na ustępstwa” – powiedział Anand Menon, dyrektor brytyjskiego think tanku Changing Europe. „(Istnieje) ze strony UE poczucie pytania: „Dlaczego do diabła mamy teraz iść na kompromis, ponieważ ten facet może nie rządzić zbyt długo? „

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma kluczowe znaczenie dla polityki zagranicznej Johnsona. Od dawna twierdzi, że wyjście z UE daje Wielkiej Brytanii szansę na stanie się „Globalną Wielką Brytanią”, zawieranie nowych umów handlowych i sojuszy na całym świecie.

Przyznała brytyjskiej polityce zagranicznej „indyjsko-pacyficzne nastawienie”, które ma na celu wzmocnienie stosunków gospodarczych, dyplomatycznych i wojskowych z krajami, w tym z Indiami i Japonią, aby przeciwdziałać rosnącemu naciskowi Chin.

Ale jednocześnie jego rząd odciął pomoc zagraniczną i zaproponował ograniczenie służby dyplomatycznej – posunięcia, które według Lawrence’a są „całkowicie niezgodne z »globalną Wielką Brytanią«”.

Brytyjski premier Boris Johnson wygrał wybory w 2019 roku dzięki obietnicy

Ben Stansall/AFP

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wygrał wybory w 2019 r., obiecując „załatwić Brexit”.

Głosowanie nad wotum nieufności dla Johnsona było spowodowane naruszeniem przez partie blokad w budynkach rządowych podczas pandemii Covid-19 i uczestniczyło w nim sztab Johnsona, a w niektórych przypadkach sam premier.

Rewelacje, że urzędnicy państwowi byli zaangażowani, podczas gdy miliony Brytyjczyków nie mogły komunikować się z przyjaciółmi, a nawet odwiedzać umierających członków rodziny, wywołały oburzenie w kraju. Skrystalizowały również obawy niektórych konserwatystów dotyczące przywódcy, który często zachowuje się tak, jakby zasady go nie dotyczyły.

Zgodnie z zasadami partii, Johnson nie może sprostać kolejnemu wyzwaniu przez rok. Ale 41% torysów głosowało za zwolnieniem go, a niewielu wierzy, że jest bezpieczny w swojej pracy.

Jeśli Johnson zostanie usunięty lub zrezygnowany, partia wybierze nowego lidera, który zostanie również premierem.

Wielu potencjalnych pretendentów ma duże doświadczenie w sprawach zagranicznych i może zmienić punkt ciężkości polityki międzynarodowej Wielkiej Brytanii. Obecna sekretarz stanu Liz Truss broni „Sieci Wolności” kapitalistycznych demokracji. Były sekretarz stanu Jeremy Hunt mówił o polityce zagranicznej „opartej na wartościach”. Prawodawca Tom Tugendhat przewodniczy wpływowej komisji spraw zagranicznych Izby Gmin i jest surowy wobec Chin.

Naprawienie zerwanych relacji między Wielką Brytanią a Europą pozostaje głównym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o naprawę relacji transatlantyckich napiętych przez Brexit, mówi Mojtaba Rahman, dyrektor zarządzający na Europę w Eurasia Group.

Głosowanie nad wotum nieufności dla premiera Borisa Johnsona zostało skłonione przez partie do złamania blokad w budynkach rządowych podczas pandemii Covid-19 i uczestniczył w nim personel Johnsona, a w niektórych przypadkach sam premier.

Matt Dunham/AFP

Głosowanie nad wotum nieufności dla premiera Borisa Johnsona zostało skłonione przez partie do złamania blokad w budynkach rządowych podczas pandemii Covid-19 i uczestniczył w nim personel Johnsona, a w niektórych przypadkach sam premier.

Prezydent USA Joe Biden, blisko związany ze swoimi irlandzkimi korzeniami, wyraził zaniepokojenie, że działania Wielkiej Brytanii w zakresie handlu z Unią Europejską mogą podważyć pokój w Irlandii Północnej.

„Jest wiele rzeczy związanych ze stosunkami z Europą” – powiedział Abd al-Rahman. „Jeśli zresetujesz stosunki z Unią Europejską, to oczywiście ułatwiłoby to stosunki z administracją Bidena”.

Uważa, że ​​przeszkodą w tym jest Boris Johnson.

„Myślę, że to strukturalny problem z tym rządem i Johnsonem” – powiedział. „Nie widzę warunków do poprawy, dopóki nie zostanie zastąpiony”.

READ  Eksperci z Nowej Zelandii twierdzą, że porozumienie klimatyczne między Chinami a USA zmieniło reguły gry