Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Silne powiązanie środowiskowe w chorobie Alzheimera

Wiedza o tym, jakie nieprawidłowo uformowane białka zwane płytkami amyloidowymi gromadzą się w przestrzeniach między neuronami i jak się tam zbijają, prawdopodobnie nie jest dla każdego.

Na szczęście naukowcy z Centrum Zdrowego Starzenia Mózgu na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii postanowili ustalić, jaki procent nagromadzenia amyloidu jest genetyczny, a jaki środowiskowy.

W tym celu przyjrzeli się mózgom bliźniąt, zarówno identycznych, jak i nieidentycznych, i uzyskali odkrywczy wgląd w jeden z kluczowych charakterystycznych objawów choroby Alzheimera.

Pierwsze na świecie badanie wykazało, że modyfikowalne czynniki ryzyka odgrywają większą rolę w stanie, niż początkowo sądzono.

W badaniach prowadzonych przez dr Rebeccę Koncs wykorzystano specjalny rodzaj obrazowania zwany amyloidowym PET lub pozytonową tomografią emisyjną, aby precyzyjnie zmierzyć aktywność metaboliczną.

Mówi, że amyloid to coś, co gromadzi się w mózgu na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby Alzheimera.

„To znak rozpoznawczy stanu, który zaczyna się narastać dziesiątki lat, zanim pojawią się problemy z pamięcią”.

Według dyrektora i lidera badania starożytnych australijskich bliźniaków CHeBA, profesora Permindera Sachdeva, porównanie bliźniaków było wyjątkową okazją do zbadania tajemnicy natury w porównaniu z wychowaniem.

Cudem bliźniąt jednojajowych (z jednego jaja) jest to, że dzielą one 100 procent swojego materiału genetycznego – podczas gdy bliźnięta dwujajowe (z dwóch jaj) mają około 50 procent.

Tymczasem Australia ma jeden z wiodących na świecie podwójnych rejestrów – Twin Research Australia – którego członkowie uczestniczyli w badaniu.

Dr Konch i jej koledzy odkryli, że dziedziczność amyloidu jest umiarkowana – co oznacza, że ​​geny odgrywają mniejszą rolę w określaniu zmienności gromadzenia się amyloidu.

„Jest to ważne, ponieważ mówi nam, że chociaż geny są ważne, w rzeczywistości istnieje znaczący wkład środowiskowy, który może dobrze zareagować na interwencję” – powiedziała.

Jednakże, poprzez kwalifikację, badanie nie wykazało specyficznego związku między naczyniowymi czynnikami ryzyka, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu lub historia chorób serca i obciążenia amyloidem.

READ  Wybory 2023: Partia Pracy podniesie wiek wykonywania badań przesiewowych piersi i ustali plan działania w leczeniu endometriozy

Aby rzucić więcej światła na ten aspekt badań, mogą być wymagane większe badania.

Jednak profesor Sachdev powiedział: „Identyfikacja modyfikowalnych czynników ryzyka doprowadzi nas do interwencji, które zmniejszają ryzyko akumulacji amyloidu i ostatecznie zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera”.

The Older Australian Twins Study to podłużny projekt badający starzenie się mózgu u starszych bliźniaków powyżej 65 roku życia.

Odkrycia Konksa zostały opublikowane w Journal of Neuroscience, Neurosurgery and Psychiatry.