Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Słaba konkurencja dodała 6 pensów do cen paliw w supermarketach

Słaba konkurencja dodała 6 pensów do cen paliw w supermarketach

  • Napisane przez Daniela Thomasa
  • Korespondent biznesowy BBC News

Źródło obrazu, Getty Images

Kierowcy płacili dodatkowe 6 pensów za litr paliwa w supermarketach w zeszłym roku, ponieważ słaba konkurencja pozwoliła sklepom zwiększyć marże zysku, mówi organ nadzorujący.

Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) stwierdził, że oznacza to, że kierowcy korzystający z supermarketów będą musieli ponieść dodatkowe koszty w wysokości „około 900 milionów funtów”.

Ministrowie popierają wezwanie CMA do stworzenia programu wyszukiwania paliw, aby pomóc kierowcom w znalezieniu lepszych bezpośrednich cen online.

„Coś musi się szybko zmienić” – powiedziała przewodnicząca CMA Sarah Cardell.

Powiedziała BBC: „Widzieliśmy wzrost marż detalicznych w ciągu ostatnich kilku lat. Oznacza to, że kierowcy płacą więcej na pompie niż gdyby konkurencja miała się dobrze”.

Ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły do ​​rekordowych poziomów w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale od tego czasu gwałtownie spadły.

Urząd ds. Rynków Kapitałowych bada rynek paliw w Wielkiej Brytanii w związku z obawami, że spadające ceny hurtowe nie są przenoszone na konsumentów.

Według organu nadzorczego supermarkety były zwykle najtańszym miejscem na paliwo, ale konkurencja „nie działała tak dobrze, jak powinna”.

  • Średnia roczna marża supermarketów na paliwie wzrosła o 6 pensów na litrze w latach 2019-2022
  • Docelowe marże paliwowe Morrisons i Asda na 2023 rok podwoiły się i potroiły odpowiednio od 2019 roku.
  • Sainsbury’s i Tesco poszły w ich ślady i podniosły ceny, sugerując, że konkurencja „osłabła”.
  • Zwiększone marże na oleju napędowym we wszystkich sklepach detalicznych kosztują kierowców dodatkowe 13 pensów za litr od stycznia 2023 r. do końca maja 2023 r.

Asda – która została ukarana osobną grzywną w wysokości 60 000 funtów przez Urząd ds. Rynków Kapitałowych za niedostarczenie informacji na czas do dochodzenia – powiedziała, że ​​nadal jest najtańszym konwencjonalnym supermarketem na paliwo.

Morrisons powiedział, że jego ceny były „bardzo konkurencyjne” i chociaż marże wzrosły, „pozostały bardzo niskie”.

„Niegrzeczność detalistów”

Rząd popiera apel CMA o program „wyszukiwarki paliw”, który umożliwiłby kierowcom dostęp do aktualnych cen paliwa, stacja po stacji, przez telefon lub satelitę.

Obecnie detaliści przekazują informacje o cenach wyłącznie na samych stacjach benzynowych, co utrudnia porównywanie cen.

Rząd powiedział, że prawo zostanie zmienione, aby zmusić handlarzy paliwem do dzielenia się informacjami. Powołany zostanie również nowy organ nadzorujący „paliwo”, który będzie sprawdzał ceny.

Grant Shapps, sekretarz bezpieczeństwa energetycznego, powiedział, że zmiany „uwydatnią oszustwa detalistów w zakresie obniżek cen”.

Ale AA powiedziało, że opowiada się za tego rodzaju śledzeniem cen od ponad dekady, kiedy to po raz pierwszy trafiło na podobne listy przebojów w Austrii i Danii.

„Niestety minęło ponad 15 lat, zanim rząd i organy nadzorujące konkurencję zdały sobie z tego sprawę i coś z tym zrobiły” – powiedział rzecznik Luke Baudst.

Powiedział jednak, że dostęp do cen na żywo byłby „ogromnym krokiem naprzód” i powinien obowiązywać do końca roku.

„Kierowcy będą przyciągani do tańszych stacji benzynowych, co wywrze presję na inne czołowe korty, aby obniżyły ceny, stymulując w ten sposób poziom konkurencji, którego brakowało w ciągu ostatnich trzech lat”.

Według danych RAC, od poniedziałku średnia cena benzyny bezołowiowej wynosi 143,86 pensów za litr, a oleju napędowego 145,54 pensów.

Urząd Rynku Kapitałowego rozpatruje również skargi na to, że supermarkety nie komunikują konsumentom niższych cen żywności.

Jak zaoszczędzić pieniądze na benzynie i oleju napędowym

  • Obserwuj swoją prędkość: RAC twierdzi, że 45-50 mil na godzinę to najbardziej ekonomiczna prędkość jazdy
  • Wyłącz klimatyzację: Do obsługi układu klimatyzacji pojazdu potrzebna jest dodatkowa energia, a jej włączenie może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 10%, zgodnie z AA
  • Sprawdź ciśnienie w oponach: Niedopompowane opony będą zużywać więcej gazu. Regularnie sprawdzaj ciśnienie, zwłaszcza przed wyruszeniem w długą podróż